Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Powrót inflacji stawia pod znakiem zapytania opłacalność trzymania oszczędności na lokatach w banku / Shutterstock

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Według wstępnych szacunków inflacja w lipcu gwałtownie wzrosła do 4,2%. Jeśli w kolejnych miesiącach ten trend się utrzyma, lokaty bankowe mogą znów przynosić straty.

Inflacja 4,2% i podatek Belki powodują, że oprocentowanie lokat znów nie daje realnych zysków?

Eksperci multiporównywarki produktów finansowych i ubezpieczeń rankomat.pl na bieżąco analizują sytuację na rynku lokat i kont bankowych.
Według analiz, od stycznia 2024 roku osoby trzymające oszczędności w bankach mogły cieszyć się niewielkimi zyskami na poziomie około jednego procenta, co było efektem niskiej inflacji oraz wysokich stóp procentowych, utrzymywanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Dobra passa na rynku lokat jest widoczna w danych Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którymi w czerwcu średnie oprocentowanie depozytów bankowych wyniosło 4,1%.
Najwięcej banki oferują za depozyty trzy- i sześciomiesięczne, z przeciętnym oprocentowaniem na poziomie 4,4%.
Do tej pory uwzględniając inflację (2,6%) i podatek od zysków kapitałowych, lokaty o takim oprocentowaniu przynosiły niecały jeden procent zysku netto. Tym samym depozyty spełniały swoją podstawową rolę – oferowały bezpieczny i stabilny zysk oraz ochronę oszczędności przed inflacją.

Teraz jednak ten rachunek został zaburzony. W lipcu uwolniono ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, co przyczyniło się do skokowego wzrostu wskaźnika inflacji do 4,2%. Na takim poziomie inflacja w pełni pochłania średnią premię, którą banki oferują posiadaczom depozytów.

Oprocentowanie lokat

Oprocentowanie lokat

Materiały prasowe

Zysk z lokaty: przy inflacji 4,2% i podatku Belki nie chroni nawet przed utratą wartości kapitału

Jak komentuje Kamil Trembacz, analityk ds. produktów finansowych rankomat.pl, po wycofaniu przez rząd tarczy energetycznej było jasne, że inflacja w Polsce wzrośnie. W lipcu wzrosła ona nieco mniej, niż prognozowali analitycy, którzy oczekiwali wzrostu do 4,4%.
Uwolnienie cen energii elektrycznej najpewniej negatywnie wpłynie na odczyty inflacji w kolejnych miesiącach.
– Te dane na pewno nie są optymistyczne dla osób posiadających oszczędności na lokatach i kontach oszczędnościowych. O ile jeszcze miesiąc temu można było mówić o zyskach z lokat, teraz, ze względu na rosnącą inflację, sukcesem będzie sytuacja, w której nie przyniosą one strat – dodaje Kamil Trembacz.

Lokata w banku bez straty: oprocentowanie musi być minimum 5,3%

Z wyliczeń ekspertów rankomat.pl wynika, że by lokata chroniła oszczędności przed inflacją na poziomie 4,2%, jej oprocentowanie powinno wynosić co najmniej 5,3%.
To oznacza konieczność poszukiwania lepszych, często promocyjnych ofert banków. Dobrą wiadomością jest fakt, że liczba takich ofert jest obecnie większa niż przed wakacjami.
–  W majowym raporcie informowaliśmy, że barierę oprocentowania na poziomie 7% przekroczyły oferty trzech banków. Obecnie takich ofert jest na rynku więcej – wskazuje ekspert.

Lokaty z takim oprocentowaniem oferują m.in. Nest Bank, Credit Agricole czy Volkswagen Financial Services.
Konta oszczędnościowe z oprocentowaniem 7% znajdziemy w mBanku, Citi Handlowym, Banku Pekao oraz Velo Banku.
–  Pojawiają się również pierwsze produkty oferujące oprocentowanie na poziomie 8% – dodaje Kamil Trembacz.

Dostęp do lokat z oprocentowaniem na poziomie 7% jest ograniczony i nie są one dostępne dla wszystkich klientów.
Przykładowo, od lipca BNP Paribas oferuje konto oszczędnościowe z oprocentowaniem w wysokości 8%. Aby skorzystać z tej oferty, należy otworzyć nowy rachunek podczas wizyty w oddziale banku. Sama oferta jest limitowana na dwa miesiące, z możliwością przedłużenia do stycznia 2025 roku po spełnieniu określonych warunków. Bank ma nadzieję, że w ten sposób przyciągnie nowych klientów, którzy zostaną z nim na dłużej.

Chcesz zarobić na lokacie, zmieniaj banki

To doskonały moment na zmianę banku, w którym posiadamy rachunek. Obecnie aż 13 z 14 banków, których oferta jest regularnie analizowana przez ekspertów rankomat.pl, oferuje dodatkowe premie pieniężne i promocyjne warunki dla nowych klientów.
Najwięcej można zyskać, korzystając z ofert Banku Millennium, Nest Banku i Santander Banku Polska. Te instytucje oferują do 600 zł premii za spełnienie prostych warunków oraz dodatkowe benefity, takie jak podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym lub lokacie.

Ze względu na podobieństwo ofert kont bankowych, rankomat.pl ocenia ich atrakcyjność na podstawie dodatkowej, eksperckiej analizy.
Na początku sierpnia średnia ocena rachunków w 14 bankach, dostępnych w porównywarce rankomat.pl, wynosiła 4,3 na 5 możliwych punktów.
– W najbliższym czasie nie należy się obawiać obniżek oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Niestety, brak również wyraźnych sygnałów, że oprocentowanie lokat wyraźnie wzrośnie w nadchodzących miesiącach – analizuje ekspert rankomat.pl.
– Większość banków utrzymuje swoje oferty na stałym poziomie. Jeśli jednak dochodzi do zmian, są to zazwyczaj niewielkie podwyżki, rzędu 0,1-0,4 punktu procentowego. Przykładowo, w sierpniu Raiffeisen Digital Bank podniósł oprocentowanie na lokatach 3- i 6-miesięcznych z 6,1% do 6,5%. Trudno to nazwać promocją, raczej jest to drobna korekta – podsumowuje Kamil Trembacz.

Infor.pl
Prezes NBP A. Glapiński: stopy procentowe bez zmian do ok. połowy 2025 r. Czy dopiero w 2026 r. inflacja pozwoli na obniżkę stóp?
20 sie 2024

Na początku lipca 2024 r. Prezes NBP Adam Glapiński oceniał, że przy rosnącej inflacji, co wg ostatniej projekcji ma nastąpić od lipca br. do ok. połowy 2025 r., można zapomnieć o obniżce stóp procentowych, a taka możliwość może pojawić się najwcześniej w 2026 r. W odpowiedzi na pytania PAP Biznes 20 sierpnia br. prof. Glapiński wskazał, że nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, iż dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej (czytaj: obniżce stóp procentowych) będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r.

CKE: W 2025 r. egzamin ósmoklasisty (13-15 maja) i matury (5-24 maja) nałożą się na siebie [Wykaz zmian na egzaminach]
20 sie 2024

Komunikat CKE: W 2025 r. egzamin ósmoklasisty (13-15 maja) i matury (5-24 maja) nałożą się na siebie [Wykaz zmian na egzaminach]

Min. edukacji B. Nowacka: Nowa podstawa programowa a nowe podręczniki w roku szkolnym 2024/2025 r.
20 sie 2024

Oświadczenia min. edukacji B. Nowackiej (na X) i oficjalny komunikat MEN próbują zatrzymać burzę związano z koniecznością kupowania przez rodziców nowych podręczników dla roku szkolnego 2024/2025 r. Rząd twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, a rodzice mówią "Teoria swoje, a praktyka swoje".

Darowizna pieniężna od rodziców zastępczych. Dwa warunki dają prawo do zwolnienia
20 sie 2024

Darowizny pieniężne od rodziny zastępczej mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną określone warunki. Ważne jest, aby darowizna była odpowiednio udokumentowana i zgłoszona do urzędu skarbowego, co pozwoli uniknąć konieczności zapłaty podatku.

Renta wdowia: Wiek wdowy w chwili śmierci męża (53 lata), śmierć męża (53 lata). Całkowita niezdolność do pracy od 39-ego roku życia
20 sie 2024

Nie ma znaczenia dla przyznania renty wdowiej przyczyna śmierci współmałżonka. Nie ma znaczenia jego wiek w chwili śmierci. Przeszłość składkowa (np. wieloletnia całkowita niezdolność do pracy wdowy) ma znaczenie przede wszystkim dla wartości renty wdowiej. W praktyce większa część osób spełnia kryterium nabycia praw do świadczenia emerytalno-rentowych. Dlatego nie jest to istotna przesłanka nabycia prawa do renty. Problemem będzie wpływ przeszłości składkowej na wysokość renty, która jest zależna od np. wartości wypracowanej emerytury.

Przełomowy wyrok WSA: koniec z wszczynaniem kontroli podatkowych bez zawiadomienia?
20 sie 2024

Przedsiębiorcy od lat zmagają się z kontrolami podatkowymi wszczynanymi przez urzędników skarbowych bez uprzedniego zawiadomienia. Czy wydany w kwietniu 2024 r. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie położy kres tej szkodliwej praktyce? Czy informacja o przeciwdziałaniu przestępstwu powinna być uzasadniona? Czy pomimo niedopuszczalności wniesienia sprzeciwu, przedsiębiorcy przysługuje prawo rozpoznania sprawy przez sąd administracyjny? 

Przesłuchanie strony w postępowaniu administracyjnym
20 sie 2024

Wprowadzenie do systemu środków dowodowych przesłuchania strony w Kodeksie postępowania administracyjnego jest kwestią kontrowersyjną. Powstają wątpliwości wynikające stąd, że strona będąc bezpośrednio zainteresowana sprawą, jest mało wiarygodnym środkiem dowodowym.

Kary za minimalne opóźnienia w transakcjach handlowych. Nowy wyrok TSUE ważny dla przedsiębiorców
20 sie 2024

Przedsiębiorcy muszą uważać! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia w transakcjach handlowych. Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci, wierzyciele, domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub kilkudniowych, a nawet kilkutygodniowych zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. to się może zmienić.

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?
20 sie 2024

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia
20 sie 2024

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

pokaż więcej
Proszę czekać...