REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrole KAS dla wynajmujących mieszkania. Pod lupą najem krótkoterminowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Absolwentka filologii polskiej oraz dziennikarstwa. Autorka licznych publikacji o tematyce gospodarczej i emerytalnej. Świat świadczeń społecznych nie jest jej obcy. Z Grupą INFOR związana od 2023 roku.
mieszkanie do wynajęcia wynajem wynajmu przeprowadzka deweloper najemca wynajmujący najem
Od stycznia 2025 roku Krajowa Administracja Skarbowa otrzyma szczegółowe informacje o wszystkich osobach osiągających dochody z wynajmu krótkoterminowego.
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2025 roku Krajowa Administracja Skarbowa otrzyma szczegółowe informacje o wszystkich osobach osiągających dochody z wynajmu krótkoterminowego. Dzięki temu fiskus będzie mógł skuteczniej kontrolować rozliczenia podatkowe w tym sektorze. Jak zapowiedział wiceminister finansów, działania te są elementem nowej strategii kontroli podatkowej. 

Unijna Dyrektywa DAC7

Od 1 lipca 2024 roku w Polsce obowiązują przepisy dyrektywy unijnej DAC7, nakładające na platformy internetowe pośredniczące w wynajmie krótkoterminowym obowiązek przekazywania organom podatkowym szczegółowych danych użytkowników. Od 2023 roku platformy takie jak Airbnb czy Booking.com przesyłają już do innych krajów UE informacje o swoich użytkownikach, w tym imiona, nazwiska, numery PESEL oraz adresy zamieszkania.

REKLAMA

Od stycznia 2023 roku wszystkie osoby prywatne świadczące usługi noclegowe za pośrednictwem platform takich jak Airbnb czy Booking.com są automatycznie rejestrowane w bazie danych organów podatkowych. Dzięki temu fiskus ma możliwość weryfikacji, czy podatnicy ci prawidłowo rozliczają dochody z tytułu wynajmu krótkoterminowego.

Czym jest dyrektywa DAC7?

Dyrektywa DAC7 to unijne rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące przekazywania informacji o transakcjach prowadzonych za pośrednictwem platform cyfrowych. Innymi słowy, platformy internetowe, takie jak marketplace'y, muszą teraz przekazywać więcej danych o swoich użytkownikach i transakcjach organom podatkowym. Celem DAC7 jest zwiększenie przejrzystości podatkowej w obszarze handlu elektronicznego oraz ograniczenie możliwości unikania podatków. Dzięki tym nowym przepisom, organy podatkowe będą miały łatwiejszy dostęp do informacji o dochodach uzyskiwanych z działalności prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.

KAS otrzyma pierwsze raporty już w 2025 roku

REKLAMA

Jak poinformował wiceminister finansów Zbigniew Stawicki, Krajowa Administracja Skarbowa otrzyma pierwsze raporty od platform cyfrowych dotyczące wynajmu krótkoterminowego na początku 2025 roku. Zgodnie z przepisami wdrażającymi dyrektywę DAC7, dane za lata 2023 i 2024 zostaną przekazane w styczniu przyszłego roku.

Mimo podanych terminów, podatnicy świadczący usługi noclegowe nie powinni czuć się bezpieczni. Jak zaznaczył wiceminister finansów, wynajem krótkoterminowy jest jednym z priorytetowych obszarów kontroli prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakich sytuacjach przeprowadzana jest kontrola?

Wiceminister finansów uspokaja wynajmujących, twierdząc, że nie każdy przypadek wynajmu mieszkania będzie skutkował kontrolą skarbową. Decyzja o kontroli zależy od oceny ryzyka, którą przeprowadza skarbówka. Jednak nie oznacza to, że wynajmujący mogą całkowicie zignorować swoje obowiązki podatkowe. Minister Stawicki podkreśla, że wynajem mieszkań jest jednym z obszarów, który jest regularnie sprawdzany przez organy podatkowe, nawet bez dodatkowych sygnałów.

Jak podkreślił wiceminister, sam fakt prowadzenia działalności w zakresie wynajmu krótkoterminowego nie jest automatycznym powodem do wszczęcia kontroli podatkowej. Decyzja o przeprowadzeniu kontroli podejmowana jest indywidualnie dla każdego podatnika, na podstawie wyników analizy ryzyka podatkowego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

Polacy o swoich portfelach: Dla jednych czas dobrobytu, dla innych walka o przetrwanie

Ponad 49% Polaków deklaruje, że ich sytuacja finansowa jest dobra — najczęściej młodzi z dużych miast, dobrze zarabiający i studenci. Ale druga strona medalu jest bolesna: seniorzy, bezrobotni i mieszkańcy wsi zmagają się z codziennym niedoborem. Nowy raport ujawnia rosnące finansowe rozwarstwienie społeczeństwa.

Jawność cen czy legislacyjny chaos? Branża deweloperska alarmuje: ustawa to bubel, który zaszkodzi konsumentom

Miała być przejrzystość, a wyszło jak zwykle – ustawa o jawności cen mieszkań, uchwalona w rekordowym tempie, miała chronić konsumentów i ułatwić porównywanie ofert deweloperów. Zamiast tego wywołała burzę – branża mówi o prawnych absurdach, ignorowaniu głosu ekspertów i niebezpiecznych lukach, które mogą uderzyć nie tylko w firmy, ale też zwykłych obywateli. Ostatnią szansą na ratunek może być Senat.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Co ze sobą zabrać?

Już dziś rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszym egzaminem, do którego podejdą uczniowie, jest egzamin z języka polskiego, w środę uczniowie podejdą do matematyki, a w czwartek do języka obcego nowożytnego. Jakie przybory należy ze sobą zabrać?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Ile się płaci za maturę? [OPŁATA]

Przepisy ustawy o systemie oświaty przewidują opłatę za egzamin maturalny. Kto i kiedy płaci za maturę? Sprawdź, czy musisz zapłacić za maturę w 2025 r.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

REKLAMA

Jak uniknąć obowiązkowego KSeF? Jest kilka sposobów. Np. wystarczy zarejestrować się jako podatnik zagraniczny działający w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

REKLAMA