100 000 dolarów za 1 bitcoina jeszcze w tym roku? Fundusze ETF skupują walutę z rynku, ale nie tylko dlatego kurs rośnie

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Popyt na kryptowaluty drastycznie rośnie, co objawia się napływem nowych środków na ten rynek / Shutterstock

Zgoda na fundusze ETF gromadzące bitcoiny oraz planowany na ten rok halving mocno żywiły rynek tej kryptowaluty. Jej wycena idzie w górę, korzystają też na tym inne kryptowaluty, które wzorem bitcoina aspirują do własnych funduszy ETF,

Zgodnie z zapowiedziami analityków, rok 2024 na rynku kryptowalut obfituje w wiele wydarzeń i to niemal wyłącznie korzystnych dla inwestorów.

100 tys. USD za 1 bitcoina jeszcze w tym roku?

Jak wskazuje Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (Invest.Cinkciarz.pl) popyt na kryptowaluty drastycznie rośnie, co objawia się napływem nowych środków na ten rynek, a oczekiwania odnośnie do spadku podaży z kopania kryptowalut o połowę w związku z halvingiem zdają się być wyceniane z wyprzedzeniem.

Dla niewtajemniczonych wyjaśnijmy, że halving? Gdy zostaje ogłoszony, nagroda za wydobycie bitcoina spada o połowę (stąd nazwa). Halving ma na celu zmniejszenie podaży nowych bitcoinów wprowadzanych na rynek i pełni coś na wzór hamulca dla ich inflacji – po halvingu cena zwykle rośnie.

– W efekcie widzimy masywny wzrost ceny kryptowaluty. Z tego względu zdaje się, że nie do końca możemy powiedzieć, że cena bitcoina odkleiła się od swoich fundamentów. Należy jednak pamiętać, że mówimy tutaj tylko o inwestycyjnym zastosowaniu kryptowaluty – zauważa Nie wydaje się, aby halving miał jakikolwiek wpływ do szerszego wykorzystania bitcoina poza inwestycjami – zauważa Grzegorz Dróżdż.

Analityk mówi, iż nasuwa się pytanie, czy efekt halvingu jest już wliczony w ceny kryptowaluty, zgodnie z giełdowym założeniem „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Jeśli wszyscy oczekują wzrostu ceny po danym wydarzeniu, wielu inwestorów może nabyć aktywa przed jego wystąpieniem, co z kolei może prowadzić do spadku cen w momencie realizacji wydarzenia. Precyzyjne określenie efektu wydarzenia oraz skali ewentualnej wyprzedaży jest bardzo trudne. Wydaje się, że nawet jeśli dojdzie do wyprzedaży, to fundamenty rynku kryptowalut wskazują, że nie będzie to zdarzenie mające katastrofalne skutki dla całego rynku kryptowalut, który w dużej mierze zależy od bitcoina. Dlatego długoterminowe prognozy dla ceny BTC wydają się optymistyczne, sugerując, że jego wartość może przekroczyć nawet 100 tys. dolarów. I to jeszcze w tym roku!

Jak zmieniała się cena bitcoina po kolejnych havingach

Cena bitcoina po ostatnim halvingu (11 maja 2020 r.) wzrosła o 664%. Obecnie będzie to już czwarty pełny halving od momentu powstania kryptowaluty. Po pierwszym odnotowaliśmy imponujący wzrost ceny o 5430% oraz o 1163% po drugim.

– Warto przypomnieć, że halving na bitcoinie odbywa się regularnie co 4 lata i ma za zadanie zmniejszyć podaż kryptowaluty. Do tej pory za każdym razem po wystąpieniu halvingu cena bitcoina dynamicznie rosła w ciągu następnych kilku miesięcy. Czy obecnie powtórzy się ten trend? Zanim postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się obecnej sytuacji na rynku bitcoina – wyjaśnia Grzegorz Dróżdż.

Tylko od początku roku ze strony funduszy ETF na rynek kryptowalut napłynęło ponad 9,7 mld USD nowych środków. Obecnie ETF-y mają aż 53,7 mld USD w bitcoinie, co stanowi 3,8% wszystkich bitcoinów. Popularność tego typu rozwiązań mogła przewyższyć oczekiwania rynku, co w efekcie odbiło się na drastycznym wzroście ceny bitcoina i… co może wydawać się ciekawe, wzrostem kapitalizacji stablecoinów, które stanowią ekwiwalent ilości pieniądza na giełdach papierów wartościowych.

– Odwrócenie się ponad 1,5-rocznego trendu spadku kapitalizacji stablecoinów pokrywa się z pierwszymi zapowiedziami akceptacji ETF-ów na bitcoina w Stanach Zjednoczonych. Jednak mimo silnych wzrostów na kryptowalucie wciąż jest o 22,8% mniej środków względem ostatniej hossy na rynku krypto, co sugerowałoby, że ciężko mówić obecnie o bańce – zauważa analityk.

Jak bitcoin się sprawdza w świecie funduszy ETF

Olbrzymi sukces spotowych ETF-ów na bitcoina spowodował napływ wniosków o utworzenie podobnych instrumentów na kolejnych kryptowalutach. Wydaje się, że pierwsze w kolejce jest ethereum, które od początku roku zyskało już 75%, wyprzedzając 70% wzrost na bitcoinie. Kłopot w tym, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydaje się jednak niechętna do zatwierdzenia funduszy na kolejnej kryptowalucie. Ostateczny termin decyzji SEC o możliwym zatwierdzeniu funduszy ETF na ethereum zaplanowany jest na 23 maja br. 

Według Grzegorza Dróżdża do ostatniej hossy na rynku kryptowalut mogła przyczynić się sytuacja gospodarcza. Niskie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych oraz programy stymulacyjne związane z pandemią doprowadziły do znacznego przepływu środków na rynki finansowe.

Wydawało się, że sukces kryptowalut jest ściśle związany z polityką banków centralnych.

–Tymczasem obecnie, mimo niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego charakteryzującego się najwyższymi od dekady stopami procentowymi i sprzedażą rezerw przez Fed, bitcoin zdaje się iść własną drogą. Może to potwierdzać jego siłę i wyjątkową pozycję, a spodziewany zwrot w polityce banków centralnych wraz z dalszym spadkiem inflacji może jeszcze bardziej napędzić ceny BTC – podkreśla Grzegorz Dróżdż.

Jednak jego zdaniem głównym problemem w analizie fundamentów bitcoina wydaje się jednak jego użyteczność, która od dawna pozostaje w tyle za wartością inwestycyjną. Dlatego prognozowanie dokładnych poziomów cen bitcoina jest zadaniem wyjątkowo trudnym. Można nawet powiedzieć, że niemożliwym.

– W odróżnieniu od innych aktywów, takich jak akcje czy obligacje, bitcoin nie generuje bezpośrednich przepływów pieniężnych dla posiadaczy. Z tego powodu ciężko określić jego rzeczywistą wartość. Dlatego też lepiej jest skoncentrować się na cenie, która jest wynikiem popytu i podaży, a także specyficznych warunków rynkowych samej kryptowaluty – stwierdza Grzegorz Dróżdż.

Infor.pl
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana
18 lis 2024

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
18 lis 2024

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1
18 lis 2024

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?
18 lis 2024

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?
18 lis 2024

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

pokaż więcej
Proszę czekać...