Fałszywi wolontariusze to coraz większe zagrożenie dla seniorów i osób samotnych. Wolontariat stał się przykrywką do masowego okradania. Jak działają przestępcy i jak się ich wystrzegać

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Wolontariusze w zdecydowanej większości mają szlachetne intencje, ale powszechne zaufanie na seniorów sprowadza ogromne zagrożenie / shutterstock

Całkiem nowe i niezwykle niebezpieczne zagrożenie dla seniorów w Polsce. Rosnącą popularność wolontariatu wykorzystują przestępcy do pozbawiania osób starszych majątku i okradania ich we własnych mieszkaniach. Skala zjawiska jest niespotykana wcześniej i trzeba podjąć radykalne mu przeciwdziałanie.

Okres niedawnych świąt, ukazał zagrożenie ze zwiększoną mocą, ale to nie jedyny czas w roku gdy wolontariat i wolontariusze są wykorzystywani przez przestępców do okradania osób samotnych i potrzebujących wsparcia.
Perfidia tej metody polega na tym, że bardzo trudno jest oddzielić wolontariuszy o szlachetnych motywach działania, od tych, którzy wykorzystują tę formę pomocy innym do celów przestępczych. A już prawdziwą patologią jest zjawisko udanego wciągania do przestępczego procederu zawodowych pracowników opieki społecznej.

Oszuści wykorzystują wolontariuszy i wolontariat do okradania seniorów

„Posprzątam seniorowi dom na święta”, „Zaopiekuję się starszą osobą na święta”, „Ugotuję jedzenie i nakryję do stołu starszej osobie” – na forach internetowych w ostatnim czasie pojawia się wiele podobnych propozycji.
Pewnie znaczna większość z nich to fantastyczne zrywy serca, które należy pochwalić i potraktować jako pozytywny głos i akt przedświątecznej pomocy innym. Niestety zdarzają się sytuację, gdy pomoc internetowa, a nawet… pomoc sąsiedzka, to próba wykorzystania możliwości wejścia do czyjegoś domu i kradzieży.

– Nie chcę oskarżać ludzi o dobrych sercach o złe intencje, ale pośród setek wspaniałych wolontariuszy są i niestety czarne owce, którym przyświeca nie chęć pomocy, a chęć zdobycia informacji czy senior jest bogaty, czy ma pieniądze – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.
Oszuści pod pozorem pomocy dostają się do mieszkań i weryfikują czy dany senior ma odłożone pieniądze, czy ma cenne rzeczy w domu itp. Niestety w ostatnim czasie dostajemy sporo informacji o tym, że oszustw metodą na wnuczka, na policjanta czy po prostu rabunków na osobach starszych jest więcej – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.

Co ważne, czasem oszuści, by uwiarygodnić się wstępują do stowarzyszeń czy organizacji pomagających seniorom, by dostać się do mieszkań.
– Czasem to nawet są pracownicy socjalni, którzy wykorzystują niedołężność seniora by zdobywać informację o tym, jaki jest majątek osoby starszej czy jaki jest stan psychiczny, fizyczny i poznawczy osoby starszej – mówi detektyw Marczulewska. 

Nieuczciwi wolontariusze okradają sami lub tylko przekazują informacje

Z jakimi jeszcze sytuacjami w kontekście osób starszych spotykają się detektywi i służby w czasie świąt i innych okresów wzmożonego zainteresowania pomocą dla seniorów.
Jak mówi detektyw Małgorzata Marczulewska, śledztwa, które przeprowadzone w ostatnich tygodniach pokazują, że nie zawsze złodziejem okazywała się osoba, która odwiedzała seniora.

Czasem była po prostu przekaźnikiem informacji. Czy warto do takiego mieszkania wejść? Czy warto do takiego seniora zadzwonić? Czy senior jest podatny na oszustwa, czy jest w pełni świadomy czy może nie do końca? Czy ma rodzinę?

Fałszywi wolontariusze zagrażają osobom samotnym: trudno się przed nimi uchronić

Oczywiście banałem będzie jeżeli będziemy mówić seniorom: nie wpuszczajcie obcych do domu i nie przekazujcie im zbyt wielu informacji, ale to jest podstawa bezpieczeństwa.

– Apelujemy również do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji i ośrodków pomocy społecznej, by wnikliwie weryfikować kto będzie odwiedzać seniorów, szczególnie  w okresach takich jak był przedświąteczny, gdy zainteresowanie pomocą osobom samotnym jest szczególnie nasilone i osobom o nieuczciwych zamiarach jest zdecydowania najłatwiej zakamuflować się i ukryć swoje prawdziwe cele – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.

Samym przestępcom i skuteczności ich zwalczania służy dodatkowo jeszcze jeden niekorystny trend – bagatelizowania problemu czy wręcz ukrywania go.
– Niestety zauważamy, że coraz częściej oszustwa są ukrywane, bo rodziny się wstydzą ich zgłaszać. Zdarzyła się sytuacja w ostatnich dniach, gdy rodzina przyszła do detektywów z prośbą o pomoc, a nie poszła na policję, bo bała się, że zostanie źle oceniona. Tymczasem ta kolejność musi być zachowana – każda taka sytuacja musi być zgłoszona na policję – tłumaczy detektyw Małgorzata Marczulewska.

Infor.pl
Nie zawsze trzeba czekać dwa lata na wyrok. Sąd wyda wyrok szybciej. Nie można jednak zepsuć pozwu
08 sty 2025

Sposobem na skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu w Polsce jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy nie ma potrzeby przeprowadzania rozprawy. Sąd wydaje wyrok w czasie posiedzenia niejawnego (na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów). Nie przeszkodzi złożyć wniosku o wydanie wyroku na takim posiedzeniu. Ale prawdziwym warunkiem jest to, aby w pozwie nie było wniosku o wysłuchanie - ten wniosek z automatu zmusza sędziego do przeprowadzenia rozprawy. Brzmie skomplikowanie, ale nie jest takie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców
08 sty 2025

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

Kiedy złożyć wiosek, aby odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci osoby ubezpieczonej w 2025?
08 sty 2025

Jak odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci osoby ubezpieczonej w 2025 roku? Nie jest to trudne, zwykle wystarczy jeden wniosek, a pieniądze przy spełnieniu podstawowych warunków są gwarantowane. W latach ubiegłych było to przeciętnie 30 000 zł przeciętnie.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a składki ZUS. Tylko jednoosobowy wspólnik musi płacić składki
08 sty 2025

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne przesłanki uzasadniające takie postępowanie to potrzeba optymalizacji podatkowej oraz chęć ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania. Ponadto, w przeciwieństwie do przedsiębiorcy jednoosobowego, wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej, pod warunkiem, że w spółce występuje co najmniej dwóch wspólników. W tym artykule przedstawimy Państwu zasady objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jedynego wspólnika spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Min. A. Bodnar przed TSUE: Żaden z sędziów powołanych do SN po 2018 roku nie spełnia wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu
08 sty 2025

Polski rząd chce, aby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię co do możliwości przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego pomiędzy izbami bez ich zgody. W dniu 8 stycznia przed TSUE rozpatrywane były pytania prejudycjalne, które dotyczyły czasowego przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego do innych izb, bez ich zgody na podstawie art. 35 § 3 Ustawy o SN. W posiedzeniu wziął udział m.in. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, który przedstawił stanowisko rządu

Zakaz palenia w miejscu pracy, na dworcu, lotnisku i na plaży. Polska poparła unijną rekomendację. Od kiedy zaczną obowiązywać zakazy?
08 sty 2025

Palenie w miejscach publicznych nieustająco rozgrzewa opinię publiczną. I choć o wprowadzenie w tym zakresie zmian nie jest łatwo, to jednak Polska poparła unijną rekomendację dotyczącą zakazu palenia w miejscach publicznych i wychowania pokolenia całkowicie wolnego od tytoniu.

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl
08 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

Każą zwracać dotacje z odsetkami za pięć lat wstecz. Kontrole w mieszkaniach i domach osób, które skorzystały z programu Czyste Powietrze
08 sty 2025

Program Czyste Powietrze został zawieszony i wciąż nie wiadomo kiedy – a nawet na jakich zasadach – będzie można ponownie ubiegać się o pieniądze na wymianę nieekologicznych pieców czy termomodernizację. Nie zostały za to zawieszone kontrole zasadności przyznanych dotacji.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia
08 sty 2025

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.
08 sty 2025

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

pokaż więcej
Proszę czekać...