REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz raty kredytów pójdą znów w dół? Rada Polityki Pieniężnej decyduje o stopach procentowych w marcu 2024 roku

Gdy zmieniają się stopy procentowe NBP, rosną albo raty odsetkowe kredytów, albo oprocentowanie lokat i innych form oszczędzania oraz inwestowania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od wtorku 5 marca Rada Polityki Pieniężnej dyskutuje o wysokości stóp procentowych NBP czyli – w ujęciu konsumenta – o wysokości rat odsetkowych kredytów oraz oprocentowaniu lokat w bankach czy obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa.

Dziś, w środę 6 marca poznamy decyzję RPP, a od jutra – 7 marca zostanie ona wdrożona przez rynki finansowe. Czego po decyzjach Rady spodziewają się ekonomiści?

REKLAMA

W marcu 2024 stopy procentowe bez zmian?

Konsensus zakłada utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a analitycy są dosyć zgodni w tej kwestii.

REKLAMA

– Komunikacja prezesa RPP, Adama Glapińskiego jest jastrzębia od końca zeszłego roku i w tym wypadku nie powinno być inaczej. Taka retoryka  może posłużyć jako argument za, przynajmniej chwilowym, umocnieniem się złotego – zauważa Bartłomiej Mętrak, Analityk Rynków Finansowych XTB.

Przesłanki takiej decyzji wskazuje Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi: według danych GUS z 15.02.2024 inflacja w styczniu wyniosła 3.9%, co oznacza, że jesteśmy coraz bliżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez RPP wynoszącej 3,5%. Od lutego 2023 mamy systematyczny spadek inflacji. 

Ekspert przypomina, iż prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał, że w najbliższych miesiącach roku inflacja zbliży się do celu 2,5% +-1. Jednak według prognoz inflacja w II połowie roku może wzrosnąć powyżej 5% z powodu likwidacji tarczy antyinflacyjnej na żywność i uwolnieniem cen energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo indeks PMI nieznacznie pnie się w górę, a prognoza PKB na 2024 jest w okolicach 2,8% co oznacza, że nastroje inwestycyjne są coraz lepsze i przedsiębiorstwa zaczną wydawać więcej środków na inwestycje.

REKLAMA

– Widać to po rosnącej podaży ze strony deweloperów, którzy spodziewając się nowego programu wsparcia kredytobiorców – Pierwsze Mieszkanie – zaczęli budować więcej nieruchomości. W styczniu zgłoszono budowę 12,1 tys. lokali (+107,2% r/r) – zauważa Marcin Berus.

I przekonuje, że biorąc to pod uwagę – większość ekonomistów zakłada, że RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie albo je nieznacznie obniży, zanim nie poznamy faktycznego wpływu zniesienia tarczy antyinflacyjnej i uwolnienia cen energii na podwyższenie inflacji.

Stopy procentowe: co z kredytami hipotecznymi

Obecnie stopa referencyjna jest na poziomie 5,75% od października 2023 roku i jeśli RPP jej nie obniży, to większość kredytobiorców nie odczuje zmiany, bo poziom WIBOR się ustabilizował od kilku miesięcy. Jedynie kredytobiorcy posiadający kredyty oprocentowane na WIRON-ie mogą spodziewać się zmian, bo ten wskaźnik nieznacznie wzrasta.

W styczniu 2024 udzielono 10 mld zł kredytów hipotecznych. Jest to największy wynik w historii, ale spowodowany przede wszystkim zeszłorocznym wzrostem popytu w ramach Bezpiecznego Kredytu. Bez stymulacji rynku programem – w kolejnych miesiącach będziemy widzieć znaczny spadek akcji kredytowej do czasu II połowy przyszłego roku, kiedy pojawi się Mieszkanie na Start.

Co prawda – wciąż nie znamy szczegółów programu, ale ze wstępnych założeń można założyć ze znacznie zwiększy popyt na rynku nieruchomości, pośrednio stymulując podaż. Obniżenie oprocentowania kredytów nawet do 0% przełoży się na większą zdolność kredytową i jak przy Bezpiecznym Kredycie spowoduje wzrost cen nieruchomości.

– Brak maksymalnej ceny zakupu i możliwość przystąpienia do kredytu przez pary w związkach nieformalnych spowoduje, że nowa grupa klientów trafi na rynek. W Bezpiecznym Kredycie sporo osób nie skorzystało z programu, bo było ograniczonych maksymalną ceną zakupu, wartości nieruchomości. Pary w związkach nieformalnych również nie mogły uzyskać dopłat do kredytów – twierdzi Marcin Berus.

Co ze stopami procentowymi w całym 2024 roku

Jak zauważa Bartłomiej Mętrak, sama decyzja RPP jest już praktycznie pewna, dlatego uwaga inwestorów będzie skupiona na prognozach na resztę 2024 roku oraz marcowych projekcjach inflacji.

Rynek oczekuje, że w tym roku NBP nie będzie tak chętnie obniżał stóp procentowych, a obniżki mogą ograniczyć się do zaledwie 25 pb. Mimo spadającej dynamiki inflacji projekcje będą zakładały najprawdopodobniej odbicie inflacji od drugiego kwartału tego roku.

– Według Adama Glapińskiego inflacja w marcu może zbliżyć się nawet w okolice celu NBP. Jednak kolejne miesiące są obarczone dużym ryzykiem, w tym zmianami rządowymi w obszarze funkcjonowania tarcz antyinflacyjnych. Z tego względu, jastrzębia postawa prezesa RPP może wspierać notowania złotego w tym tygodniu i w dalszej perspektywie – dodaje Bartłomiej Mętrak.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

REKLAMA

Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Pensje nauczycieli za luty 28-ego a nie 1-ego. Nie płaci się za gotowość pracy [Propozycja]

Propozycja, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego).

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

REKLAMA

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA