REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W miesiąc ceny złota wzrosły o 7 procent. Czy da się oszczędzać niewielkie kwoty inwestując w złoto

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Inwestycja w złoto powinna zawsze opierać się na natychmiastowej realizacji i wydaniu produktu tu i teraz lub w kilka dni od zakupu
Inwestycja w złoto powinna zawsze opierać się na natychmiastowej realizacji i wydaniu produktu tu i teraz lub w kilka dni od zakupu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Złoto to już nie jest instrument finansowy tylko dla zamożnych, podobnie jak nieruchomości. I bynajmniej dysponując tylko niewielkimi kwotami nie trzeba robić to pośrednio – poprzez fundusze inwestycyjne. Teraz można kupić choćby gramową płytkę złota – i to na raty – albo kupować po kawałku sztabkę. Można ją kupić przez Internet i odebrać od kuriera, można zdeponować online w sejfie dilera. Możliwości są nieograniczone.

Tylko o jednym pamiętać trzeba przede wszystkim: choć nie ma takiego kursu, który nie mógłby być jeszcze wyższy, to największe ryzyko straty zamiast zarobku jest wtedy gdy kupuje się – złoto i cokolwiek innego – gdy notowania są na szczycie.

REKLAMA

Cena złota: w marcu wzrost aż o 7 procent

Jeszcze rok temu uncję złota mogliśmy zakupić za około 1 800 USD. I choć wzrosty obserwowaliśmy już od jakiegoś czasu, to właśnie w połowie marca br. Jego cena osiągnęła historyczny poziom, przekraczając 2 200 USD za uncję i od tego czasu został on kilkukrotnie pobity. Tylko na przestrzeni ostatniego miesiąca cena wzrosła o ponad 7%.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów kruszec ten może pozostać w trendzie wzrostowym w nadchodzących miesiącach.

Wszystko to sprawia, że wiele osób decyduje się na inwestycję swoich oszczędności właśnie w złoto. Jak nie wpaść w pułapkę „owczego pędu” i na co uważać podczas zakupu złota? Problem ten dostrzegł również UOKiK, który ruszył z kampanią społeczną mającą na celu ostrzegać przed fałszywymi inwestycjami.

Popyt na złoto wciąż niezaspokojony, co przemawia za dalszym wzrostem ceny

REKLAMA

Popyt inwestycyjny nie osiągnął jeszcze swojego szczytu, ponieważ inwestorzy oczekiwali na spadek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, do którego jednak nie doszło. Stopy te nadal utrzymują się w przedziale 5,25-5,5%.
Z najnowszego posiedzenia FOMC (Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku) wynika zaś, że w kolejnych latach stopy procentowe za oceanem będą spać, tyle że w nieco wolniejszym niż zakładano tempie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

–  Złoto bije rekord za rekordem. Początek kwietnia br. przyniósł nam nowe, historyczne szczyty. Warto wiedzieć, że ten trend utrzymuje się od dłuższego czasu. Tylko na przestrzeni trzech miesięcy złoto wyrażone w USD zanotowało wzrost o ponad 11%, a kupujący mają wciąż ochotę na więcej – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.

– W długofalowej perspektywie możemy spodziewać się kolejnych wzrostów, a w dużej mierze będą one zależeć od czynników makroekonomicznych. Jednak – co ważne – należy barć pod uwagę, że żaden trend na rynku nie jest prowadzony liniowo i prędzej czy później zobaczymy korektę, zarówno w cenie wyrażonej w USD, jak i PLN – dodaje ekspert.

Większe zainteresowanie złotem przyciąga też uwagę oszustów

REKLAMA

Sytuacja rynkowa oraz ekonomiczna sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ulokowanie swoich oszczędności w złocie. W corocznym badaniu firmy Tavex (wśród osób inwestujących) na pytanie, w co warto zainwestować, złoto znalazło się na drugim miejscu z wynikiem 17% zaraz po nieruchomościach. Istotne jest zaś, aby osoby myślące o inwestycji w złoto nie popadały w pułapkę „owczego pędu” i dokładnie analizowały oferty sprzedaży. Rosnącą popularność inwestycji (nie tylko w złoto) oraz ryzyka z tym związane dostrzegł również UOKiK, który włączył się w działania mające na celu edukację związaną z bezpiecznymi inwestycjami.

Spoty UOKiK ostrzegają m.in. przed internetowymi inwestycjami promowanymi przy użyciu bezprawnie wykorzystanego wizerunku znanych osób i marek, by zwiększyć ich wiarygodność i ostatecznie wyciągnąć pieniądze.

Dzięki rosnącej liczbie firm konkurujących na rynku metali szlachetnych, a także komfortowej możliwości zakupu złota przez Internet, fizyczny kruszec stał się bezproblemowo dostępny dla wszystkich, którzy chcą go nabyć. Mając jednak na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, warto zastanowić się, gdzie kupić aktywo.

Jak zweryfikować dilera i wybrać miejsce zakupu? 

Ważne, aby decydując się na stacjonarny zakup złota zwrócić się do renomowanego sprzedawcy z wieloletnim stażem działalności na rynku. Kluczowa w tym przypadku może również okazać się cena. Warto porównać oferty różnych dilerów, aby znaleźć najatrakcyjniejsze propozycje za identyczne produkty. Co więcej, decydując się na inwestycję, najlepszym wyborem będzie zakup złota dostępnego od ręki. Dilerzy, którzy mogą natychmiast zaoferować monety bulionowe lub sztabki złota, są z reguły bardziej zaufani, a klient nie jest obarczony ryzykiem kontrahenta, jakie występuje przy zakupie na termin.

Podobnym kryterium powinniśmy się kierować podczas zakupów przez Internet. Warto upewnić się, czy diler jest w stanie dostarczyć nasze zamówienie od ręki. Zakup kruszcu z dostawą terminową (np. 45-dniową), to duże ryzyko zmiany sytuacji ekonomicznej wybranej firmy. Inwestycja w złoto powinna zawsze opierać się na natychmiastowej realizacji i wydaniu produktu tu i teraz lub w kilka dni od zakupu.

Szybka transakcja daje nam gwarancję, że dokonaliśmy dobrego wyboru, ponieważ dealer utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który fizycznie posiada.

Jak radzi Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex, podczas zakupu zweryfikujmy czy oferowane przez dilera produkty pochodzą ze znanych mennic. Co więcej, warto dopytać czy wybrany przez nas sprzedawca bezpośrednio z nimi współpracuje. Jeśli tak, możemy mieć pewność, że kupowane przez nas złoto jest sprzedawane po cenie rynkowej oraz że produkty są zweryfikowane.

–  Nie bójmy się pytać i bądźmy świadomi, że zaufany dealer bez problemu sprawdzi dla nas autentyczność wybranej sztabki czy monety np. spektrometrem. Przed zakupem warto również na bieżąco śledzić aktualną wartość złota. Dzięki temu będziemy świadomi czy proponowana cena jest uczciwa. Pamiętajmy natomiast, że sprzedający w swojej ofercie musi uwzględnić także marżę i koszty transportu – tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Uncja złota nie zawsze jest równa uncji

Podczas zakupu złota ważna jest znajomość podstawowych parametrów i informacji, dzięki którym szybko samodzielnie upewnimy się, że nie kupujemy kota w worku. Oprócz ceny powinniśmy zweryfikować wagę produktu oraz jego próbę.

W pierwszej kategorii – wagowej – warto zapamiętać, że podaje się ją w uncjach, oznaczanych symbolem „oz.” lub gramach (g).

Co ciekawe, wyodrębnia się kilka odmian uncji. Do określania masy metali szlachetnych wykorzystuje się trojańską. W uncjach zazwyczaj wyrażane są monety bulionowe. Ich gramatura to około 31,1 g, czyli 1 oz. trojańska (jedna dwunasta część funta trojańskiego). Sztabki wprowadzane są na rynek z ustandaryzowanymi wartościami masy złota (5 g, 10 g, 20 g, 1 oz., 50 g, 100 g itd.). Im więcej gram złota zawiera dany produkt, tym niższa z reguły jest cena kruszcu w przeliczeniu na 1 gram. 

Próba złota wskazuje natomiast na zawartość czystego złota w wybranym produkcie inwestycyjnym. Oznaczenia u dealera będą zgodne z tymi, które znamy z wyrobów jubilerskich (np. próba 585 wskazuje, że zawartość czystego złota jest na poziomie 58,5%). Bądźmy świadomi, że najwyższa możliwa wartość próby tego kruszcu to 999.9, ponieważ żaden produkt inwestycyjny nie może być w całości wykonany ze złota. Powszechnie stosowana siedmiostopniowa skala prób złota określa najwyższą próbę liczbą „0”, a najniższą liczbą „6” (33,3% czystego złota).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Jesteście z tych roczników? Możecie zrobić sprytny manewr w ZUS i zamienić emeryturę w majątek

Czy można dwa razy przejść na emeryturę i zyskać na tym krocie? Brzmi niedorzecznie, ale naprawdę jest to możliwe. Pozwala na to luka w prawie, która dotyczy tysięcy kobiet z konkretnych roczników. Odsłonili ją eksperci z Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Warszawskiej.

Wykończą miliony Polaków, nowym gigantycznym podatkiem? Ludzie będą w szoku. Ministerstwo finansów ujawnia plany rządu

Za dom wart pół miliona złotych trzeba będzie płacić rocznie 5 tysięcy złotych podatku? Jeśli jest wart milion, wychodzi 10 tysięcy. Brzmi upiornie. Czy fiskus każe nam się rozliczać nie z metrażu a wartości nieruchomości? Nad Polską zawisło widmo podatku katastralnego. Wprowadzenie do naszego kraju nowej daniny rekomendują Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD. Jak wskazują organizacje, obecne opłaty, jakie ponoszą właściciele domów i mieszkań są… za niskie. Głos w tej sprawie zabiera resort finansów.

REKLAMA

Matura 2025. Co będzie na maturze z polskiego? Polonistka wskazuje "pewniaki"

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Egzaminatorka Anna Ryłek odpowiada, że "można się spodziewać wszystkiego". Dobrą wiadomością jest jednak to, że "wszystko" oznacza o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że znacznie została skrócona lista lektur.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji. Ale można jeszcze kupić obligacje kwietniowe

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian. Oczywiście do końca kwietnia można jeszcze kupić obligacje z nieco wyższym oprocentowaniem

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

REKLAMA