REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekręt „na Sławomira Mentzena”. Jak cyberoszuści bezprawnie wykorzystują wizerunek polityka

Cyfrowi oszuści wykorzystują tym razem wizerunek polityka Sławomira Mentzena do przekrętów na kryptowalutach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Oto nowa akcja oszustów, wykorzystująca wizerunek Sławomira Mentzena. Polityk znany jest z inwestowania w kryptowaluty, do czego zresztą publicznie namawia Polaków. Hakerzy wkładają coraz więcej wysiłku, aby oszukać potencjalne ofiary i wyłudzić od nich pieniądze. W przypadku kryptowalut niemal zawsze powołują się na znane osoby, które zyskały na tego rodzaju inwestycjach. W Stanach Zjednoczonych taką postacią jest Elon Musk.

Przekręt „na Sławomira Mentzena”. Jak cyberoszuści bezprawnie wykorzystują wizerunek politykMentzen w swoim oświadczeniu majątkowym wykazał posiadanie bitcoinów o wartości niemal pięciu milionów złotych, co świadczy o tym, że dość sprawnie porusza się w świecie kryptowalut. Na czym zatem polega przekręt – wyjaśniają specjaliści z G DATA.

REKLAMA

Na czym polega oszustwo „na Mentzena”

REKLAMA

Jak wiadomo, firmy, żeby wypromować produkty, bądź usługi, często muszą słono zapłacić celebrytom. Jednak niektórzy idą na skróty, wykorzystując bezprawnie wizerunek piosenkarzy, aktorów, znanych biznesmenów, a nawet polityków. Wykorzystując ten model promocji, oszuści chętnie podszywają się pod znane instytucje, firmy, a także znane postacie ze świata rozrywki i mediów.

Teraz oszuści zamieścili na witrynie internetowej, imitującej serwis Onet.pl, fragment wywiadu przeprowadzonego przez Express Wieczorny ze Sławomirem Mentzenem. Fałszywy materiał przyciąga czytelników intrygującym tytułem „Narodowy Bank Polski pozywa Slawomir Mentzen za wypowiedź w telewizji na żywo”. (pisownia oryginalna). Dziewięć miesięcy temu redaktor Kamil Szewczyk rzeczywiście przeprowadził rozmowę z posłem Konfederacji, można ją znaleźć na platformie You Tube.

I na tym kończą się prawdziwe informacje zamieszczone na przygotowanej przez cyberprzestępców witrynie, gdzie dziennikarz i poseł namawiają do inwestowania w kryptowaluty. Autorzy fałszywego materiału twierdzą, że w czasie wywiadu doszło do rzekomego skandalu. 

„Podczas transmisji na żywo wybuchł skandal, gdy Slawomir Mentzen przypadkowo ujawnił w programie swój sekret. Wielu widzów zwróciło uwagę na "przypadkowe" słowa Slawomir Mentzen i zaczęło wysyłać wiadomości na antenę. Program został jednak przerwany przez telefon z Narodowego Banku Polskiego, w którym zażądano natychmiastowego przerwania programu” - czytamy na stronie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

W dalszej części dowiadujemy się, iż redaktor Martin Walsh przekonał włodarzy Super Expressu do przekazania kopii nagrania z sensacyjną wypowiedzią Sławomira Mentzena.

Tajemniczy redaktor uprzedza jednocześnie czytelników, że materiał może szybko zniknąć ze strony, podobnie jak kontrowersyjna część wywiadu „Expressu Wieczornego”. Dlatego zaraz po zapoznaniu się z artykułem, należy sprawdzić wskazany przez polityka link. Sławomir Mentzen w przygotowanym przez oszustów wywiadzie objaśnia między innymi jak szybko i łatwo zarabiać na krypto walutach. 

Wykorzystują małą wiedzę połączoną z chęcią łatwego zarobku

„Jeśli mi nie wierzysz, udowodnię, że się mylisz. Daj mi 250 euro, a z pomocą platformy Trade Cipro 2.0 zmienię je na milion w zaledwie 12–15 tygodni!”.

REKLAMA

Co ciekawe, oszukańczy materiał nie ogranicza się wyłącznie do wywiadu. W dalszej części opowieści Kamil Szewczyk zachęcony przez polityka, inwestuje w kryptowaluty wykorzystując do tego „cudowną platformę”, by potem podzielić się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami. W ciągu tygodnia zarabia niemal 4 tysiące euro, po czym wypłaca z konta większość pieniędzy, aby kupić prezent żonie. 

Link zamieszczony na fałszywej witrynie prowadzi do strony Trade Cipro 2.0 - narzędzia stworzonego do analizy trendów na rynku i wykorzystania jego zmienności. Tam też należy zarejestrować konto, a następnie wpłacić swój kapitał początkowy w wysokości co najmniej 1100 PLN. Potem pieniądze już zarabiają na siebie - jak przekonują promotorzy Trade Cipro 2.0.

Polowanie na naiwnych z platformy X, dawnego Twittera

Jak tłumaczą specjaliści z G DATA, oszuści próbują złowić ofiary na platformie X, gdzie znajduje się zdjęcie Sławomira Mentzena z adnotacją - „Czy ktoś inny może uwierzyć w to, co się dzisiaj wydarzyło? Sławomir Mentzen. Nie wiedział, że kamera wciąż nagrywa. Czy to koniec jego kariery?” Osoby, które połkną ten haczyk trafiają na stronę z wygenerowanym przez oszustów wywiadem, a jeśli uwierzą w historię o szybkim zarabianiu pieniędzy wylądują na witrynie Trade Cipro 2.0.

Hakerzy wkładają coraz więcej wysiłku, aby oszukać potencjalne ofiary i wyłudzić od nich pieniądze. W przypadku kryptowalut niemal zawsze powołują się na znane osoby, które zyskały na tego rodzaju inwestycjach. W Stanach Zjednoczonych taką postacią jest Elon Musk. Niespełna dwa lata temu oszuści przy wykorzystaniu techniki deepfake spreparowali głos ekscentrycznego biznesmena: „Każdy, kto zainwestuje w projekt uzyska aż 30 procent zwrotu z inwestycji” – obiecywał fałszywy Musk. 

Eksperci z G DATA tłumaczą też, że metoda zastosowana przez Trade Cipro 2.0 jest mniej wysublimowana, niż sztuczki oszustów zza oceanu, aczkolwiek zawiera kilka elementów mogących uwiarygodnić przekaz.

– Mam tutaj na myśli zdjęcia z wywiadu, powoływanie się na rozmowę, która naprawdę miała miejsce. Jednakże uważni czytelnicy zauważą kilka niedociągnięć, pomijając kwestię samej historii, która wydaje się być raczej mało wiarygodna – tłumaczy Robert Dziemianko, Marketing Manager w G DATA Polska.

Ekspert G DATA  każe też zwrócić uwagę na fakt, iż w oknie przeglądarki pojawia się dziwny adres, co już powinno być wystarczającym powodem, aby opuścić stronę. Poza tym tytuł artykułu zawiera literówkę i błąd gramatyczny. W tekście pojawiają się inne poważne niedociągnięcia, na przykład imię i nazwisko dziennikarza jest pisane małymi literami.

– Dlatego w takich przypadkach należy wykazać się czujnością, a przede wszystkim nie wierzyć w bajki o szybkich i łatwych inwestycjach – przestrzega na koniec Robert Dziemianko.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz smartfonów w szkołach? Ekspert proponuję inne rozwiązanie [WYWIAD]

Czy wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach ma sens? W jaki sposób social media wykorzystują nasze słabości i kradną naszą uwagę? Co mają wspólnego z hazardem? Jak możemy oswoić nowe technologie?

Nawet 5 470 zł dla osób z cukrzycą – w zależności od wieku chorego, typu choroby oraz jej zaawansowania

Osobom chorym na cukrzycę – zarówno dzieciom, jak i dorosłym – przysługuje z NFZ refundacja określonych wyrobów medycznych wspomagających kontrolę glikemii. Wysokość wsparcia, jakie mogą otrzymać diabetycy, zależy od wybranego systemu monitorowania glikemii, jak również m.in. od wieku chorego, typu choroby, jej zaawansowania oraz wymaganych sposób leczenia. Na najwyższą kwotę – sięgającą nawet 5 470 zł – mogą liczyć osoby w wieku od 18 do 26 roku życia, które zdecydują się na nowoczesny system monitorowania glikemii CGM-RT.

Ruszyła lawina kontroli w polskich domach. Wlepiają 10 tysięcy kary za ten błąd. Niektórzy nie mają o tym pojęcia

Wtłaczają dym do studzienki kanalizacyjnej, a potem sprawdzają czy znajduje ujście w przydomowych rynnach. W ten sposób wodociągowe firmy kontrolują nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej.  Tym, którzy zostaną na tym przyłapani grozi dotkliwa kara. To nawet 10 tysięcy złotych. 

Przycinanie jabłoni. Kiedy przycinać jabłonie? Czy w marcu można przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na zdrowie drzewa. Odpowiednie cięcie pozwala na regulację wzrostu, poprawę nasłonecznienia korony oraz zapobieganie chorobom. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać jabłonie, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

REKLAMA

Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Wszystko przez ten jeden przepis. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

REKLAMA

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

REKLAMA