REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędności coraz częściej inwestujemy w złoto zamiast trzymać pieniądze na lokacie. Ale co trzeciego Polaka na odkładanie nie stać

Wzrost kosztów utrzymania i niskie zarobki sprawiają, że 28 proc. Polaków w 2023 roku nie zdołało odłożyć ani złotówki
oszczędzanie zdj reklamowe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gdy pieniądze tracą na wartości, staramy się myśleć o poduszce finansowej i zabezpieczeniu przyszłości. To tłumaczy, dlaczego w 2023 roku wyraźnie wzrosła liczba osób oszczędzających. Jednak nadal 28% Polaków nie mogło sobie pozwolić na odłożenie środków finansowych.

Jaka jest przyczyna, że tak wiele osób nie może sobie pozwolić na zgromadzenie choćby minimalnej rezerwy finansowej?

REKLAMA

Bariery dla oszczędzających: niskie zarobki, wysoka inflacja

REKLAMA

Jak wynika z badania Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie firmy Tavex, aż 28% Polaków nie zdołało odłożyć środków finansowych w 2023 roku. Głównym powodem braku oszczędności wśród dorosłych respondentów jest wzrost kosztów życia (39%). 

Kolejną istotną przeszkodą ku odkładaniu pieniędzy były zbyt małe zarobki (30%). Nic jednak dziwnego, w sytuacji, gdy doświadczamy spadku wartości pieniądza, a lwią cześć naszej wypłaty zjadają bieżące potrzeby, rachunki i pozostałe zobowiązania. Ponadto 19% respondentów wskazało zmniejszenie się dochodów całego gospodarstwa domowego, a 11% odpowiedziało, że wydało swoje oszczędności na wcześniej wyznaczony cel.

Odpowiedzi te znajdują swoje potwierdzenie również w badaniu BIG InfoMonitor, z którego wynika m.in., że aż 44% Polaków musiało w ciągu ostatniego półrocza sięgnąć po “zaskórniaki”, w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb.

Oszczędności – coraz ważniejsze w budżecie domowym

Pomimo tego, że nadal spora część osób nie oszczędza, rośnie odsetek tych, którzy to robią. Wpływ na to mają zapewne wydarzenia ostatnich lat – począwszy od pandemii, przez wojnę w Ukrainie, po wysoką inflację i rosnące stopy procentowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– To właśnie wtedy większość z nas uświadomiła sobie jak ważne jest odkładanie nawet małych kwot, w celu zabezpieczenia swojej przyszłości – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

REKLAMA

Pomimo wyzwań, jakie stawiał przed nami ubiegły rok – a był to czas m.in. dynamicznych zmian w polskiej gospodarce, zaczynając od najwyżej inflacji od 26 lat w lutym, przez szokową obniżkę stóp procentowych we wrześniu, aż po silną aprecjację złotego do końca roku, na którą wpływ miały m.in. wybory – ponad połowie Polaków (72%) udało się odłożyć środki finansowe. Jest to znaczący wzrost względem 2022 roku, aż o 9 p.p. 

Z przeprowadzonego badania wynika, że częściej o zabezpieczeniu swojej przyszłości finansowej myślą mężczyźni (75%). Jednak różnica ta nie jest znacząca, ponieważ aż 69% kobiet również wskazało, że udało się im zaoszczędzić pieniądze w 2023 roku. Cieszy fakt, że w obydwu przypadkach widać poprawę względem 2022 roku. Wówczas jedynie 57% kobiet i 68% mężczyzn zdecydowało się na taki ruch.

Kto oszczędza najwięcej

Liderami wśród oszczędzających niezmiennie pozostają najmłodsi respondenci w wieku 18-24 lata, którym aż w 98% udało się zaoszczędzić środki finansowe oraz osoby w grupie wiekowej 25-34 lata (82%).

Spadek pozytywnych odpowiedzi zauważalny jest wraz z upływem lat respondentów: 35-44 lata (77%), 45-54 lata (75%), 55-64 lata (55%) i 65+ (54%).

Oszczędzać czy inwestować

Co ciekawe, 41% badanych, którym udało się zaoszczędzić, zdecydowało się na zainwestowanie pieniędzy. Najczęstszym wyborem lokowania środków przez respondentów były lokaty, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, giełda oraz złoto.

Inwestowanie stanowi kluczowy element strategii finansowej, pozwalając na realizację różnorodnych celów i aspiracji. Dla wielu motywacja do inwestowania jest związana z finansowymi korzyściami – dążeniem do szybkiego osiągnięcia zysków, poszerzeniem źródeł dochodu czy stworzeniem solidnej „poduszki finansowej” na przyszłość.

– Tym samym, inwestowanie otwiera drzwi do zwiększenia stabilności ekonomicznej i zapewnienia komfortu życia np. na emeryturze lub w sytuacji kryzysowej, gdy np. stracimy pracę – wskazuje Aleksandra Olbryś, ekspert ds. rynku metali szlachetnych, Tavex.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Przejście na emeryturę w styczniu, jest korzystne czy lepiej poczekać z wnioskiem do lutego 2025 roku

Kiedy najlepiej złożyć w ZUS wniosek o emeryturę. Czy styczeń jest gorszym na to miesiącem niż luty. Kończyć pracę i przechodzić na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, a może korzystniej jest łączyć emeryturę z dalszą pracą.

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

REKLAMA

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

REKLAMA

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w resorcie pracy? Pracownicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oczekiwali podpisania dokumentu: Polityka rozwiązywania konfliktów oraz przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czy 19.01.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Nawet jeśli świąteczne zapasy zgromadzone w lodówkach i domowych spiżarniach dawały do tej pory oddech od większych zakupów, to już teraz, w połowie stycznia, zapasy trzeba odnowić. Szykują się więc duże zakupy. Czy jednak trzeba poświęcić na nie czas w sobotę 18 stycznia, czy można temat odłożyć o dzień. Słowem - czy 19.01.2025 r. to niedziela handlowa lub niestety niedziela z zakazem handlu.

REKLAMA