REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ze składkami ZUS? Ryczałtowe oskładkowanie to jedna z głównych przeszkód w prowadzeniu biznesu; lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie kwestii opłacania składek do wyboru przedsiębiorcy

Robert Nogacki
radca prawny
Co ze składkami ZUS? Ryczałtowe oskładkowanie to jedna z głównych przeszkód w prowadzeniu biznesu; lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie kwestii opłacania składek do wyboru przedsiębiorcy
Co ze składkami ZUS? Ryczałtowe oskładkowanie to jedna z głównych przeszkód w prowadzeniu biznesu; lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie kwestii opłacania składek do wyboru przedsiębiorcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałtowe oskładkowanie to jedna z głównych przeszkód w prowadzeniu biznesu przez małe firmy, którego nierzadko skutkiem jest likwidacja miejsc pracy i poszerzanie szarej strefy. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie kwestii opłacania składek do wyboru przedsiębiorcy, czy chce on odkładać na emeryturę w ZUS (na ubezpieczenie społeczne, składka zdrowotna nadal byłaby obowiązkowa) czy prywatnie.
rozwiń >

Niezbędne jest podjęcie prac, które naprawią prawo podatkowe, bo to aktualnie obowiązujące jest całkowicie niezrozumiałe i skomplikowane. Celem jest zmiana funkcjonowania państwa z represyjnego na wspierające podatników w rozwiązywaniu problemów. Przede wszystkim należy ukrócić bezprawie urzędnicze organów skarbówki. To postulaty Rady Przedsiębiorców i Rady Naukowej przy biurze Rzecznika MŚP.

REKLAMA

Bez podwyżek podatków i możliwość odliczenia składki od podatku

Wśród ubiegłorocznych obietnic wyborczych zapowiadano w przyszłej kadencji parlamentu szczególny nacisk na poprawę kondycji krajowej gospodarki m.in. poprzez naprawę systemu podatkowego, mocno skomplikowanego Polskim Ładem. Wśród najważniejszych obietnic znalazły się: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł; co najmniej 6-miesięczne vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym; brak podwyżek podatków PIT, CIT i VAT do 2026 r.; dobrowolny ZUS; ryczałtowa składka zdrowotna i przywrócenie możliwości jej odliczania od podatku; a także ograniczenie czasu trwania kontroli mikro przedsiębiorców do 6 dni w skali roku.

Co zrobić ze składkami ZUS przedsiębiorców?

REKLAMA

Proponowany jeden miesiąc urlopu od składek ZUS to ruch w dobrą stronę, ale to zdecydowanie za mało. W opinii Rady lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie kwestii opłacania składek do wyboru przedsiębiorcy, czy chce on odkładać na emeryturę w ZUS (na ubezpieczenie społeczne, składka zdrowotna nadal byłaby obowiązkowa) czy prywatnie. Ryczałtowe oskładkowanie to jedna z głównych przeszkód w prowadzeniu biznesu przez małe firmy, którego nierzadko skutkiem jest likwidacja miejsc pracy i poszerzanie szarej strefy. Inną propozycją jest objęcie małych firm ubezpieczeniem w KRUS.

Z kolei zryczałtowana dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą powinna być składka zdrowotna. Należy również przywrócić możliwość jej odliczania od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, podobnie jak niezbędne jest przywrócenie możliwości rozliczania się kartą podatkową przez mikro przedsiębiorców. Do czasu dokonania postulowanych zmian, jak najszybciej powinny zostać zniesione ograniczenia czasowe i przychodowe w zakresie Małego ZUS Plus, co pozwoli małym firmom doczekać tych zmian bez likwidacji przedsiębiorstwa i popadnięcia w spiralę zadłużenia.

Najwyższe podatki płacą małe i średnie firmy

Przedsiębiorcom niełatwo jest prowadzić działalność w regulacyjnym chaosie jaki panuje dziś w prawie podatkowym. Trudno zrozumieć go nawet księgowym czy doradcom podatkowym. Przede wszystkim najważniejszą kwestią do naprawienia jest to, że najwyższe podatki w stosunku do skali prowadzonej działalności gospodarczej płacą firmy z sektora MŚP, a najniższe duże korporacje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy więc przywrócić sprawiedliwość podatkową i uprościć cały system obliczania i poboru podatków dochodowych. Mikro przedsiębiorcy powinni móc korzystać z uproszczonych metod rozliczania z fiskusem.

Prawo podatkowe do zmiany, podatek od nieruchomości, podatek majątkowy

W związku z powyższymi istnieje pilna potrzeba zmiany prawa podatkowego, by stało się wreszcie zrozumiałe i nieskomplikowane. Oprócz zmiany Ordynacji podatkowej, należy jak najszybciej opracować nową ustawę o podatku od nieruchomości, albo szerzej – o podatku majątkowym. Przemawia za tym liczba spraw i sporów podatników z fiskusem na tle podstawy i wymiaru tego opodatkowania.

Zwolnienie z VAT z wyższym limitem

Limit 200 000 zł wartości sprzedaży dla możliwości skorzystania z podmiotowego zwolnienia z VAT obowiązuje w Polsce już od 2017 r. W tym czasie skumulowana inflacja wyniosła ok. 30 proc. Stąd uzasadnione wydaje się podniesienie ww. limitu do 260 000 zł i ustanowienie reguły, że limit ten będzie podnoszony wraz ze wzrostem inflacji. Małe firmy, które przekroczą ten przychodowy próg zmuszone są ponosić wyższe koszty administracyjno-księgowe w związku z koniecznością rozliczania VAT-u. Równie zasadne jest objęcie niższą stawką VAT branży beauty i ustanowienie jednolitej, obniżonej stawki podatku od towarów i usług dla branży gastronomicznej.

Podsumowanie propozycji zmian w podatkach i ZUS

Do najważniejszych zmian podatkowych postulowanych przez przedsiębiorców należy kompleksowa naprawa systemu podatkowego. Trzeba powołać specjalny zespół, który monitorowałby zasadność i sprawiedliwość wprowadzanych i istniejących obowiązków podatkowych dla firm. Zmniejszeniu powinny ulec wysokie kary za nieumyślne naruszenie przepisów podatkowych, tak skomplikowanych i niejasnych. Z drugiej strony należałoby jednocześnie ukrócić bezprawie urzędnicze, realnie egzekwować odpowiedzialność urzędników skarbowych i urzędników ZUS za błędy, które doprowadzają firmy do upadłości albo znacznych szkód.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec z paleniem w takich kominkach na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

REKLAMA

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

REKLAMA

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

Sławomir Broniarz: W 2025 r. nauczyciele wciąż liczą na więcej niż 5% podwyżki [ZNP]

Przede wszystkim, w odniesieniu do prognozy na rok 2025 nie używałbym słowa podwyżka. To jest tylko waloryzacja i to okrojona. Związek stoi na stanowisku, że istnieje absolutna potrzeba rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat podniesienia wskaźnika z 5 proc. do wyższego pułapu. Rada Dialogu Społecznego z udziałem wszystkich central związkowych wypowiedziała się w sprawie wzrostu płac na poziomie 15 proc. 

REKLAMA