Szokująca statystyka. Tylko czterech na stu Polaków jest dumnych z poziomu rozwoju Polski

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Tylko najmłodsi Polacy nie widzą powodu do domu z poziomu rozwoju naszego kraju / Shutterstock

Umiejętność dostrzegania potencjału Polski i Polaków rośnie wraz z wiekiem – 84 proc. osób z generacji tzw. baby boomers jest przekonanych, że nasz kraj ma duży potencjał rozwojowy. Zupełnie inaczej uważają najmłodsi Polacy, którzy nie widzą powodów do dumy.

Tendencja do doszukiwania się negatywnych aspektów we wszystkim i skłonność do porzucania planów bez realizacji to kwestie, które, jak sami uważamy, jako Polacy najczęściej mamy sobie do zarzucenia. Tymczasem jako kraj mamy wiele powodów do dumy i wnosimy istotny wkład w rozwój UE.
Jednak pozytywne cechy, takie jak energia do działania, ambicja i zdolność osiągania zamierzonych celów, dostrzegają u Polaków przede wszystkim osoby powyżej 60 roku życia. Aż 84 proc. przedstawicieli tzw. pokolenia baby boomers uważa, że Polska ma duży potencjał rozwojowy, w pozostałych grupach wiekowych ten odsetek jest niższy.
Dane pochodzą z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii We Did It In Poland, promującej polskie osiągnięcia. W sumie jednak zaledwie 4 proc. Polaków jest dumnych z poziomu rozwoju kraju.

Polacy głośno narzekają, a po cichu na nietuzinkowe sposoby zmieniają świat

Polki i Polacy pytani o przekonania na temat swoich współobywateli najczęściej zgadzają się, że wyróżnia ich skłonność do narzekania (36 proc. odpowiedzi) – wynika z reprezentatywnego badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii We Did It In Poland, która ma na celu promowanie polskich osiągnięć w kraju i za granicą.
Jednocześnie jednak 29 proc. badanych przyznaje, że Polacy mają energię do działania, a 27 proc., że potrafią osiągnąć założone cele. Taki sam odsetek zwraca uwagę na fakt, że Polacy są obecni na światowych rynkach (z kolei 15 proc. sądzi, że działają głównie lokalnie). Tyle samo respondentów uważa, że nasi współrodacy osiągają założone cele, a 26 proc. jest zdania, że mamy duże ambicje. Według 24 proc. ankietowanych Polacy mają nietuzinkowe pomysły.
Co ciekawe, niemal taki sam odsetek badanych wyraża opinię, że Polacy zmieniają świat (20 proc. odpowiedzi), i że nic nie wnoszą do świata (19 proc. odpowiedzi). Również po 19 proc. sądzi, że Polacy robią plany, ale ich nie realizują, oraz że podążają za schematami.

Poziomu rozwoju Polski najbardziej nie doceniają młodzi Polacy

Dostrzeganie potencjału rozwoju Polski rośnie wraz z wiekiem badanych.
Aż 84 proc. badanych z generacji tzw. baby boomers (powyżej 60 roku życia) jest przekonanych, że nasz kraj ma duży potencjał rozwojowy. Wśród ankietowanych z generacji X (od 44 do 59 lat) jest to 75 proc., a w pokoleniach Y (28-43 lata) i Z (18-27 lat) już 66 proc.
Aż 55 proc. najmłodszych badanych uważa, że pod względem rozwoju Polska pozostaje w tyle za innymi krajami Europy. Wśród respondentów z pokoleń Y i X ten odsetek spada do 40 proc., a w najstarszej badanej grupie – do 33 proc.

Przedstawiciele pokolenia baby boomers również częściej przypisują Polakom energię, ambicję i zdolność osiągania zamierzonych celów. Młodsi badani postrzegają Polskę raczej przez pryzmat bierności i rezygnacji.
Za poczuciem dumy z Polski stoi głównie poczucie tożsamości narodowej (25 proc. odpowiedzi) oraz docenianie dziedzictwa historycznego (22 proc. odpowiedzi).

Dumnych z poziomu rozwoju kraju jest tylko 4 proc. badanych, a osiągnięcia współczesnych Polaków wskazują pojedyncze osoby (poniżej 1 proc.).
Wśród powodów do dumy z Polski (odczuwanego w sumie przez 56 proc. badanych) wymieniane są również piękno kraju, umiejętność jednoczenia się, bohaterowie narodowi, życzliwość ludzi, bezpieczeństwo i bogata kultura.

Z kolei wśród powodów do poczucia wstydu badani wskazują m.in. kłótnie i konflikty, zacofanie, podziały i brak współpracy czy brak rozwoju kraju.
Polacy mają swój udział w tworzeniu wielu innowacyjnych rozwiązań oraz pionierskich technologii, które realnie zmieniają świat. Dlatego powinniśmy doceniać nasze osiągnięcia i mówić o nich z dumą. W ten sposób możemy zmotywować przyszłe pokolenia, inspirując je do wiary we własny potencjał i sukces – komentuje Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.

Infor.pl
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]
15 kwi 2025

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym
15 kwi 2025

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?
15 kwi 2025

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu
15 kwi 2025

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.
15 kwi 2025

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji
15 kwi 2025

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa
15 kwi 2025

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
15 kwi 2025

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%
15 kwi 2025

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia
15 kwi 2025

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

pokaż więcej
Proszę czekać...