Ważne w marcu: sporo można zarobić na skarbowych obligacjach oszczędnościowych, w końcu dużo ponad inflację
REKLAMA
REKLAMA
- Oprocentowanie obligacji w marcu: od czego zależy
- Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
- Obligacje roczne, dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie
- Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa: gdzie kupić w marcu
Na średni i dłuższy dystans oszczędzania, takich korzyści nie daje i dawać w najbliższym czasie nie będzie żadna lokata bankowa.
REKLAMA
Oprocentowanie obligacji w marcu: od czego zależy
W marcu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,05%, a 2-letnich 6,30%, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.
Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,40%. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55% dla 4-latek oraz 6,80% dla 10-latek.
6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,75% i 7,05% w pierwszym roku.
– W marcu oprocentowanie obligacji oszczędnościowych oraz marże w kolejnych okresach odsetkowych pozostawiliśmy bez zmian, na atrakcyjnym poziomie – informuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Obligacje roczne, dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie
REKLAMA
Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w marcu 0,00% dla obligacji 1-rocznych oraz 0,50% dla 2-letnich.
Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,25%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 1,50%.
Bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10 latek i wynoszą odpowiednio: 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2,00% dla 12-letnich.
Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa: gdzie kupić w marcu
Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.
Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa są również stale dostępne przez Internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.
REKLAMA
– Szeroka oferta skarbowych obligacji detalicznych umożliwia naszym klientom zbudowanie własnego planu oszczędzania dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Ze standardowej oferty można wybrać obligacje o różnym terminie zapadalności - od 3 miesięcy do 10 lat, oraz o różnym rodzaju oprocentowania: stałym, znanym z góry lub zmiennym, ustalanym na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego bądź wskaźnika inflacji – wyjaśnia Jurand Drop.
– Przy planowaniu oszczędzania znaczenie może mieć również to kiedy wypłacane są odsetki. Można je bowiem otrzymywać na bieżąco, w trakcie życia obligacji lub też skumulowane, w łącznej wysokości - przy wykupie danego instrumentu. Nasi klienci mogą zatem dowolnie wybierać, za pomocą których obligacji detalicznych będą realizować swój plan oszczędzania– dodaje podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA