REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz raty kredytów pójdą znów w dół? Rada Polityki Pieniężnej decyduje o stopach procentowych w marcu 2024 roku

Gdy zmieniają się stopy procentowe NBP, rosną albo raty odsetkowe kredytów, albo oprocentowanie lokat i innych form oszczędzania oraz inwestowania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od wtorku 5 marca Rada Polityki Pieniężnej dyskutuje o wysokości stóp procentowych NBP czyli – w ujęciu konsumenta – o wysokości rat odsetkowych kredytów oraz oprocentowaniu lokat w bankach czy obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa.

Dziś, w środę 6 marca poznamy decyzję RPP, a od jutra – 7 marca zostanie ona wdrożona przez rynki finansowe. Czego po decyzjach Rady spodziewają się ekonomiści?

REKLAMA

W marcu 2024 stopy procentowe bez zmian?

Konsensus zakłada utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a analitycy są dosyć zgodni w tej kwestii.

REKLAMA

– Komunikacja prezesa RPP, Adama Glapińskiego jest jastrzębia od końca zeszłego roku i w tym wypadku nie powinno być inaczej. Taka retoryka  może posłużyć jako argument za, przynajmniej chwilowym, umocnieniem się złotego – zauważa Bartłomiej Mętrak, Analityk Rynków Finansowych XTB.

Przesłanki takiej decyzji wskazuje Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi: według danych GUS z 15.02.2024 inflacja w styczniu wyniosła 3.9%, co oznacza, że jesteśmy coraz bliżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez RPP wynoszącej 3,5%. Od lutego 2023 mamy systematyczny spadek inflacji. 

Ekspert przypomina, iż prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał, że w najbliższych miesiącach roku inflacja zbliży się do celu 2,5% +-1. Jednak według prognoz inflacja w II połowie roku może wzrosnąć powyżej 5% z powodu likwidacji tarczy antyinflacyjnej na żywność i uwolnieniem cen energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo indeks PMI nieznacznie pnie się w górę, a prognoza PKB na 2024 jest w okolicach 2,8% co oznacza, że nastroje inwestycyjne są coraz lepsze i przedsiębiorstwa zaczną wydawać więcej środków na inwestycje.

REKLAMA

– Widać to po rosnącej podaży ze strony deweloperów, którzy spodziewając się nowego programu wsparcia kredytobiorców – Pierwsze Mieszkanie – zaczęli budować więcej nieruchomości. W styczniu zgłoszono budowę 12,1 tys. lokali (+107,2% r/r) – zauważa Marcin Berus.

I przekonuje, że biorąc to pod uwagę – większość ekonomistów zakłada, że RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie albo je nieznacznie obniży, zanim nie poznamy faktycznego wpływu zniesienia tarczy antyinflacyjnej i uwolnienia cen energii na podwyższenie inflacji.

Stopy procentowe: co z kredytami hipotecznymi

Obecnie stopa referencyjna jest na poziomie 5,75% od października 2023 roku i jeśli RPP jej nie obniży, to większość kredytobiorców nie odczuje zmiany, bo poziom WIBOR się ustabilizował od kilku miesięcy. Jedynie kredytobiorcy posiadający kredyty oprocentowane na WIRON-ie mogą spodziewać się zmian, bo ten wskaźnik nieznacznie wzrasta.

W styczniu 2024 udzielono 10 mld zł kredytów hipotecznych. Jest to największy wynik w historii, ale spowodowany przede wszystkim zeszłorocznym wzrostem popytu w ramach Bezpiecznego Kredytu. Bez stymulacji rynku programem – w kolejnych miesiącach będziemy widzieć znaczny spadek akcji kredytowej do czasu II połowy przyszłego roku, kiedy pojawi się Mieszkanie na Start.

Co prawda – wciąż nie znamy szczegółów programu, ale ze wstępnych założeń można założyć ze znacznie zwiększy popyt na rynku nieruchomości, pośrednio stymulując podaż. Obniżenie oprocentowania kredytów nawet do 0% przełoży się na większą zdolność kredytową i jak przy Bezpiecznym Kredycie spowoduje wzrost cen nieruchomości.

– Brak maksymalnej ceny zakupu i możliwość przystąpienia do kredytu przez pary w związkach nieformalnych spowoduje, że nowa grupa klientów trafi na rynek. W Bezpiecznym Kredycie sporo osób nie skorzystało z programu, bo było ograniczonych maksymalną ceną zakupu, wartości nieruchomości. Pary w związkach nieformalnych również nie mogły uzyskać dopłat do kredytów – twierdzi Marcin Berus.

Co ze stopami procentowymi w całym 2024 roku

Jak zauważa Bartłomiej Mętrak, sama decyzja RPP jest już praktycznie pewna, dlatego uwaga inwestorów będzie skupiona na prognozach na resztę 2024 roku oraz marcowych projekcjach inflacji.

Rynek oczekuje, że w tym roku NBP nie będzie tak chętnie obniżał stóp procentowych, a obniżki mogą ograniczyć się do zaledwie 25 pb. Mimo spadającej dynamiki inflacji projekcje będą zakładały najprawdopodobniej odbicie inflacji od drugiego kwartału tego roku.

– Według Adama Glapińskiego inflacja w marcu może zbliżyć się nawet w okolice celu NBP. Jednak kolejne miesiące są obarczone dużym ryzykiem, w tym zmianami rządowymi w obszarze funkcjonowania tarcz antyinflacyjnych. Z tego względu, jastrzębia postawa prezesa RPP może wspierać notowania złotego w tym tygodniu i w dalszej perspektywie – dodaje Bartłomiej Mętrak.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA