Pilne zmiany w PIT 2024: kiedy likwidacja lub ulga od podatku Belki

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Najwyższa pora zrobić porządek z podatkiem Belki; wbrew pozorom to jedna z kluczowych spraw dla odwrócenia trendu spadkowego we wzroście gospodarki / shutterstock

Zlikwidowanie lub przynajmniej ograniczenie podatku od oszczędności to bardzo pilna sprawa. Chodzi nie tylko o budżety domowe bezpośrednio, ale także pośrednio. Dane, które Główny Urząd Statystyczny publikuje ostatnio pokazują, że mimo wzrostu zarobków maco zaciskamy pasa. To dobre dla hamowania inflacji na krótką metę, ale złowieszcze dla gospodarki i wzrostu gospodarczego.

 

Pilne: czas na zmiany w PIT, kiedy likwidacja podatku BelkTymczasem rząd opiera swoją strategię wzrostu gospodarczego na zwiększeniu konsumpcji. Jak bardzo może się przeliczyć, pokazują opublikowane właśnie przez GUS dane dotyczące sprzedaży detalicznej w grudniu. W miesiącu gdy tradycyjnie najmniej liczymy się z oszczędzaniem spadły one o 2,3 proc. Biorąc pod uwagę szacunki ekonomistów – miał być plus – to w sumie o prawie 4 proc. mniej z budżetu domowego na wydatki w porównaniu z tym co byłoby w normalnych czasach.

Oszczędzanie potrzebne, ale może być zagrożeniem dla gospodarki

Badania pokazują, że oszczędzamy mimo poprawy bieżącego bilansu wpływów i wydatków, bo chcemy odbudować poduszkę finansową – a jak jest ona bardzo potrzebna, przekonaliśmy się w związku z pandemią i inflacją. Oszczędzanie jest tym trudniejsze, że lokaty w bankach czy obligacje oszczędnościowe skarbu państwa z trudem pozwalają na uchronienie kapitału przed utratą wartości, o realnych choćby skromnych zyskach już nie mówiąc. A jeśli wziąć pod uwagę, że 19 proc. odsetek z lokat czy zysku z obligacji trzeba oddać fiskusowi – jest to nierealne.

W tej sytuacji obiecane już i przez stary i przez nowy rząd zniesienie podatku Belki staje się sprawą pilną – miejmy nadzieję, że dane GUS uwiadomią to także rządzącym.

Jeśli nie odwróci się trend w konsumpcji, gospodarka nie odwróci swojego trendu spadkowego. Po co produkować skoro nikt nie chce kupować. Eksport ma swoje bariery – zwłaszcza przy coraz mocniejszym złotym. A w tej sytuacji liczenie na inwestycje to już prawdziwa wiara w cuda.
Na czym więc rząd oprze wzrost gospodarczy?

Podatek od zysków kapitałowych: to będzie prawdziwa rewolucja

Minister finansów milczy w sprawie podatku Belki. Można domyślać się, z racji wypowiedzi przy innych okolicznościach, że skoro podatek od zysków kapitałowych jest uregulowany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, to zmiany w podatku Belki będą fragmentem kompleksowej nowelizacji ustawy – na równi z kwotą wolną od podatku, wprowadzeniem zasady PIT-u kasowego dla przedsiębiorców itp.

Jednak jeśli nawet tak jest, to gdzie te projekty? Rząd podobno miał je gotowe i miały sypać się jak z rogu obfitości w ciągu pierwszych 100 dni. Tymczasem mijają tygodnie, a na posiedzeniach Rady Ministrów, poza budżetem, sprawy ważne dla Polaków, ale mało istotne dla fundamentów czyli gospodarki.

Na kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów, w środę 24 stycznia, poza zmianami w prawie farmaceutycznym – sławna pigułka po – przegląd ustaw złożonych do Sejmu przez poprzedni rząd i… na tym koniec.

Gdzie przynajmniej założenia do konsultacji w sprawie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?

W poniedziałek 22 stycznia w wywiadzie dla Polskiego Radia minister finansów pytany o podatek Belki znów ograniczył się do obietnicy, że podatek będzie zmieniony. Ale z konkretów zapowiedź, że będzie rozmawiał z przedstawicielami Związku Banków Polskich i Giełdy Papierów Wartościowych by byli dobrze przygotowani do tej zmiany.
I znów frazesy o zachęcaniu Polaków do oszczędzania, i znów żadnych konkretnych terminów, Można by zaczynać dawać wiarę plotkom, że konkretów nie ma, bo rząd po cichu szykuje się do przyspieszonych wyborów.
Tylko czy ktoś po raz drugi nabierze na "sto zmian", skoro w takim tempie nie stu dni, ale i stu miesięcy może nie wystarczyć.

Podatek Belki 2024: kto, od czego i ile oddaje fiskusowi

Od czasu wprowadzenia go pod auspicjami wicepremiera Mara Belki dwie dekady temu, podatek od zysków kap kapitałowych obejmuje wszystkie lokaty bankowe i zwykłe oprocentowane rachunki osobiste, obligacje oszczędnościowe i akcje spółek giełdowych –także jako inwestycje drobnych ciułaczy, a nawet zyski z pracowniczych programów emerytalnych. Jest to więc powszechny podatek od oszczędności.

Oczywiście podobne podatki funkcjonują w wielu krajach, ale czyż nie znamienne jest, że w gronie wolnych od podatku od zysków kapitałowych są kraje stanowiące synonim bogactwa: Szwajcaria i Luksemburg?

W Polsce zyski kapitałowe są dziś iluzoryczne, a sama nazwa podatku od zysków kapitałowych brzmi – jeśli nie cynicznie – to na pewno ironicznie. Czas wysokiej inflacji to bardzo zły okres dla inwestujących oszczędności. Nie tylko lokaty, ale nawet inwestycje o większym ryzyku nie pozwalają chronić wartości oszczędności czyli kapitału, a co dopiero na nim zarabiać.

Porządna reforma w tym podatku stworzy większe szanse na odbudowanie choćby minimalnych rezerw finansowych przez większość rodzin – tak niezbędnych w trudnych czasach i przez ostatni czas skutecznie mocno nadwątlonych.

Podatek Belki; nowa ulga podatkowa miała być już dawno

Poprzedni rząd nie kwapił się z likwidacją podatku od zysków kapitałowych, choć jego pobór jest kosztowny a wpływy – przynajmniej w porównaniu z VAT i akcyzą, ale nawet i PIT mimo obniżenia stawki i podwyższenia kwoty wolnej – niewielki. Choć teraz to nawet ponad 5 miliardów złotych, to przez całe lata wpływy do budżetu państwa wynosiły 2-3 miliardy złotych.

Dla państwa drobne, a dla obywatela duży ciężar.

Nawet gdy inflacja przekraczała 15 proc., oprocentowanie lokat – i to na specjalnych zasadach – nie przekraczało 9 proc. Realnie na każdej ulokowanej złotówce, mimo tak imponującego oprocentowania oszczędzający tracił 8 procent; tak, to nie pomyłka, nie 6 procent bo od tych 9 groszy od złotówki lokaty jeszcze prawie 2 grosze zabierał fiskus z tytułu podatku od zysków kapitałowych, powszechnie zwanego podatkiem Belki.

Teraz gdy inflacja niższa, oprocentowanie lokat też jest niższe, wynosi raptem 5-6 procent, spada wraz z inflacją i obniżaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Niechęć kończącego swoją pracę rządu do likwidacji podatku Belki jest tym mniej zrozumiała, że w pierwszej połowie 2022 roku wydawało się, iż jeśli nie do likwidacji to co najmniej do zmian korzystnych dla oszczędzających jednak dojdzie.

Infor.pl
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy
17 lip 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?
17 lip 2024

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

pokaż więcej
Proszę czekać...