REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedajesz przez Internet, wynajmujesz przez aplikację mieszkanie - fiskus zbiera dane czy płacisz podatek

Fiskus dostanie raporty o transakcjach prywatnych osób na Allegro, OLX czy korzystających z takich aplikacji jak Yanosik
Fiskus dostanie raporty o transakcjach prywatnych osób na Allegro, OLX czy korzystających z takich aplikacji jak Yanosik
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus w końcu doczeka się informacji o handlujących i zarobkujących w Internecie. Polska jest spóźniona z wdrożeniem dyrektywy DAC7, która nakazuje operatorom marketplace i innych portali pośredniczących w transakcjach raportowanie skarbówce o sprzedawcach. Ostatecznie jest już pewne, że przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Fiskus dostanie jednak dane także za lata poprzednie.

Na posiedzeniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek Ustawę o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw implementującą tzw. Dyrektywę DAC7. To daje fiskusowi narzędzie do kontroli podatkowej handlujących nie tylko na OLX i Allegro, ale także na platformach internetowych w innych krajach.

REKLAMA

Fiskus dostanie dane o prywatnych transakcjach przez Internet: zażąda PIT i VAT, od kogo

REKLAMA

Sprzedajesz ubrania, artykuły spożywcze lub inne rzeczy wykorzystując platformy takie jak Allegro czy OLX? Za pośrednictwem platform marketplace zajmujesz się najmem krótkoterminowym? Sprzedajesz w ten sposób swoje inne usługi np. jako freelenacer. A może dużo jeździsz po Polsce i zabierasz pasażerów korzystając z aplikacji Yanosik i im podobnych?
Nawet jeśli nie prowadzisz formalnie działalności gospodarczej, powinieneś płacić fiskusowi. I to nie tylko podatek dochodowy, ale często i VAT, jeśli nie dopełnisz formalności pozwalających na zwolnienie z tego podatku.
Teraz to wszystko wyjdzie na jaw, na dodatek za półtora roku wstecz, bo kontrola skarbowa dostanie informacje o wszelkich takich zdarzeń podatkowych - i to bez wyjątku, nikt i nic nie jest w stanie tego przed nią ukryć. Operator, który nie udzieli odpowiednich informacji sam słono zapłaci - nawet milion złotych kary!

Jak wyjaśniają eksperci – doradcy podatkowi i prawnicy: Autorzy: Monika Wachowiec, Lidia Peretiatkowicz, Sara Bogacka, zajmujący się podatkami pośrednimi w Deloitte, polska stawa implementująca Dyrektywę DAC7 nakłada na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i raportowania danych o sprzedawcach dokonujących za pośrednictwem tych platform następujących czynności:

  • najem nieruchomości,
  • usługi świadczone osobiście,
  • sprzedaż towarów,
  • udostępnienie środka transportu.

Raportowanie przez operatorów platform nie będzie obejmować sprzedawców, którzy w okresie sprawozdawczym (zasadniczo 12 miesięcy kalendarzowych) dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, jeżeli łączne wynagrodzenie w tym okresie nie przekroczyło 2000 euro. Podmioty rządowe, podmioty notowane na giełdzie oraz operatorzy hotelowi, którzy zawarli ponad 2 000 transakcji najmu w ciągu roku (w ramach grupy obiektów), także zostaną wyłączeni z wymogów raportowania.

Brak raportu dla fiskusa o transakcjach na platformie – kara do miliona złotych

Niedopełnienie nowych obowiązków raportowania przez operatorów platform może wiązać się dla nich z dotkliwymi konsekwencjami (kary do 1 mln zł). W przypadku nieudzielenia przez sprzedawców wymaganych przez platformy informacji niezbędnych do raportowania, sami sprzedawcy mogą ponieść negatywne konsekwencje (np. blokada konta sprzedawcy na platformie).
Eksperci Deloitte podkreślają, iż nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Na etapie prac w Senacie rozważano późniejszy termin zapewniający dłuższe vacatio legis przepisów, tj. 1 sierpnia 2024 r., ale ostatecznie projekt przepisów przyjęto w Senacie bez zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fiskus dowie się o twoich transakcjach z przeszłości: za jakie lata

REKLAMA

Operatorzy platform cyfrowych będą obowiązani do zaraportowania danych o sprzedawcach i ich transakcjach także za lata 2023 i 2024 r. (kiedy w Polsce powinny były już obowiązywać regulacje wynikające z dyrektywy DAC7).
Eksperci Deloitte wskazują, że ze względu na opóźnienie implementacji przepisów dyrektywy DAC7 w Polsce, operatorzy platform będą mieli czas do 31 grudnia 2024 roku na przeprowadzenie procedur należytej staranności dotyczących ww. okresów sprawozdawczych. Natomiast termin składania sprawozdań za lata 2023 i 2024 r. wyznaczony został na 31 stycznia 2025 r.

Na koniec Monika Wachowiec i Lidia Peretiatkowicz – doradcy podatkowi w Deloitte – przestrzegają, iż nowe przepisy mogą budzić szereg praktycznych wątpliwości. W tym celu wprowadzone zostały przepisy umożliwiające zwrócenie się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Dzięki temu podatnicy, mogą uzyskać wiążącą interpretację dotyczącą wątpliwych dla nich kwestii związanych z wdrożeniem Dyrektywy DAC7 – doradzają i dodatkowo radzą, by z pytaniami kierować się do specjalistów z zakresu podatku od towarów i usług – VAT.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA