REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zyski z inwestowania na giełdzie: akcje spółek deweloperów mieszkaniowych wciąż nie zawodzą

Pierwszy kwartalny okres oczekiwania na kolejny rządowy program mieszkaniowych kredytów preferencyjnych okazał się dla deweloperów giełdowych bardzo obiecujący, podobnie jak dla inwestujących w ich akcje
Pierwszy kwartalny okres oczekiwania na kolejny rządowy program mieszkaniowych kredytów preferencyjnych okazał się dla deweloperów giełdowych bardzo obiecujący, podobnie jak dla inwestujących w ich akcje
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych w pierwszym kwartale 2024 potwierdzają to, co wiadomo już od dłuższego czasu: zakup ich akcji na warszawskiej Giełdzie papierów Wartościowych w celu zarobienia obarczony jest aktualnie mniejszym ryzykiem niż aktywa spółek akcyjnych z innych branż.

Początek 2024 roku okazał się dla deweloperów mieszkaniowych, notowanych na warszawskiej GPW (rynek podstawowy i Catalyst) wyjątkowo udany sprzedażowo, zwłaszcza jeśli zestawić wyniki pierwszego kwartału 2024 r. z ostatnim kwartałem ubiegłego roku.

REKLAMA

Rosnąca sprzedaż mieszkań ma odbicie we wzroście kursów akcji

REKLAMA

Jak zwraca uwagę Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, najnowsze statystyki kontraktacji firm deweloperskich zarówno w relacji rok do roku, jak i kwartał do kwartału, potwierdzają tezę o bardzo dobrej formie pierwotnego rynku mieszkaniowego, po zakończeniu misji programu BK2%.

Po ubiegłorocznym przyspieszeniu koniunktury sprzedażowej na pierwotnym rynku mieszkaniowym, stymulowanym rządowym dopalaczem w postaci BK2%, pierwszy kwartał br. powinien raczej ulec pewnemu odreagowaniu w postaci choćby przejściowego regresu deweloperskiej kontraktacji. Tymczasem jej wyniki w wykonaniu notowanej na GPW piętnastki czołowych firm deweloperskich wydają się wyraźnie wskazywać na brak jakichkolwiek symptomów osłabienia. 

Prezentowana stawka deweloperów mieszkaniowych w pierwszych trzech miesiącach br. znalazła nabywców na 5908 lokali. To o pokaźne 17 proc. więcej licząc rok do roku, jednocześnie jednak zaledwie o 4 proc. mniej w relacji do ostatniego kwartału 2023 r., kiedy to sprzedaż analizowanej grupy spółek przekroczyła 6 tys. lokali, na fali popytu stymulowanego rządowym programem dopłat.

W oczekiwaniu na program #naStart

Przy okazji warto zauważyć, że pierwszy kwartał ubiegłego roku, będący zasadniczą bazą dla bieżącej analizy, był pierwszym okresem odbicia statystyk sprzedażowych deweloperów po załamaniu ich kontraktacji w 2022 roku. Tym samym 17-proc. progres rdr wydaje się mniej znaczącym prognostykiem od kosmetycznego spadku sprzedaży w relacji do ostatniego kwartału ub. roku, który należy uznać za bardzo udany. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwagę zwracają przede wszystkim doskonałe rezultaty kilku rynkowych potentatów: rekordowej Develii, Dom Development, Atalu czy Murapolu. 

REKLAMA

Z kolei co trzeci giełdowy deweloper o profilu mieszkaniowym zanotował regres kontraktacji w relacji rok do roku. Jednak nominalnie to zaledwie 250 lokali mniej na blisko 6 tys. sprzedanych, co można uznać za wypadek przy pracy, spowodowany zazwyczaj wyprzedaniem oferty po boomie z drugiego półrocza ub. roku.

– Tym samym pierwszy kwartalny okres oczekiwania na kolejny rządowy program mieszkaniowych kredytów preferencyjnych okazał się dla deweloperów giełdowych bardzo obiecujący. Pytanie, czy w kolejnych miesiącach nie powtórzy się historia z ubiegłego roku – zastanawia się Jarosław Jędrzyński.

Zwiększa się oferta nowych mieszkań, dobra passa powinna się więc utrzymać

Jak zauważa ekspert, obecnie sytuacja na rynku mieszkaniowym dość wyraźnie odbiega od tej sprzed roku, czyli z okresu tuż przed wejściem w życie programu BK2%. Widać postępującą stabilizację, a rynek pierwotny powraca do normalności pod względem relacji popytowo-podażowych. Oferta mieszkań deweloperskich powoli pnie się w górę, a stawki mkw. nowych mieszkań dość wyraźnie spowalniają trend wzrostowy.

Deweloperzy giełdowi 2024

Deweloperzy giełdowi 2024

 

Materiały prasowe

– Na obecnym etapie zaawansowania prac nad ustawą o kredycie mieszkaniowym #naStart nie widać niepokojącego windowania aktywności popytowej na pierwotnym rynku mieszkaniowym, co jak najlepiej wróży koniunkturze rynkowej w perspektywie kolejnych miesięcy bieżącego roku – podkreśla ekspert.

Z kolei deweloperzy wyraźnie podkręcają swoja aktywność inwestycyjną, co skutkuje przewagą mieszkań wprowadzanych do oferty względem lokali sprzedanych. Raczej nie zapowiada to korekty cenowej, jednak na wyraźniejsze spowolnienie wzrostów w cennikach deweloperskich w przewidywalnej perspektywie jak najbardziej można liczyć.

Najważniejsze, że budowniczy mieszkań, w odróżnieniu do sytuacji sprzed roku, tym razem wiedzą na czym stoją. Dzięki temu będą w stanie dostosować podaż mieszkań oraz strukturę oferty do oczekiwanego popytu, który zapewne do końca 2027 roku będzie stymulowany programem dopłat, co tymczasem pozwala na umiarkowany optymizm, podsumowuje Jarosław Jędrzyński z RynekPierwotny.pl.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
SN: milczenie pracodawcy daje przyzwolenie pracownikowi na nadgodziny. W 2025 r. możliwe nawet do 416 godzin nadliczbowych

Nie każdy ma świadomość tego, że praca w godzinach nadliczbowych jest 100% czy 50% płatna, nawet bez polecenia pracodawcy. Milczenie pracodawcy daje przyzwolenie pracy ponad dobowy wymiar czasu pracy. Czy to sposób na dodatki dla pracowników? Tak, bo to w interesie pracodawcy jest wyrażenie sprzeciwu.

Zakaz smartfonów w szkołach? Ekspert proponuję inne rozwiązanie [WYWIAD]

Czy wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach ma sens? W jaki sposób social media wykorzystują nasze słabości i kradną naszą uwagę? Co mają wspólnego z hazardem? Jak możemy oswoić nowe technologie?

Nawet 5 470 zł dla osób z cukrzycą – w zależności od wieku chorego, typu choroby oraz jej zaawansowania

Osobom chorym na cukrzycę – zarówno dzieciom, jak i dorosłym – przysługuje z NFZ refundacja określonych wyrobów medycznych wspomagających kontrolę glikemii. Wysokość wsparcia, jakie mogą otrzymać diabetycy, zależy od wybranego systemu monitorowania glikemii, jak również m.in. od wieku chorego, typu choroby, jej zaawansowania oraz wymaganych sposób leczenia. Na najwyższą kwotę – sięgającą nawet 5 470 zł – mogą liczyć osoby w wieku od 18 do 26 roku życia, które zdecydują się na nowoczesny system monitorowania glikemii CGM-RT.

Ruszyła lawina kontroli w polskich domach. Wlepiają 10 tysięcy kary za ten błąd. Niektórzy nie mają o tym pojęcia

Wtłaczają dym do studzienki kanalizacyjnej, a potem sprawdzają czy znajduje ujście w przydomowych rynnach. W ten sposób wodociągowe firmy kontrolują nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej.  Tym, którzy zostaną na tym przyłapani grozi dotkliwa kara. To nawet 10 tysięcy złotych. 

REKLAMA

Przycinanie jabłoni. Kiedy przycinać jabłonie? Czy w marcu można przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na zdrowie drzewa. Odpowiednie cięcie pozwala na regulację wzrostu, poprawę nasłonecznienia korony oraz zapobieganie chorobom. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać jabłonie, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Renty wdowiej nie wypłacą. Wszystko przez ten jeden przepis. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

REKLAMA

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

REKLAMA