Teraz możesz mieć kłopoty nawet w swoim banku, jeśli zastrzegłeś numer PESEL

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Zastrzegliście numer PESEL, w banku nie wypłacicie nawet większej gotówki i to legitymując się dowodem osobistym / Shutterstock

Dziś, 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zastrzegania własnego numeru PESEL. Mają one zabezpieczać konsumentów przed wyłudzeniami kredytów i zaciąganiem na ich konto zobowiązań finansowych przez oszustów. Poza korzyściami jednak z zastrzeżeniem PESEL wiążą się niedogodności.

O tych niedogodnościach dyskretnie się milczy. Tymczasem zwłaszcza dla osób aktywnie korzystających z usług finansowych mogą być one prawdziwym ciężarem.

Po co się zastrzega numer PESEL, jak to wpływa na możliwość załatwienia różnych spraw w banku

Banki lojalnie uprzedzają swoich klientów, iż od 1 czerwca 2024 r. będą sprawdzać, czy ich numer PESEL nie jest zastrzeżony w rejestrze zastrzeżeń numeru PESEL.
Których produktów i usług dotyczy obowiązkowa weryfikacja numeru PESEL?

Bank sprawdzi czy klient nie ma zastrzeżonego numeru PESEL przede wszystkim zanim otworzymy mu konto. Nawet gdy jest to już klient posiadający konta w tym banku i wieloletnią historię. Dla przykładu otwarcie dodatkowego konta oszczędnościowego klientowi, który zastrzegł numer PESEL będzie niemożliwe.

Oczywiście to samo będzie gdy klient, nawet już obecny, wystąpi o jakąkolwiek pożyczkę pieniędzy – od klasycznego kredytu, po limit debetowy.
Na tym nie koniec, klientowi z numerem wpisanym do rejestru zastrzeżeń numeru PESEL nie będzie udostępniona bankowość elektroniczna.
A co z wypłatą gotówki przy okazaniu dowodu osobistego? Za mało, w placówce bankowej będzie można legalnie wypłacić nie więcej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia czyli 12 726 zł obecnie a 12 900 zł od 1 lipca.

Zastrzeżony numer PESEL: co zrobić, by załatwić sprawę w banku

Klient nie załatwi tych spraw, jeśli jego numer PESEL będzie zastrzeżony. Zastrzeżenie można jednak w każdej chwili cofnąć.
Zastrzeżenie numeru PESEL to ochrona przed jego wykorzystaniem bez wiedzy jego właściciela.

Zastrzeżenie można cofnąć w aplikacji mObywatel 2.0 lub w serwisie mObywatel czy w urzędzie gminy.
Trzeba to będzie robić przed chęcią dokonania każdej z opisanych czynności w banku. Po jej wykonaniu oczywiście można ponownie dokonać zastrzeżenia numeru PESEL.

Zastrzeżony numer PESEL: jakie sprawy można będzie załatwiać bez problemu

Autorzy nowych przepisów przekonują, iż zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed bezprawnym wykorzystaniem go przez innych. W ich ocenie warto więc mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu nikt nie wykorzysta numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie kredytu, ani nie otrzyma duplikatu karty SIM.
Osoba, która zastrzegła swój numer PESEL nadal może: 

  •  pójść do lekarza, 
  • zrealizować receptę, 
  • kupić bilety lotnicze, 
  • załatwić sprawę w urzędzie,
  • głosować w wyborach. 
    W każdym z tych przypadków bowiem podczas dokonywania wymienionych czynności nie ma obowiązku sprawdzania czy numer PESEL jest wpisany do rejestru zastrzeżeń numeru PESEL.

Ponadto autorzy zmian w przepisach argumentują, iż w każdej chwili można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Można zrobić to, wybierając jedną z dwóch opcji: bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia – oznacza, że PESEL przestanie być chroniony aż do czasu ponownego zastrzeżenia lub czasowe cofnięcie zastrzeżenia – w tej opcji aplikacja poprosi o wyznaczenie dnia i godziny, kiedy PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ponownym włączeniu ochrony. 

Korzystanie z bezpłatnej usługi zastrzegania i cofania zastrzeżeń numeru PESEL w wersji cyfrowej dodatkowo umożliwia kontrolę nad tym, kto i kiedy sprawdzał ten numer PESEL.
W usłudze Zastrzeż PESEL można sprawdzić zarówno historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały jego status.
Dzięki temu ma się pełną kontrolę nad swoim numerem PESEL. Zarówno zastrzeżenie PESEL jak i cofnięcie tego zastrzeżenia są bezpłatne, niezależnie od czasu i liczby dokonywanych w tym zakresie operacji.

Infor.pl
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat
16 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
16 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

pokaż więcej
Proszę czekać...