Jak szybko wypłacić pieniądze z konta zmarłego bez postępowania spadkowego. To może być nawet 160 tys. złotych. Jest na to sposób

REKLAMA
REKLAMA
Niektórzy już za życia zapobiegliwie stawiają sobie nagrobki, żeby tym nie obciążać bliskich po własnej śmierci. Są też tacy, którzy wydają dyspozycje dotyczące bankowego konta. Chodzi o to, żeby rodzina miała jak najszybszy dostęp do pieniędzy, bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego. To ważne, szczególnie na wypadek nagłej śmierci. Bywa, że ci, którzy pozostawali na utrzymaniu zmarłego, na przykład współmałżonek i dzieci zostają bez pieniędzy.
REKLAMA
Nawet kiedy ktoś z rodziny jest współwłaścicielem konta, ma jedynie dostęp do połowy zgromadzanych na rachunku pieniędzy. Pozostała część jest zamrożona do zakończenia postępowania spadkowego.
Zapis bankowy czyli dyspozycja na wypadek śmierci
Wyjściem z tej sytuacji jest dokonanie tak zwanego zapisu bankowego czyli dyspozycji na wypadek śmierci. To regulowana prawem bankowym uproszczona procedura przekazania krewnym zgromadzonych na koncie pieniędzy. Co ważne, taka możliwość obejmuje nie tylko rachunek oszczędnościowy, ale także oszczędnościowo-rozliczeniowy czy terminową lokatę oszczędnościową. W zapisie bankowym można wskazać najbliższą rodzinę: małżonka, rodziców, dziadków, pradziadków, dzieci, wnuki, prawnuki oraz rodzeństwo. Ci, którzy znajdą się na tej liście mają prawo do żądania od banku wypłaty przeznaczonych im pieniędzy, jednak nie przejmują umowy rachunku bankowego ani innych praw czy obowiązków zmarłego.
Ile pieniędzy pozwala podjąć z konta zapis bankowy
Kwota, jaką można podjąć z bankowego rachunku jest duża, ale ograniczona limitem. Wedle prawnych regulacji nie może być wyższa niż dwudziestokrotne, przeciętne, miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. W pierwszej połowie marca 2025 roku ta kwota to blisko 160 tysięcy złotych.
Można to w każdej chwili zmienić lub odwołać
Dyspozycję wkładem na wypadek śmierci można w każdej chwili zmienić lub odwołać. Należy to zrobić na piśmie. Możliwe jest również dorozumiane odwołanie zapisu, na przykład poprzez likwidację rachunku bankowego lub rozporządzenie wszystkimi zgromadzonymi na nim środkami pieniężnymi. Jeśli natomiast właściciel rachunku takich dyspozycji nie złoży, środki zgromadzone na koncie wchodzą do masy spadkowej i podlegają dziedziczeniu przez spadkobierców.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA