Nowy podatek dla posiadaczy aut: 18 zł albo aż 172 zł, co trzeba zrobić, by zapłacić mniej
REKLAMA
REKLAMA
- Jaki jest podatek od miejsca postojowego w 2025 roku
- Nowy podatek od garaży wielostanowiskowych w 2025: dlaczego wprowadzono i na czym polegają zmiany
W reakcji na nasze publikacje, Monika Beuth, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy zawnioskowała o nie stosowanie uproszczeń w artykułach o zmianach w sposobie opodatkowania miejsc postojowych od 1 stycznia 2025 r. gdyż „Wskazywanie, że podatnicy mają obowiązek złożyć informację IN-1 może spowodować zasypanie organów podatkowych dokumentami, które trzeba będzie przyjąć, zaewidencjonować i zweryfikować. Może to spowodować duże utrudnienia w sprawnym wydaniu decyzji za rok 2025.
REKLAMA
Jaki jest podatek od miejsca postojowego w 2025 roku
Kto płaci podatek od nieruchomości od garażu lub miejsca postojowego
REKLAMA
To, że płaci kierowca jest oczywiście uproszczeniem. Z formalnego punktu widzenia podatnikiem jest właściciel miejsca postojowego.
Podatek od nieruchomości od garażu zapłaci więc także osoba, która nie ma samochodu, a swoje miejsce postojowe wynajmuje np. sąsiadowi.
Podobnie rzecz się ma z określeniem „skarbówka”. W potocznym rozumieniu to organ skarbowy. W przypadku podatku od nieruchomości „skarbówką” czyli organem podatkowym właściwym w sprawie podatku od nieruchomości jest wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta, w zależności od położenia nieruchomości.
Czy podatek od miejsc postojowych to nowy podatek
Takie sformułowanie jest także uproszczeniem. Z formalnego punktu widzenia podatek od miejsc postojowych to forma podatku od nieruchomości. Miejsca postojowe są więc nim objęte, podobnie jak mieszkania od dawna.
Chodzi wyłącznie o to, że od 1 stycznia 2025 r. znowelizowana ustawa reguluje nowe zasady „starego” podatku od nieruchomości dotyczącego miejsc postojowych.
Czy każdy właściciel miejsca postojowego musi złożyć na nowo informację IN-1
REKLAMA
Nie, obowiązek złożenia informacji IN-1 powstaje w momencie nabycia własności, z czym wiąże się obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości.
Od 1 stycznia zmieniają się zasady płacenia podatku od nieruchomości dotyczącego miejsc postojowych, a nie jest na nowo ustalany związany z tym obowiązek, kto więc wcześniej już złożył taką informację, na nowo jej składać nie musi.
Jak zaznacza Monika Beuth, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy:
W ogłoszonym tekście ustawy (Dz. U. poz. 1757) w art. 5 wprost wskazuje się na brak takiego obowiązku (składania na nowo informacji IN-1 przez) „osoby fizyczne, z wyłączeniem osób fizycznych, o których mowa w art. 6 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy złożyły informację, o której mowa w art. 6 ust. 6 ustawy zmienianej w art. 2, z tytułu przysługującej im odrębnej własności lub współwłasności lokalu stanowiącego pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym, nie mają obowiązku złożenia takiej informacji z tego tytułu w 2025 r.”.
Całe zamieszanie wzięło się stąd, że w pierwotnej wersji nowelizacji legislator warunkował możliwość płacenia niższego podatku ponownym złożeniem informacji IN-1. Ostatecznie takiego obowiązku jak wynika z cytowanego fragmentu przepisów, dla wszystkich posiadaczy miejsc postojowych nie ma.
Słusznie też Monika Beuth, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy zwraca uwagę na fakt, iż założenie, że niezłożenie informacji IN-1 skutkować będzie naliczeniem wyższego podatku. Jest finalnie błędne.
Zgodnie z prawem organ podatkowy powinien z urzędu dokonać prawidłowego opodatkowania garażu, wedle nowych zasad.
Jeśli więc nawet dojdzie do omyłki, to po korekcie tak czy owak podatnik zapłaci niższy podatek.
Praktycznie – po dokonaniu korekty, organ podatkowy ma obowiązek zwrócić nadpłaconą kwotę.
Nowy podatek od garaży wielostanowiskowych w 2025: dlaczego wprowadzono i na czym polegają zmiany
Wspomniana nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadzi rozszerzenie stosowania opodatkowania według stawki określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na garaże wielostanowiskowe w budynkach mieszkalnych.
W obecnym stanie prawnym garaże wielostanowiskowe w budynkach mieszkalnych, będące wyodrębnionymi lokalami w takich budynkach, opodatkowane są stawką od budynków pozostałych.
Właściciele miejsc postojowych w takich garażach (tj. mający udział w lokalu użytkowym, jakim jest hala garażowa) opłacają wyższy podatek niż osoby mające prawo do korzystania z miejsca postojowego w hali garażowej w budynku mieszkalnym, stanowiącej element nieruchomości wspólnej, gdzie sposób określenia korzystania z poszczególnych miejsc następuje w ramach podziału współwłasności, a do opodatkowania stosowana jest stawka od budynków mieszkalnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.