REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędności przegrywają z inflacją na lokacie w banku. Za rok przeciętny depozyt z oprocentowaniem poniżej 3 procent

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Realne oprocentowanie rocznych depozytów bankowych 2016-2025 i prognoza do 2027 roku
Lokaty bankowe z reguły przegrywają z inflacją. Za rok przeciętny depozyt z oprocentowaniem poniżej 3%
HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

REKLAMA

REKLAMA

Lokaty w bankach z reguły nie pozwalają wygrać z inflacją. Pokazują to dane z ostatnich lat. Po wprowadzeniu podatku bankowego bardzo rzadko zdarzają się okresy, w których depozyty bankowe pozwalają realnie zarobić. Przeważnie inflacja szybciej pochłania siłę nabywczą naszych oszczędności niż banki dopisują do nich odsetki.
rozwiń >

Inflacja spada. Kiedy obniżki stóp procentowych?

W marcu i kwietniu znowu dynamika inflacji okazała się niższa niż oczekiwano. Wolniejszy wzrost kosztów życia daje szanse na obniżki stóp procentowych. Ich konsekwencją powinny być tańsze i łatwiej dostępne kredyty, ale też gorzej oprocentowane lokaty. Gracze rynkowi spodziewają się cięć stóp już niedługo, ale RPP wciąż jeszcze studzi takie oczekiwania.

REKLAMA

Oprocentowanie lokat bankowych zwykle niższe niż inflacja

Z realnymi zyskami z przeciętnej rocznej lokaty bankowej mieliśmy ostatnio do czynienia na początku 2024 roku. Wtedy kończyły się depozyty zakładane na początku 2023 roku. Ich oprocentowanie było na tyle solidne (przeciętnie 5-6%), że nawet po zapłaceniu podatku Belki za pieniądze odebrane z banku mogliśmy kupić więcej niż w dniu, w którym zanosiliśmy nasze oszczędności do banku. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że na początku 2024 roku mogliśmy cieszyć się inflacją na poziomie około 2-3%. Tak gwałtowne hamowanie wzrostu cen było wtedy miłym zaskoczeniem.

Inflacja zmniejsza wartość naszych oszczędności. Lokaty nie dają (najczęściej) realnych zysków

W większości przypadków sytuacja wygląda jednak gorzej. Przeważnie inflacja zjada siłę nabywczą naszych oszczędności szybciej niż banki naliczają odsetki w ramach rocznych lokat. Można nawet powiedzieć, że od momentu, w którym nałożono na banki podatek od aktywów (tzw. podatek bankowy), to realne zyski na lokatach są raczej wypadkiem przy pracy.

Spójrzmy na najświeższe podsumowanie. Jeśli ktoś rok temu zaniósł oszczędności do banku i założył przeciętną roczną lokatę, to otrzymywał obietnicę oprocentowania na poziomie około 4,3% (dane NBP). Jeśli od naliczonych według tej stawki odsetek odejmiemy tzw. podatek Belki, to zostanie nam mniej niż 3,5% odsetek. To za mało, aby uchronić oszczędności przed utratą siły nabywczej, gdy wg. wstępnych szacunków GUS inflacja za marzec była na poziomie 4,9% (r/r).

Realne oprocentowanie rocznych depozytów bankowych 2016-2025 i prognoza do 2027 roku

Realne oprocentowanie rocznych depozytów bankowych 2016-2025 i prognoza do 2027 roku

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Inflacja zaczęła spadać. Najgorsze za nami?

Odrobinę nadziei w serca oszczędzających wlać może fakt, że ostatnie publikacje GUS znowu zaczynają pozytywnie zaskakiwać. Zarówno w marcu, jak i w lutym Inflacja okazała się niższa niż ta, której spodziewali się ekonomiści. Wciąż pozostajemy jednak na poziomie około dwukrotnie wyższym niż cel inflacyjny NBP (2,5%). Pocieszające są za to prognozy, z których wynika, że dane o inflacji za kolejne miesiące powinny pokazywać stopniowo malejącą dynamikę wzrostu kosztów życia. Mamy jednak spór pomiędzy perspektywami inflacji przewidywanymi przez analityków NBP, a np. ich kolegami z największych banków komercyjnych. Wszystko rozbija się o to - czy właśnie jesteśmy na płaskowyżu, z którego teraz będziemy już tylko schodzić w kierunku celu inflacyjnego, czy może czeka nas jeszcze niemiła niespodzianka w postaci podwyżki kosztów życia pod koniec roku.

Tego drugiego scenariusza obawiają się pracownicy banku centralnego. Jeśli jednak rację mają ich koledzy z banków komercyjnych, to ewentualne podwyżki kosztów życia w najbliższym czasie będą znacznie łagodniejsze. Różnica jest kluczowa, bo jeśli pod koniec roku inflacja wcale nie wzrośnie, a tym bardziej jeśli wróci do celu inflacyjnego, to byłby to bardzo mocny argument przemawiający za łagodzeniem polityki monetarnej.

Dla oszczędzających najlepszym scenariuszem byłoby utrzymywanie wysokich stóp procentowych przy konsekwentnie malejącej inflacji. Wtedy realne zyski mogłoby zacząć dawać standardowe, a nie tylko limitowane, promocyjne depozyty z czołówki rankingów lokat i kont oszczędnościowych.

Z drugiej strony za cięciami stóp procentowych kciuki trzymają najpewniej osoby spłacające kredyty mieszkaniowe lub takie, które o „hipotece” dopiero myślą. Dla nich niższe stopy procentowe oznaczają niższą ratę i łatwiejszy dostęp do bankowego finansowania.

Część kredytów już tanieje w oczekiwaniu na decyzje RPP

Póki co rynkowe prognozy sprzyjają bardziej kredytobiorcom, a nie oszczędzającym. Jeśli bowiem wierzyć analitykom z największych banków komercyjnych lub przewidywaniom opartym o notowania kontraktów terminowych na stopę procentową, to w 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej ma wrócić na ścieżkę obniżek stóp procentowych. Póki co rynek spodziewa się do końca 2025 roku cięć stóp o około 100 punktów bazowych, a w 2026 roku łagodzenie polityki pieniężnej ma być kontynuowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2026 r. oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej poniżej 3%

Jeśli sprawdzą się te przewidywania, to oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty może stopnieć z około 4% obecnie do poniżej 3% za rok. Z punktu widzenia kredytobiorców sytuacja wygląda trochę inaczej. Posiadacze kredytów ze zmiennym oprocentowaniem na zauważalnie niższą ratę będą mogli mieć nadzieję dopiero, gdy RPP faktycznie obniży stopy procentowe. Ci, którzy chcą kredyt zaciągnąć i ma oku mają dług ze stałym, a nie zmiennym oprocentowaniem, na trochę tańszy kredyt mogą liczyć nawet już dziś. Rynkowi gracze są bowiem tak pewni swego, że tym razem RPP faktycznie zacznie niebawem ciąć stopy procentowe, że już dziś pozwala to niektórym instytucjom oferować kredyty mieszkaniowe oprocentowane na mniej niż 7%.

Bartosz Turek, główny analityk HREIT

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tak ZUS rozprawia się wnioskami o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Te praktyki budzą wątpliwości

Odporności psychicznej i desperacji potrzeba do tego, żeby uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawo do renty chorobowej, uważa Anna Maria Dukat, ekspertka BCC do spraw niepełnosprawności i polityki senioralnej. - Niestety, orzecznictwo zdolności do pracy przez lekarzy orzeczników ZUS budzi ogrom wątpliwości. Często jest określane cudownym ozdrowieniem pacjenta. Dlatego wiele osób dochodzi swoich praw na drodze sądowej – stwierdza ekspertka z BCC. W ten sposób Dukat komentuje dane, z których wynika, że blisko co trzeci wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy jest przez Zakład odrzucany.

Co oznaczają i do czego uprawniają wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności?

Wskazania są ważnym elementem orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Jakie są możliwe punkty i do czego uprawniają? Oto najważniejsze informacje.

Komunikat MF: Groźne próby oszustw "na e-sprawozdanie finansowe". Jak nie stracić cennych danych

W komunikacie z 4 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów ostrzegło przed nową formą oszustwa, której ofiarami mogą paść osoby zainteresowane elektronicznymi sprawozdaniami finansowymi. Próba oszustwa polega na tym, że cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail z linkami do fałszywej strony na temat e-Sprawozdań Finansowych i chcą w ten sposób wyłudzać dane osobowe, czy firmowe. Ministerstwo Finansów wyraźnie informuje, że jego pracownicy nie wysyłają tego typu wiadomości. A korzystanie z ministerialnej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe nie wymaga podawania loginu ani hasła do poczty elektronicznej.

To będzie hit: aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami

Technologia idzie do przodu. To bardzo budujące, gdy można wykorzystać aplikacje i sztuczną inteligencję z pożytkiem dla innych. Jeśli się to uda, to będzie hit, bo powstaje właśnie aplikacja, ze specjalnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdź czego dotyczy.

REKLAMA

Praca emerytów. Kiedy emerytura zostanie zmniejszona?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą uzyskiwać dodatkowe przychody bez żadnych ograniczeń. Liczba pracujących emerytów wzrasta - na koniec 2024 r. liczba pracujących emerytów wyniosła 872,6 tys. osób. W ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosła o 51,7 proc.

Test wiedzy o Wielkanocny. QUIZ niby łatwy, niby nie. Sprawdź się!
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Przed nami przygotowania, ale już teraz można się sprawdzić. Powinieneś zdobyć w tym quizie co najmniej 7/10 punktów jeśli celebrujesz to Święto!
NSA: nieważna uchwała dot. opłaty miejscowej w Zakopanem. Większość hotelarzy nadal pobiera tę daninę od turystów. TIG chce podatku turystycznego pod Tatrami

W dniu 1 kwietnia 2025 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację miasta Zakopane i podtrzymał wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził nieważność uchwały o pobieraniu opłaty miejscowej w Zakopanem. Po tym NSA hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal mają pobierać tę daninę od turystów. Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG) proponuje likwidację opłaty miejscowej i zastąpienie jej lokalnym podatkiem turystycznym.

Dodatek do emerytury od ZUS dla każdego seniora, z powodu osiągnięcia podeszłego wieku – co miesiąc i bez względu na wysokość dochodów. Niektórzy muszą złożyć wniosek, aby go otrzymać

Od 1 marca 2025 r., seniorom, którzy ukończyli 75 lat (bez względu na wysokość osiąganych dochodów) – przysługuje od ZUS dodatkowe, comiesięczne świadczenie w wysokości 348,22 zł. Dodatek ten, przysługuje również osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji – ale w tym przypadku, wyłącznie na podstawie wniosku, złożonego w tym przedmiocie do ZUS.

REKLAMA

Od kwietnia 2025 r. ruszą wypłaty dodatku do prądu, nawet do 600 zł.

Udało się dotrzeć do zapowiedzi instytucji pomocowej, z której wynika, że najwcześniej od II kwartału 2025 r. czyli od kwietnia ruszą wypłaty dodatku do prądu. Kwota sięga nawet do 600 zł. Kto, kiedy i w jakich warunkach może otrzymać takie świadczenie? Okazuje się, że nie jest skierowane do tak szerokiej grupy, jakiej powinna przysługiwać ta pomoc finansowa, także zarzuca się rządowi dyskryminację części osób potrzebujących.

Tym, którzy są po pięćdziesiątce ZUS robi przelewy. Na koncie zobaczą 4 tysiące złotych

Wymaga się od nich wyjątkowego zaangażowania, muszą sobie radzić z dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Niektórzy nie są stanie pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego. Wyjściem z tej sytuacji dla tej grupy zawodowej jest tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Comiesięczne przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą wynieść nawet 4 tysiące złotych. Kto może liczyć na taki przywilej? 

REKLAMA