REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz możesz mieć kłopoty nawet w swoim banku, jeśli zastrzegłeś numer PESEL

Zastrzegliście numer PESEL, w banku nie wypłacicie nawet większej gotówki i to legitymując się dowodem osobistym
Zastrzegliście numer PESEL, w banku nie wypłacicie nawet większej gotówki i to legitymując się dowodem osobistym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś, 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zastrzegania własnego numeru PESEL. Mają one zabezpieczać konsumentów przed wyłudzeniami kredytów i zaciąganiem na ich konto zobowiązań finansowych przez oszustów. Poza korzyściami jednak z zastrzeżeniem PESEL wiążą się niedogodności.

O tych niedogodnościach dyskretnie się milczy. Tymczasem zwłaszcza dla osób aktywnie korzystających z usług finansowych mogą być one prawdziwym ciężarem.

REKLAMA

Po co się zastrzega numer PESEL, jak to wpływa na możliwość załatwienia różnych spraw w banku

Banki lojalnie uprzedzają swoich klientów, iż od 1 czerwca 2024 r. będą sprawdzać, czy ich numer PESEL nie jest zastrzeżony w rejestrze zastrzeżeń numeru PESEL.
Których produktów i usług dotyczy obowiązkowa weryfikacja numeru PESEL?

REKLAMA

Bank sprawdzi czy klient nie ma zastrzeżonego numeru PESEL przede wszystkim zanim otworzymy mu konto. Nawet gdy jest to już klient posiadający konta w tym banku i wieloletnią historię. Dla przykładu otwarcie dodatkowego konta oszczędnościowego klientowi, który zastrzegł numer PESEL będzie niemożliwe.

Oczywiście to samo będzie gdy klient, nawet już obecny, wystąpi o jakąkolwiek pożyczkę pieniędzy – od klasycznego kredytu, po limit debetowy.
Na tym nie koniec, klientowi z numerem wpisanym do rejestru zastrzeżeń numeru PESEL nie będzie udostępniona bankowość elektroniczna.
A co z wypłatą gotówki przy okazaniu dowodu osobistego? Za mało, w placówce bankowej będzie można legalnie wypłacić nie więcej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia czyli 12 726 zł obecnie a 12 900 zł od 1 lipca.

Zastrzeżony numer PESEL: co zrobić, by załatwić sprawę w banku

Klient nie załatwi tych spraw, jeśli jego numer PESEL będzie zastrzeżony. Zastrzeżenie można jednak w każdej chwili cofnąć.
Zastrzeżenie numeru PESEL to ochrona przed jego wykorzystaniem bez wiedzy jego właściciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastrzeżenie można cofnąć w aplikacji mObywatel 2.0 lub w serwisie mObywatel czy w urzędzie gminy.
Trzeba to będzie robić przed chęcią dokonania każdej z opisanych czynności w banku. Po jej wykonaniu oczywiście można ponownie dokonać zastrzeżenia numeru PESEL.

Zastrzeżony numer PESEL: jakie sprawy można będzie załatwiać bez problemu

Autorzy nowych przepisów przekonują, iż zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed bezprawnym wykorzystaniem go przez innych. W ich ocenie warto więc mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu nikt nie wykorzysta numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie kredytu, ani nie otrzyma duplikatu karty SIM.
Osoba, która zastrzegła swój numer PESEL nadal może: 

  •  pójść do lekarza, 
  • zrealizować receptę, 
  • kupić bilety lotnicze, 
  • załatwić sprawę w urzędzie,
  • głosować w wyborach. 
    W każdym z tych przypadków bowiem podczas dokonywania wymienionych czynności nie ma obowiązku sprawdzania czy numer PESEL jest wpisany do rejestru zastrzeżeń numeru PESEL.

REKLAMA

Ponadto autorzy zmian w przepisach argumentują, iż w każdej chwili można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Można zrobić to, wybierając jedną z dwóch opcji: bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia – oznacza, że PESEL przestanie być chroniony aż do czasu ponownego zastrzeżenia lub czasowe cofnięcie zastrzeżenia – w tej opcji aplikacja poprosi o wyznaczenie dnia i godziny, kiedy PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ponownym włączeniu ochrony. 

Korzystanie z bezpłatnej usługi zastrzegania i cofania zastrzeżeń numeru PESEL w wersji cyfrowej dodatkowo umożliwia kontrolę nad tym, kto i kiedy sprawdzał ten numer PESEL.
W usłudze Zastrzeż PESEL można sprawdzić zarówno historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały jego status.
Dzięki temu ma się pełną kontrolę nad swoim numerem PESEL. Zarówno zastrzeżenie PESEL jak i cofnięcie tego zastrzeżenia są bezpłatne, niezależnie od czasu i liczby dokonywanych w tym zakresie operacji.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Kiedy wypłata "Aktywny rodzic" w grudniu? [Terminy]

Wypłata świadczenia "Aktywny rodzic" następuje w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Za listopad świadczenie zostanie przesłane w grudniu. Kiedy ZUS wypłaci "Aktywnie w żłobku", a kiedy "Aktywnie w domu" oraz "Aktywni rodzice w pracy"?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

Od kiedy wniosek o Aktywnie w domu i Aktywni rodzice w pracy? [Przykłady]

Wniosek o świadczenie "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" można składać już od 1 dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12 miesiąc życia. Dlaczego w tym przypadku ważne, aby nie zwlekać z wnioskiem? Oto przykłady terminów złożenia wniosku do ZUS.

Ważne! Tylko do 2 stycznia 2025 r. wniosek o świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem

Ważna informacja dla rodziców składających wnioski o świadczenie "Aktywnie w żłobku": ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od 1 października 2024 r. tylko jeśli wniosek zostanie złożony do 2 stycznia 2025 r. Zostało niewiele czasu.

ZUS wypłaci świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Kiedy należy sprawdzić konto?

W grudniu ZUS wypłaci kolejne transze świadczenia "Aktywnie w żłobku", "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Realizowane w ramach programu Aktywny Rodzic świadczenia są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni. W jakim terminie zostaną zrealizowane wypłaty za świadczenia z programu Aktywny Rodzic?

Od kiedy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków? Nowelizacja Kodeksu pracy opublikowana w Dzienniku Ustaw

Rodzice wcześniaków i rodzice dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 albo do 15 tygodni. 19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy.

REKLAMA

Już wiadomo, ile zapłacimy za gaz w 2025 roku. Zatwierdzili wyższe ceny. Rachunki ostro pójdą w górę

Inflacja, coraz wyższe ceny w sklepach,  niejeden domowy budżet zaczyna  pękać w szwach. To jednak  nie koniec drenażu naszych portfeli. Teraz są kolejne hiobowe wieści. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe gazowe taryfy dystrybucyjne.  Od stycznia dostaniemy wyższe rachunki za gaz.  

Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA