Oszczędności coraz częściej inwestujemy w złoto zamiast trzymać pieniądze na lokacie. Ale co trzeciego Polaka na odkładanie nie stać

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Wzrost kosztów utrzymania i niskie zarobki sprawiają, że 28 proc. Polaków w 2023 roku nie zdołało odłożyć ani złotówki / oszczędzanie zdj reklamowe / ShutterStock

Gdy pieniądze tracą na wartości, staramy się myśleć o poduszce finansowej i zabezpieczeniu przyszłości. To tłumaczy, dlaczego w 2023 roku wyraźnie wzrosła liczba osób oszczędzających. Jednak nadal 28% Polaków nie mogło sobie pozwolić na odłożenie środków finansowych.

Jaka jest przyczyna, że tak wiele osób nie może sobie pozwolić na zgromadzenie choćby minimalnej rezerwy finansowej?

Bariery dla oszczędzających: niskie zarobki, wysoka inflacja

Jak wynika z badania Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie firmy Tavex, aż 28% Polaków nie zdołało odłożyć środków finansowych w 2023 roku. Głównym powodem braku oszczędności wśród dorosłych respondentów jest wzrost kosztów życia (39%). 

Kolejną istotną przeszkodą ku odkładaniu pieniędzy były zbyt małe zarobki (30%). Nic jednak dziwnego, w sytuacji, gdy doświadczamy spadku wartości pieniądza, a lwią cześć naszej wypłaty zjadają bieżące potrzeby, rachunki i pozostałe zobowiązania. Ponadto 19% respondentów wskazało zmniejszenie się dochodów całego gospodarstwa domowego, a 11% odpowiedziało, że wydało swoje oszczędności na wcześniej wyznaczony cel.

Odpowiedzi te znajdują swoje potwierdzenie również w badaniu BIG InfoMonitor, z którego wynika m.in., że aż 44% Polaków musiało w ciągu ostatniego półrocza sięgnąć po “zaskórniaki”, w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb.

Oszczędności – coraz ważniejsze w budżecie domowym

Pomimo tego, że nadal spora część osób nie oszczędza, rośnie odsetek tych, którzy to robią. Wpływ na to mają zapewne wydarzenia ostatnich lat – począwszy od pandemii, przez wojnę w Ukrainie, po wysoką inflację i rosnące stopy procentowe.

– To właśnie wtedy większość z nas uświadomiła sobie jak ważne jest odkładanie nawet małych kwot, w celu zabezpieczenia swojej przyszłości – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Pomimo wyzwań, jakie stawiał przed nami ubiegły rok – a był to czas m.in. dynamicznych zmian w polskiej gospodarce, zaczynając od najwyżej inflacji od 26 lat w lutym, przez szokową obniżkę stóp procentowych we wrześniu, aż po silną aprecjację złotego do końca roku, na którą wpływ miały m.in. wybory – ponad połowie Polaków (72%) udało się odłożyć środki finansowe. Jest to znaczący wzrost względem 2022 roku, aż o 9 p.p. 

Z przeprowadzonego badania wynika, że częściej o zabezpieczeniu swojej przyszłości finansowej myślą mężczyźni (75%). Jednak różnica ta nie jest znacząca, ponieważ aż 69% kobiet również wskazało, że udało się im zaoszczędzić pieniądze w 2023 roku. Cieszy fakt, że w obydwu przypadkach widać poprawę względem 2022 roku. Wówczas jedynie 57% kobiet i 68% mężczyzn zdecydowało się na taki ruch.

Kto oszczędza najwięcej

Liderami wśród oszczędzających niezmiennie pozostają najmłodsi respondenci w wieku 18-24 lata, którym aż w 98% udało się zaoszczędzić środki finansowe oraz osoby w grupie wiekowej 25-34 lata (82%).

Spadek pozytywnych odpowiedzi zauważalny jest wraz z upływem lat respondentów: 35-44 lata (77%), 45-54 lata (75%), 55-64 lata (55%) i 65+ (54%).

Oszczędzać czy inwestować

Co ciekawe, 41% badanych, którym udało się zaoszczędzić, zdecydowało się na zainwestowanie pieniędzy. Najczęstszym wyborem lokowania środków przez respondentów były lokaty, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, giełda oraz złoto.

Inwestowanie stanowi kluczowy element strategii finansowej, pozwalając na realizację różnorodnych celów i aspiracji. Dla wielu motywacja do inwestowania jest związana z finansowymi korzyściami – dążeniem do szybkiego osiągnięcia zysków, poszerzeniem źródeł dochodu czy stworzeniem solidnej „poduszki finansowej” na przyszłość.

– Tym samym, inwestowanie otwiera drzwi do zwiększenia stabilności ekonomicznej i zapewnienia komfortu życia np. na emeryturze lub w sytuacji kryzysowej, gdy np. stracimy pracę – wskazuje Aleksandra Olbryś, ekspert ds. rynku metali szlachetnych, Tavex.

Infor.pl
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat
16 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
16 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

pokaż więcej
Proszę czekać...