Rewolucyjna zmiana prawa: opłaty za parkowanie teraz także w centrach małych miast i wsiach uzdrowiskowych

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Teraz strefy płatnego parkowania pojawią się nawet w najmniejszych miastach i wsiach uzdrowiskowych / ShutterStock

Rewolucja w opłatach za parkowanie. Sejm: wjeżdżasz do miasta, masz zapłacić. Ile? Tyle, ile zechcą radni

Całkiem nieoczekiwanie Sejm uchwalił zmiany w ustawie o drogach publicznych. Oznacza ona nie notowaną do tej pory rewolucję w opłatach za parkowanie. Kierowców będzie ona kosztowała krocie. I to niezależnie czy wjeżdżają do centrum stolicy lub innej metropolii, czy w wyznaczoną strefę na wsi.

Samorządy zyskały nieograniczone źródło dochodów z opłat za parkowanie. To już koniec z obowiązującą niemal od zawsze regułą, że płatne strefy parkowania mogą być wprowadzane tylko w miastach liczących więcej niż 100 tys. mieszkańców.

Płatne strefy parkowania także w małych miastach i wsiach uzdrowiskowych

Do tej pory płatne strefy parkowania były dopuszczalne przez prawo o drogach publicznych tylko w dużych miastach i konkretnie w centralnych częściach tych miast.
Teraz wszystko się zmieni i nastanie całkiem nowa rzeczywistość. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń. Płatne strefy parkowania mogą być przez radę gminy lub miasta wyznaczane w każdym mieście, niezależnie od liczby mieszkańców.

Śródmiejskie Strefy Płatnego Parkowania – ŚSPP po opublikowaniu nowelizacji ustawy o drogach publicznych w Dzienniku Ustaw będą mogły powstawać w centrum każdego miasta, niezależnie od liczby jego mieszkańców. Same strefy oraz wysokość obowiązujących w nich opłat ustali rada gminy gdyż zgodnie z nowym prawem jest to jej wyłączna kompetencja.
Co ważne, takie strefy płatnego parkowania można wprowadzić nawet jeśli miasto nie ma wyraźnie wydzielonego centrum. Zdefiniować je może także sama rada gminy.

Szok dla turystów i kuracjuszy: będą musieli głęboko sięgać do portfeli

Zwłaszcza w pierwszym okresie obowiązywania nowego prawa mogą to być bardzo kosztowne zaskoczenia.
Kierowcy wszak przywykli już do tego, że za parkowanie trzeba czasami zapłacić, ale tylko w dużych miastach i to w centralnych jej częściach. Wybierając się tam każdy ma świadomość, że jeśli nie znajdzie się miejsca do zaparkowania samochodu bezpłatnie, to za parkowanie trzeba będzie zapłacić i przewidują przy takim wyjeździe odpowiedni budżet na opłaty.

Teraz gdy wjadą, np. w celach turystycznych do małego miasta i zaparkują auto w centrum, muszą sprawdzić czy nie jest to strefa płatnego parkowania.
Podobne uprawnienia zyskali radni w gminach o statusie uzdrowiska, niezależnie od tego czy ich miejscowość jest miastem czy nie. Kuracjusze, ale i turyści chętnie nawet na krótko wpadający do takich miejscowości muszą się liczyć z przykrą, bo kosztowną niespodzianką.

Infor.pl
3 stopnie niepełnosprawności a zasiłki z MOPS w 2025 r. [LISTA]
07 kwi 2025

Legitymowanie się określonym stopniem niepełnosprawności może niekiedy decydować o możliwości uzyskania konkretnego wsparcia w ośrodkach pomocy społecznej. Jakie zasiłki wypłaca MOPS i ile wynoszą w 2025 r.? Kto może je otrzymać?

Zasada 6 miesięcy vacatio legis dla zmian w podatkach; urząd skarbowy ma rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Zmiany w ordynacji podatkowej
07 kwi 2025

W dniu 7 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia dwóch projektów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Pierwszy ma dotyczyć wprowadzenia zasady co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian przepisów podatkowych. Druga nowelizacja ma wzmocnić zasadę rozstrzygania spraw podatkowych na korzyść podatników. Jeśli w wyniku postępowania dowodowego nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika.

Wielkanoc i majówka. Kiedy dni wolne od pracy, a kiedy urlop wypoczynkowy?
07 kwi 2025

Wkrótce będziemy świętować Wielkanoc, a niedługo potem dwa święta państwowe – 1 Maja i Święto Narodowe 3 Maja. To oznacza, że czekają nas dwa długie weekendy. Jak zatem wygląda kwestia dni wolnych od pracy?

Jak wyjechać na koszt ZUS-u na rehabilitację do uzdrowiska. Dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji od 2025 roku
07 kwi 2025

Niemal od 30 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku w ramach tego programu z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2025 roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Grzegorz Braun - partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
07 kwi 2025

Grzegorz Braun to jeden z kandydatów na Prezydenta RP w wyborach 2025 r. W jakiej partii jest Grzegorz Braun i jaki ma program wyborczy? Podajemy wiek, zawód, wykształcenie i miejsce zamieszkania kandydata.

Ulga na Internet: Ile można zyskać? Jak z niej skorzystać?
07 kwi 2025

Koszty życia rosną, a dostęp do Internetu stał się nie tylko wygodą, ale często koniecznością – zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Na szczęście polskie prawo podatkowe przewiduje ulgę podatkową z tytułu użytkowania sieci Internet, dzięki której możesz odliczyć część wydatków poniesionych w danym roku podatkowym. Kto może skorzystać z ulgi, jak to zrobić i na jakich zasadach? Sprawdź ten praktyczny poradnik!

Pudrowanie trupa w Ordynacji podatkowej? Skarbówka nadal będzie mogła naciągać terminy przedawnienia
07 kwi 2025

Ministerstwo Finansów chce znowu „poprawiać” Ordynację podatkową – ale zamiast reform, może tylko cementować nadużycia. Ekspert MDDP ostrzega: projektowane zmiany wciąż pozwalają skarbówce przedłużać postępowania latami, wykorzystując postępowania karne skarbowe jako narzędzie, a nie cel.

W 2026 r. będą 3 rewolucyjne ustawy! Polski ustawodawca bierze się za: podgrzewane wyroby tytoniowe (smakowe), e-papierosy (zarówno z nikotyną, jak i bez), woreczki z syntetyczną nikotyną oraz inne produkty nikotynowe - które kupimy tylko w aptece
07 kwi 2025

Co dopiero wejdzie w życie nowa ustawa ograniczająca handel tytoniem. A tu Ministerstwo Zdrowia pracuje nad dwoma kolejnymi ustawami. Zmian dla palaczy ciąg dalszy! Czy to będzie koniec rynku tytoniowego w takim kształcie jak obowiązuje aktualnie? Czy po tych 3 nowych ustawach będzie krach? No i co na to młodzież i palacze, których zmiany dotkną bezpośrednio. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jasno wskazuje, że atrakcyjne smaki i zapachy (np. owocowe czy mentolowe) przyciągają młodych ludzi i zwiększają ryzyko uzależnienia.

ZUS wypłaci trzynastą emeryturę jeszcze przed Wielkanocą. Kwoty otrzymanego świadczenia mogą być różne
07 kwi 2025

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi ZUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS.

Niepełnosprawność powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. To jest niezgodne z prawem
07 kwi 2025

Okazuje się, że niepełnosprawność jest często powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Takie działanie dyrektora przedszkola jest niezgodne z prawem. Należy zgłaszać takie przypadki.

pokaż więcej
Proszę czekać...