Pieniądze dla partii politycznych: czy zbiórki są legalne a wpłaty nielimitowane. Czy partie polityczne płacą podatek dochodowy

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Darowizna dla partii politycznej, czy można odliczyć w podatku dochodowym / shutterstock

Partie polityczne finansowane są na kilka różnych sposobów. Mogą one uzyskiwać dochody z wykorzystaniem własnego majątku, jak również być finansowane przez Skarb Państwa. Mogą też liczyć na darowizny od prywatnych osób, ale na ściśle określonych zasadach.

Dochodami partii politycznych mogą być również składki członkowskie, darowizny, spadki oraz zapisy pochodzące od osób fizycznych. Jednak przepisy prawa nie dozwalają na pełną dowolność nawet w odniesieniu do darowizn osób prywatnych.

Czy partii politycznej można podarować dowolną kwotę

Ustawa o partiach politycznych szczegółowo ogranicza darowizny na ich rzecz. Niedozwolone są datki od osób prawnych.
Jak tłumaczy Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl, w przypadku darowizn od osób fizycznych, partia może przyjmować jedynie środki finansowe pochodzące od obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania w Polsce.
– Co więcej, ustalony jest również limit kwotowy, który wynosi  w jednym roku 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu poprzedzającym wpłatę. Zatem od lipca 2024 r. jest to kwota 64500,00 zł – wylicza Monika Piątkowska.

Czy darowiznę na partię polityczną można odliczyć od podatku

Partia polityczna nie jest uznawana za organizację pożytku publicznego, a więc darowizna na jej rzecz nie może być odliczona od podatku.
Zatem osoby, które chcą wesprzeć swoich faworytów politycznych powinny pamiętać aby nie przekroczyć dozwolonego limitu.
– Ważne jest również, aby datki na partię polityczną przewyższające minimalne wynagrodzenie były przekazywane jedynie za pomocą czeku rozrachunkowego, przelewu lub karty płatniczej- tłumaczy ekspertka e-pity.pl.
– Partia polityczna jest zobowiązana do prowadzenia rejestru wpłat od osób dokonujących wpłaty na rzecz partii politycznej, z wyłączeniem składek członkowskich, które w jednym roku przekraczają 10.000 zł. W rejestrze wpłat zamieszcza się takie informacje jak imię, nazwisko, imię ojca oraz miejsce zamieszkania osoby dokonującej wpłaty, a także datę i wysokość wpłaty – dodaje Monika Piątkowska.

Czy partia polityczna ma prawo do zbiórek publicznych

Nie jest również możliwe organizowanie zbiórek publicznych na rzecz partii politycznych.
Do opodatkowania partii politycznych stosuje się przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT dochody partii politycznych są zwolnione z opodatkowania – wyjaśnia doradca podatkowy.

Istotne jest zatem prawidłowe zatytułowanie dokonywanej transakcji, wybór odpowiedniej formy przekazu pieniężnego, jak również wskazanie swoich danych na potrzeby rejestracyjne. W przeciwnym wypadku, niepoprawnie przekazana darowizna powinna być zwrócona.

Infor.pl
Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?
17 wrz 2024

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS
17 wrz 2024

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Pieniądze dla partii politycznych: czy zbiórki są legalne a wpłaty nielimitowane. Czy partie polityczne płacą podatek dochodowy
17 wrz 2024

Partie polityczne finansowane są na kilka różnych sposobów. Mogą one uzyskiwać dochody z wykorzystaniem własnego majątku, jak również być finansowane przez Skarb Państwa. Mogą też liczyć na darowizny od prywatnych osób, ale na ściśle określonych zasadach.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi
17 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Cyberpsycholog pilnie potrzebny w każdej firmie. Przestępcy cyfrowi atakują wykorzystując naiwność wielu pracowników
17 wrz 2024

Cyberprzestępcy wyszukują nie tylko słabych punktów w zabezpieczeniach dostępu do zasobów informatycznych firmy. Wiedzą, że słabym punktem mogą być też ludzie – pracownicy, którzy nieświadomi zagrożenia działają według znanych schematów.

Edukacja finansowa 2024: porozmawiajmy o pieniądzach z przedszkolakiem, dajmy swobodę w zarządzaniu wydatkami i kieszonkowym nastolatkowi
17 wrz 2024

W Krajowym Rejestrze Długów figuruje ponad 7 tysięcy osób w wieku od 14 do 18 lat, których łączne zobowiązania wynoszą 4,2 miliona złotych. Być może nie zaliczyliby falstartów finansowych już tak wcześnie gdyby doświadczyli edukacji finansowej.

Przejmij kontrolę nad sztuczną inteligencją – a AI w firmie. Jak w praktyce stosować przepisy AI Act
17 wrz 2024

Przepisy regulujące korzystanie ze sztucznej inteligencji przez firmy, tak zwany AI Act, weszły w życie 1 sierpnia 2024 r. Ich celem jest wspieranie biznesu w odpowiedzialnym wdrażaniu oraz rozwoju AI, uwzględniając podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Świadczenie wspierające. Czy można pracować? [Kwoty 2024 i 2025]
17 wrz 2024

Czy osoba niepełnosprawna otrzymująca świadczenie wspierające może podejmować dodatkowe zatrudnienie? Ile aktualnie wynosi świadczenie wspierające i od czego zależy jego wysokość? Co z czasem oczekiwania na decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia?

Liczba pszczół rośnie, a problemy z zapylaniem roślin i drzew oraz zagrożenia dla ekosystemu są coraz większe, dlaczego
17 wrz 2024

Przekonanie, że pszczoły są zagrożone wyginięciem i ludzkości grozi śmierć głodowa doprowadziło do interwencji, która przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. W Polsce liczba pszczelarzy i pszczół się prawie podwoiła, a sytuacja jest gorsza niż przed laty. Pszczoła miodna to bowiem nie jedyny zapylacz.

pokaż więcej
Proszę czekać...