REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mój Prąd 6.0 - dokumenty. Jak wypełnić wniosek, aby przyspieszyć rozpatrywanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
mój prąd 6 dokumenty wniosek dofinansowanie fotowoltaika
Mój Prąd 6.0 - dokumenty, wniosek
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mój Prąd 6.0 - jakie dokumenty są wymagane? Jak wypełnić wniosek, aby przyspieszyć rozpatrywanie? W wielu przypadkach wnioski są niekompletne albo zawierają błędy. Jak uniknąć odrzucenia wniosku o dofinansowanie?
rozwiń >

Mój Prąd 6.0

Od 2 września w szóstej edycji programu wpłynęło ponad 86 tys. wniosków na kwotę ponad 1,2 mld zł. Ponad 40 proc. wniosków podjętych do rozpatrzenia wraca do poprawy i uzupełnienia. Aby uniknąć błędów, należy upewnić się, że wszystkie wymagane dokumenty są kompletne, a urządzenia spełniają wymagania programu. Wnioski złożone w programie Mój Prąd 6.0 w wielu przypadkach są niekompletne lub zawierają błędy. Podpowiadamy jak ich uniknąć, na co zwrócić uwagę oraz dołączyć do grona beneficjentów programu.

REKLAMA

Ważne

Kompletny i skrupulatnie wypełniony wniosek o dotację "Mój Prąd 6.0" wpływa na szybsze rozpatrzenie sprawy.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie "Mój Prąd 6.0"?

Aby złożyć wniosek w programie Mój Prąd należy skorzystać z Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu należy założyć konto GWD a po zalogowaniu do systemu:

  1. wypełnić formularz wniosku,
  2. załączyć wymagane dokumenty (formacie PDF, JPG lub innym formacie, który nie jest edytowalny)
  3. przesłać wniosek – po wysłaniu nie będzie możliwa edycja ani zmiana załączników.
  4. oczekiwać na komunikat systemowy – wysyłany z adresu mp6@nfosigw.gov.pl, który pojawi się w przypadku konieczności korekty wniosku. Warto sprawdzać także folder SPAM.

Urządzenie spełniające warunki programu "Mój Prąd 6.0"

Jednym z najczęstszych błędów jest przedstawianie do dofinansowania urządzeń, które nie spełniają określonych kryteriów programu Mój Prąd 6.0. Takie działanie prowadzi do odrzucenia wniosku o dofinasowanie. Ważne, aby instalacja była oparta na sprzęcie spełniającym wymagania programu, który określa ogólne parametry urządzeń, np.:

1. instalacja fotowoltaiczna w przedziale:

  • 2-10 kW - dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia do dnia 31.07.2024 r.
  • 2-20 KW - dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia od dnia 01.08.2024 r.

2. magazyn energii o pojemności co najmniej 2 kWh, którego cena za 1 kWh nie przekracza kwoty 6 tys. zł,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. magazyn ciepła o pojemności min. 20 dm3 – tylko w zakresie typów urządzeń wpisanych w programie.

Przed zakupem i montażem urządzeń należy sprawdzić czy ich parametry odpowiadają specyfikacji zapisanej w programie.

Mój Prą 6.0 - dokumenty potwierdzające płatności

REKLAMA

Składając wniosek należy przedstawić faktury/paragony dokumentujące zakup urządzeń oraz wykonanie instalacji. Faktury/ paragony muszą być imienne, zawierać pełne dane sprzedawcy, a także szczegółowy opis zakupionych urządzeń. Nie są tutaj uznawane umowy kupna sprzedaży, akty notarialnie itd. Brak jednej z faktur może prowadzić do odrzucenia wniosku

Wnioskodawca jest zobowiązany do załączenia dokumentacji potwierdzającej dokonanie płatności, np. potwierdzenie przelewu, dokument KP. Akceptowane są wyciągi bankowe pod warunkiem, że wszystkie dane poniżej będą widoczne: dane sprzedawcy, dane odbiorcy płatności, kwota transakcji, data transakcji.

W przypadku płatności poprzez kredyt, nie należy dołączać umowy kredytowej, lecz oświadczenie o dokonaniu płatności zgodnie ze wzorem umieszczonym na stronie programu. Jeżeli faktura została opłacona np. poprzez usługę PayU lub jako płatność Blik także konieczne jest złożenie oświadczenia o dokonaniu płatności. Zapis na fakturze “zapłacono/ opłacono” nie jest wystarczającym potwierdzeniem dokonania płatności. Brak potwierdzenia płatności może skutkować odrzuceniem wniosku.

Mój Prąd 6.0 a protokół odbioru

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania urządzenia dodatkowego jakim jest magazyn ciepła i/ lub magazyn energii w ramach programu Mój Prąd wymagane jest również przedstawienie protokołu odbioru. Jest to dokument potwierdzający zakończenie prac, montaż i uruchomienie urządzenia dodatkowego. Jego brak lub błędnie wypełniony dokument może skutkować koniecznością złożenia korekty wniosku. Protokół odbioru musi być wypełniony na wzorze obowiązującym dla danego naboru wniosków i zawierać wszystkie wymagane w nim informacje oraz podpisy. Nie są akceptowane protokoły odbioru na innych wzorach np. obowiązujących w danej firmie wykonującej montaż urządzenia.

Zaświadczenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej

Wniosek musi zawierać zaświadczenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD), które potwierdza przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Brak tego dokumentu skutkuje odrzuceniem wniosku bez oceny pozostałych dokumentów. Aby uniknąć tego problemu, należy przed złożeniem wniosku wystąpić do swojego OSD o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przyłączenie instalacji do sieci. Wzory dokumentu: https://mojprad.gov.pl/nabor-vi#dokumenty. Żaden inny dokument np. ,,Potwierdzenie możliwości technicznych świadczenia usług dystrybucji”, ,,warunki techniczne przyłączenia”, dokument ,,OT” czy ,,zgłoszenie aktualizacyjne” nie zastępują zaświadczenia OSD potwierdzającego przyłączenie mikroinstalacji PV do sieci.

Dwa razy ten sam adres e-mail pełnomocnika - błąd!

Innym błędem, który pojawia się przy składaniu wniosku, jest wpisanie dwa razy tego samego adresu e-mailowego pełnomocnika. Taki błąd także skutkuje odrzuceniem wniosku bez oceny złożonych dokumentów. Zanim wniosek zostanie wysłany, należy zweryfikować wszystkie dane w tym poprawność adresu mailowego.

Data złożenia wniosku o dofinansowanie ma znaczenie

REKLAMA

Odrzuceniu podlegają wnioski złożone przed dniem przyłączenia mikroinstalacji do sieci lub ostatecznym zapłaceniem za wszystkie urządzenie zgłoszone do dofinansowania. Zgodnie z zasadami programu na dzień składania wniosków instalacja PV musi być przyłączona do sieci, dodatkowe urządzenia zamontowane a zakup wszystkich urządzeń musi być opłacony.

Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej z innych środków publicznych, a w programie Mój Prąd planuje ubiegać się o dofinansowanie tylko do urządzenia dodatkowego, to jego instalacja PV musi spełniać wymagania programu np.: mieścić się w zakresie mocy jaki jest uzależniony od daty zgłoszenia mikroinstalcji PV do przyłączenia. Okres kwalifikowania, a więc przyłączenia instalacji i poniesienia wydatków obejmować termin od 1.01.2021 r.

Wniosek o dofinansowanie "Mój Prąd 6.0" do korekty

Błędy i braki we wniosku powodują konieczność skierowania go do korekty. Wydłuża to czas procedowania wniosku, gdyż każda korekta musi ponownie przejść proces oceny. Warto zwrócić uwagę na terminowe złożenie korekty, ponieważ czas na takie działanie został ściśle określony w Regulaminie naboru wniosków i niedochowanie wymaganego terminu skutkuje odrzuceniem wniosku.

Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże zwiększyć szansę na pomyślne rozpatrzenie wniosku oraz uzyskanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie: https://mojprad.gov.pl/.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gov.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy w Azji z 64-godzinnym tygodniem pracy. W Polsce żądania skrócenia czasu pracy (35 dni) i dłuższych urlopów wypoczynkowych (36 dni rocznie)

W Azji pracownicy z 64 godzinami pracy w tygodniu. Takie zasady wprowadzono w dziale badań i rozwoju jednego ze światowych koncernów. Tydzień pracy z 52 godzin tygodniowo zwiększono do 64 godzin. Zdarzenie jest dzisiaj szeroko komentowane w polskim Internecie. Jeżeli informacja jest prawdziwa, to ten model pracy stoi w opozycji do dyskusji w Europie o stopniowej redukcji tygodniowego czasu pracy tak, aby normą stał się czterodniowy tydzień pracy (albo 5 dni pracy po 7h dziennie, czyli 35 h tygodniowo). Alternatywnym pomysłem na skrócenie czasu pracy w Europie miało było wydłużanie urlopu wypoczynkowego (W Polsce zamiast 26 dni do 36 dni dla pracowników ze stażem 25 lat).

Jak szybko wypłacić pieniądze z konta zmarłego bez postępowania spadkowego. To może być nawet 160 tys. złotych. Jest na to sposób

Jak nie przysporzyć bliskim finansowych kłopotów po własnej śmierci? Niektórzy już za życia wykazują się dużą zapobiegliwością. Nie tylko stawiają sobie nagrobki, ale także wydają dyspozycje dotyczące bankowego konta, dzięki czemu, bez postępowania spadkowego, rodzina zyskuje szybki dostęp do dużej sumy pieniędzy. Nie wszyscy o takiej możliwości wiedzą. Jak to zrobić?

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

„W piątek w naszej szkole odbyła się Droga Krzyżowa. (…) Społeczność szkolna idąc w skupieniu stacja po stacji rozważała Mękę Pańską” – czy szkoła jest właściwym miejscem dla organizacji obrządków religijnych?

W okolicy świąt Wielkanocnych – rokrocznie – powraca temat rekolekcji i związanych z nimi obrządków religijnych, organizowanych przez niektóre szkoły i na terenie tychże szkół. Wiele osób (uczniów i rodziców) – zwłaszcza tych, którzy są innego wyznania lub nie wyznają żadnej religii – zadaje sobie wówczas pytanie czy odbywa się to zgodnie z prawem i czy nie stanowi to przejawu ich dyskryminacji z powodu religii lub przekonań w sprawach religii przez instytucje wykonujące zadania publiczne, jakimi są szkoły, w państwie świeckim, jakim jest Polska.

REKLAMA

Skarbówka prześwietla absolutnie wszystkich. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie! Nikt się przed fiskusem nie ukryje

Niepokój zapanował wśród handlujących w sieci. Skarbówka bierze pod lupę tych wszystkich, którzy regularnie sprzedają w internecie, ale zyskami z fiskusem się nie dzielą. Na baczność muszą się mieć także streamerzy. Skończyło się dla nich eldorado z darowiznami. I jedni i drudzy, jeśli nie rozliczają się z dochodów z internetu, mogą zostać wezwani do zapłaty podatku.

W Sejmie rząd o drugim dodatku do renty. Tym razem dla niezdolnych do pracy

Od pół roku osoby niepełnosprawne, renciści i ich rodziny stale pytają wszędzie, gdzie to ma sens o dodatek dopełniający dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Kierują pisma do rządu, Sejmu, Senatu i także naszej redakcji Infor.pl. Jest to drugi dodatek dla rencistów. Pierwszym jest dodatek do renty socjalnej. Niestety przedłużają się analizy wewnątrz rządu co do kształtu projektu odpowiedniej ustawy dla drugiego dodatku (tym razem do renty chorobowej). I trwają negocjacje z Ministerstwem Finansów skąd wziąć pieniądz na drugi dodatek, które prawdopodobnie zgłasza ograniczenia budżetowe na najbliższe 2– 3 lata. Pytania o drugi dodatek do renty formułują posłowie w Sejmie pytając o to rząd. W artykule omawiamy najnowszą odpowiedź Ministerstwa Rodziny na takie zapytanie.

Obowiązki rodzinne a spadek i zachowek. Przepisy po zmianach

Niedopełnianie obowiązków rodzinnych może wpływać na późniejsze kwestie dotyczące dziedziczenia. Niekiedy jednak odsunięcie krewnych od spadku nie należy do najłatwiejszych. Trzeba pamiętać o szeregu wymogów.

Życie z długami. Polacy zmagają się z długami niemal przez całe życie, od młodości aż po czasy seniora

Nie tylko z powodu wieloletnich kredytów hipotecznych na zakup mieszkania lub budowę domu, Polacy żyją z długami przez całe życie. Największe obciążenia przypadają przy tym na okres dojrzałego etapu życia, gdy konieczność ich spłaty pozbawia wielu przyjemności życia.

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Edukacja seksualna i prorodzinna. Rozporządzenie MEN wejdzie w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców i pełnoletnich uczniów już od roku szkolnego 2025/2026

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie treści dotyczących życia seksualnego, rodziny i prokreacji w podstawie programowej. Ma ono wejść w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców uczniów niepełnoletnich i dla uczniów pełnoletnich.

REKLAMA