REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większość Polaków postanowiła w 2025 roku ciąć wydatki lub oszczędzać, a inwestować planuje tylko niewielka grupa

W 2025 roku większość polskich rodzin zamierza ciąć wydatki, tylko nieliczni myślę o tym, by oszczędności zainwestować
W 2025 roku większość polskich rodzin zamierza ciąć wydatki, tylko nieliczni myślę o tym, by oszczędności zainwestować
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że na inwestowanie w 2025 roku pozwalać sobie mogą głównie rodziny, które nie posiadają dzieci. Reszta musi bardzo ostrożnie planować swoje budżety w bieżącym roku, szukając w nich przede wszystkim oszczędności.

56 proc. badanych ma co najmniej jedno postanowienie noworoczne. Więcej niż co czwarty chce ograniczyć wydatki w 2025 roku, co może wiązać się z rosnącymi cenami usług i produktów, które w odczuwalny sposób obciążają portfele.
Niemal co piąta osoba chce natomiast zacząć regularnie oszczędzać lub zwiększyć kwotę, którą regularnie odkłada. Niemała część badanych swoje postanowienia wiąże z życiem zawodowym - chcą oni zacząć więcej zarabiać. Takie są główne wnioski z badania zrealizowanego na zlecenie ANG Odpowiedzialne Finanse.

REKLAMA

Zdecydowana większość rodzin postanowiła ograniczać wydatki w 2025 roku

– Częściej ograniczyć wydatki chcą kobiety (28 proc.) niż mężczyźni (23 proc.). Co istotne, część postanowień dotyczy długu. 7 proc. osób chciałaby szybciej spłacić kredyt lub pożyczkę, a 3 proc. postanowiła szybciej spłacić kredyt hipoteczny – komentuje Natalia Ciecióra, Menedżerka Działu Marketingu w ANG Odpowiedzialne Finanse, firmy pośrednictwa finansowo-ubezpieczeniowego.
Im większe miasto, tym większa chęć cięcia wydatków. Co czwarta osoba na wsi planuje ograniczenia w ponoszonych kosztach. Liczba ta systematycznie się zwiększa wraz z wielkością ośrodków miejskich, z których pochodzą respondenci. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców o zmniejszeniu wydatków myśli nawet 30 proc. Podobnie z wykształceniem – im wyższe, tym większa determinacja w cięciu kosztów i oszczędzaniu.

Postanowienia finansowe

Postanowienia finansowe

Postanowienia finansowe

Materiały prasowe

Dla kogo ważne jest w 2025 roku oszczędzanie lub nawet inwestowanie nadwyżek finansowych

19 proc. Polek i Polaków planuje budować oszczędności w formie odkładania nadwyżek finansowych na rachunku, lokacie czy nawet “w skarpecie”. Kolejne 9 proc. myśli o inwestowaniu w 2025 r.
– Tu prym również wiodą panie. Zacząć regularnie oszczędzać lub zwiększyć odkładaną kwotę chce 22 proc. kobiet i tylko 15 proc. mężczyzn. O inwestowaniu w akcje, obligacje czy inne produkty inwestycyjne myśli kolejne 10 proc. kobiet i 7 proc. mężczyzn – wskazuje Natalia Ciecióra.
Zarówno w przypadku postanowienia rozpoczęcia oszczędzania czy zwiększenia jej kwoty, jak i inwestowania przeważają osoby z wyższym wykształceniem – odpowiednio 22 proc. i 12 proc.

Rodzice rzadziej inwestują

Pewne różnice w podejściu do oszczędzania widać pomiędzy rodzicami i osobami bezdzietnymi. W 2025 r. oszczędzać planuje 22 proc. osób nie posiadających potomstwa i 18 proc. osób będących rodzicami. Wśród tych ostatnich, są to najczęściej rodzice dzieci w wieku od 2 do 5 lat (34 proc.).
Znacznie większe rozbieżności są w przypadku postanowień dotyczących inwestycji. Tylko 6 proc. spośród tych, którzy planują zakup akcji, obligacji i innych tego typu produktów, ma dzieci (w tym wypadku najczęściej w wieku 2-5 lat). Aż 13 proc. osób, które ma w najbliższym roku plany inwestycyjne, nie ma potomstwa. To blisko dwa razy więcej.

Kobiety i młodzi częściej niż pozostali stawiają sobie cele finansowe na 2025 rok

W ogólnym ujęciu mężczyźni rzadziej niż kobiety mają postanowienia noworoczne związane z finansami - aż 48 proc. panów nie ma żadnych. W przypadku kobiet, odsetek ten wynosi jedynie 41 proc. Co ciekawe, mężczyźni częściej wskazują jako postanowienie zaciągnięcie zobowiązania, kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego lub pożyczki.
Postanowienia na przyszły rok ma z kolei aż 81 proc. osób w wieku 18-24 lat. W kolejnych grupach wiekowych ta liczba maleje - osoby od 25. do 34. roku życia mają przynajmniej jedno postanowienie w 67 proc. przypadków. Podobnie grupa badanych o dziesięć lat starszych. Jeszcze mniej finansowych postanowień mają Polki i Polacy powyżej 55. roku życia - wśród tej grupy respondentów postanawia coś zmienić w zakresie finansów tylko dwie na pięć osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Wiek oszczędzających

Wiek oszczędzających

Wiek oszczędzających

Materiały prasowe

Jak zauważa Jolanta Grabowska, Menedżerka ESG w ANG Odpowiedzialne Finanse, w kwestii ograniczenia wydatków nie ma diametralnych różnic, jeśli chodzi o grupy wiekowe.
W przypadku innych postanowień – czy to dotyczących oszczędzania, lub inwestowania czy też zaciągania kolejnych zobowiązań – różnice w wieku już są. Im starsza grupa respondentów, tym takich postanowień jest mniej.
– Może to wynikać ze stabilności, którą wiele osób osiąga wraz z biegiem czasu. To naturalne, że aż 38 proc. osób z najmłodszej grupy wiekowej (18-24 l.) chciałaby zarabiać więcej, gdy tylko 17 proc. badanych w wieku 35-44 lata wskazują tę kategorię, nie mówiąc już o najstarszej grupie badanych wskazującej ten cel w 6 proc. przypadków. O zaciągnięciu kredytu hipotecznego również częściej myślą osoby młodsze tj. w wieku 18-24 i 25-34 lat – uważa Jolanta Grabowska.

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz smartfonów w szkołach? Ekspert proponuję inne rozwiązanie [WYWIAD]

Czy wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach ma sens? W jaki sposób social media wykorzystują nasze słabości i kradną naszą uwagę? Co mają wspólnego z hazardem? Jak możemy oswoić nowe technologie?

Nawet 5 470 zł dla osób z cukrzycą – w zależności od wieku chorego, typu choroby oraz jej zaawansowania

Osobom chorym na cukrzycę – zarówno dzieciom, jak i dorosłym – przysługuje z NFZ refundacja określonych wyrobów medycznych wspomagających kontrolę glikemii. Wysokość wsparcia, jakie mogą otrzymać diabetycy, zależy od wybranego systemu monitorowania glikemii, jak również m.in. od wieku chorego, typu choroby, jej zaawansowania oraz wymaganych sposób leczenia. Na najwyższą kwotę – sięgającą nawet 5 470 zł – mogą liczyć osoby w wieku od 18 do 26 roku życia, które zdecydują się na nowoczesny system monitorowania glikemii CGM-RT.

Ruszyła lawina kontroli w polskich domach. Wlepiają 10 tysięcy kary za ten błąd. Niektórzy nie mają o tym pojęcia

Wtłaczają dym do studzienki kanalizacyjnej, a potem sprawdzają czy znajduje ujście w przydomowych rynnach. W ten sposób wodociągowe firmy kontrolują nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej.  Tym, którzy zostaną na tym przyłapani grozi dotkliwa kara. To nawet 10 tysięcy złotych. 

Przycinanie jabłoni. Kiedy przycinać jabłonie? Czy w marcu można przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na zdrowie drzewa. Odpowiednie cięcie pozwala na regulację wzrostu, poprawę nasłonecznienia korony oraz zapobieganie chorobom. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać jabłonie, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

REKLAMA

Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Wszystko przez ten jeden przepis. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

REKLAMA

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

REKLAMA