REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy wciąż niewiele wiedzą o finansach. Tylko co dwudziesty korzysta ze wsparcia doradców, a co czwarty nic nie robi gdy pojawiają się problemy

Wiedza o finansach jest wciąż niewielka, a mało kto chce korzystać ze wsparcia doradcy
Wiedza o finansach jest wciąż niewielka, a mało kto chce korzystać ze wsparcia doradcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Finanse wymagają merytorycznego wsparcia. Co trzeci Polak twierdzi, że w zderzeniu z problemami finansowymi, nie chciałoby lub nie wiedziałoby, do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc. Ta bariera może prowadzić do pogłębiania kłopotów z domowym budżetem, a nawet do powstania spirali zadłużenia.

W efekcie konsumenci mogą stracić wiarygodność i zdolność kredytową oraz mieć ograniczony dostęp do usługodawców i oferowanych przez nich produktów.

REKLAMA

Finanse osobiste w Polsce w większości rodzin wciąż pozostają tematem tabu

Badanie–Od zadłużenia do wyjścia na finansową prostą przeprowadzone na zlecenie firmy B2 Impact pokazuje, że postawy Polaków wobec zarządzania finansami są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony wielu z nas zachowuje się biernie – ponad 22 proc. respondentów nie podejmuje żadnych działań, by zadbać o swoją przyszłość finansową, a jedynie 5 proc. korzysta z porad doradców i ekspertów.

Problemy finansowe

Problemy finansowe

Problemy finansowe

Materiały prasowe

Z drugiej, prawie połowa badanych (48 proc.) deklaruje oszczędzanie, choć znacznie mniej osób potrafi wskazać konkretne instrumenty finansowe, takie jak ubezpieczenia (28%) czy lokaty bankowe (24 proc.), które pomagają w budowaniu finansowej poduszki.
Jeszcze mniej respondentów, bo zaledwie 19 proc., dba o regularną kontrolę swoich wydatków, co pokazuje, że temat dbania o codzienną higienę finansową wciąż ma przestrzeń do rozwoju.

Utrata kontroli nad finansami: jakie konsekwencje

REKLAMA

Utrata kontroli nad finansami może być ważnym sygnałem do działania, zwłaszcza w obliczu trudności, takich jak przeterminowane zaległości wobec wierzycieli.
Warto wtedy wykonać pierwszy krok – np. zastanowić się nad planem działania – ponieważ nawet niewielkie zmiany mogą pomóc uniknąć długotrwałych kłopotów i odzyskać poczucie stabilności.

Osoby zmagające się z zadłużeniem, które zdecydują się na aktywne działania, mogą nie tylko odzyskać równowagę finansową, ale także zwiększyć swoje zaufanie w oczach instytucji finansowych.
Dzięki temu łatwiej będzie im uzyskać dostęp do kredytów czy zakupów na raty, takich jak sprzęt elektroniczny, samochody czy dodatkowe kursy edukacyjne. Regularne dbanie o finanse otwiera także drzwi do realizacji większych celów – od zakupu wymarzonego mieszkania, przez inwestowanie w przyszłość dzieci, aż po budowanie bezpiecznej emerytury. Każdy krok w stronę większej świadomości finansowej to inwestycja w lepsze jutro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wyniki badania ujawniają wyraźną polaryzację w postawach wobec zarządzania finansami, od osób biernych po tych, którzy aktywnie poszukują sposobów na poprawę swojej sytuacji. Brak odpowiednich kompetencji finansowych i niska świadomość w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych problemów, zarówno ekonomicznych, jak i emocjonalnych – ocenia Dominika Nawrocka, ekspertka i edukatorka finansowa, twórczyni kanału edukacyjnego „Kobieta i Pieniądze”.

– Edukacja finansowa w połączeniu z przyjaznym, uwzględniającym aktualne możliwości klientów modelem spłat nadmiernych należności, powinna stać się standardem na rynku. Tylko przemyślane i konkretne działania mogą pomóc zmniejszyć problemy z zadłużeniem i poprawić codzienne życie wielu Polaków – dodaje Dominika Nawrocka.

Gdy pojawia się problem z domowym budżetem: co robić

REKLAMA

Problemy z domowym budżetem to nie koniec świata, jednak musimy wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, by uporać się z nimi i odzyskać wpływ na swoje finanse.
Ponad połowa, bo 52 proc. badanych zaczęłoby od zmniejszenia wydatków w celu znalezienia oszczędności, a niewiele mniej, bo równe 50 proc. z nas poszukałoby dodatkowych źródeł dochodu. W całym procesie równie ważna jest konsekwencja i przyjęcie odpowiedniego planu naprawczego dla naszego portfela. Korzyści z takiego podejścia widzi 37 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, już 1/5 uczestników badania zdecydowałaby się na polubowny kontakt z wierzycielem w celu znalezienia rozwiązania, które będzie dopasowane do specyficznych potrzeb i sytuacji życiowej osoby zadłużonej.
– W obliczu posiadania zadłużenia warto pamiętać, że kluczem do rozwiązania trudnej sytuacji może być z jednej strony kontakt z wierzycielem, a z drugiej świadomość, że z każdym długiem można sobie poradzić – mówi Aneta Borycka, Prezeska Zarządu B2 Impact.
– Osoby zadłużone mogą dziś liczyć na doradców, służących wsparciem w przeanalizowaniu bieżącej sytuacji finansowej, ustaleniu rat i harmonogramu spłat. Z kolei skorzystanie z portalu spłaty zadłużenia online pomaga w samodzielnym zarządzeniu zadłużeniem w tak samo przyjazny i intuicyjny sposób, w jaki korzystamy z nowoczesnych narzędzi bankowych. Dzisiejsza rola firm windykacyjnych to pomoc w spłacie zadłużenia, odzyskaniu wpływu na finansowe zdrowie, a jednocześnie wsparcie w odbudowie zdolności kredytowej oraz wiarygodności wobec instytucji finansowych i usługodawców – dodaje ekspertka.

Ukryte koszty nadmiernego zadłużenia, które ponosimy na co dzień

Jak pokazało badanie zlecone przez B2 Impact, problemów z przeterminowanymi należnościami nie możemy lekceważyć w nieskończoność, ponieważ mogą mieć one silny wpływ nie tylko na stan naszych finansów, ale również na to, jak funkcjonujemy na co dzień w domu, w relacjach z bliskimi, w pracy.
Tym bardziej że już 46 proc. ankietowanych widzi w kłopotach z pieniędzmi źródło chronicznego stresu i gorszego samopoczucia. Co trzeci Polak czuje się bezradny w obliczu takich trudności, a co piąty odczuwa wstyd z powodu sytuacji finansowej.

Problemy te mają również poważne konsekwencje zdrowotne. Aż 41 proc. badanych przyznało, że w sytuacji kryzysu finansowego nie mogłoby regularnie korzystać z opieki medycznej ani podjąć niezbędnego leczenia. Dla jednej trzeciej osób oznaczałoby to rezygnację z leków, suplementów czy zdrowej żywności.
Kryzys finansowy wpływa również na nasze decyzje zawodowe. Zaniedbane finanse utrudniają bowiem zmianę pracy czy rozwój kariery. Dobre zarządzanie budżetem i długami jest natomiast szczególnie ważne, gdy pensja nie wystarcza na oszczędności na przyszłość. A jak pokazuje badanie, tylko 15 proc. Polaków uważa, że ma dobrą pracę, stabilną sytuację finansową i umiejętnie zarządza swoimi finansami.
Dobra wiadomość jest taka, że każdy ma szansę poprawić swoją sytuację finansową – małe kroki, takie jak regularne planowanie wydatków czy praca nad oszczędnościami, mogą z czasem przynieść ogromne efekty i otworzyć nowe możliwości zawodowe i życiowe!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przycinanie jabłoni. Kiedy przycinać jabłonie? Czy w marcu można przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na zdrowie drzewa. Odpowiednie cięcie pozwala na regulację wzrostu, poprawę nasłonecznienia korony oraz zapobieganie chorobom. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać jabłonie, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Wszystko przez ten jeden przepis. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

REKLAMA

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

REKLAMA

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

REKLAMA