Nadchodzi obniżka stóp procentowych: czy to już w środę 4 grudnia, skoro inflacja w listopadzie spadła aż o 0,4 procent

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Stopy procentowe NBP: pierwsza obniżka już w grudniu 2024, RPP zaskoczy rynki? / Shutterstock

Takiego scenariusza oczywiście nie można wykluczać, choć zdaniem analityków rynku prawdopodobieństwo jest niewielkie. Większość z nich przewiduje, że do pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce dojdzie w kwietniu 2025 roku. To by oznaczało, że zmienione – podwyższone na 5,75 proc. stopa referencyjna NBP – będą trzymały rynek w ryzach przez 18 miesięcy a więc równo półtora roku.

Przed nami ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku. Czy można spodziewać się świątecznej niespodzianki i obniżenia stóp procentowych?
Niewątpliwie każdy kredytobiorca ucieszyłby się z takiego prezentu. Ostatnia obniżka stóp miała miejsce w październiku 2023 roku, dlatego zmniejszenie oprocentowania byłoby mile widziane – mówi : Katarzyna Biazik, Ekspert Finansowy Lendi

RPP obniży stopy procentowe już w grudniu bo inflacja znów spada?

Rosnąca od lipca 2024 roku przy konsekwentnej polityce RPP w zakresie niezmieniania stóp procentowych NBP mają oczywiście swoje konsekwencje rynkowe.
Jak zwraca uwagę ekspertka w poprzednim miesiącu – listopadzie 2024, banki podnosiły wysokość oprocentowania stałego. Podwyżka ta odbiła się między innymi na zdolności kredytowej, tak istotnej zwłaszcza przy zaciąganiu kredytów hipotecznych.
W listopadzie, przy 20-procentowym  wkładzie własnym, banki proponowały oprocentowanie rzędu 7,37%. – informuje Katarzyna Biazik.
– Na szczęście odnotowujemy obniżkę wysokości oprocentowania stałego, aktualnie można zawnioskować o kredyt z oprocentowaniem 6,36% (Velo Bank, eko kredyt dla profesjonalistów) – dodaje ekspertka.

Niezmiennie wysokie stopy procentowe: co z cenami mieszkań

Ekspertka zwraca też uwagę na fakt, iż ekonomiści Pekao SA przewidują spadek cen mieszkań.
– Ma się to zadziać w II kwartale 2025 roku. Jak czytamy na portalu Business Insider (Ceny mieszkań w Polsce spadną. Ekonomiści wskazali datę), swoje przewidywania opierają na obserwacji rynku: wysokie oprocentowanie kredytów, wysoka podaż mieszkań, zmniejszające się prawdopodobieństwo wprowadzenia programu rządowego naStart, który niewątpliwie przyciągnąłby nowych klientów – mówi Katarzyna Biazik.

– Dodatkowo, jeden z największych deweloperów w Polsce (Murapol) wprowadził rabaty na całą ofertę mieszkań w kilku miastach. 20% obniżka ma zachęcić potencjalnych kupujących do podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości jeszcze w tym roku. – podkreśla ekspertka.

Spadek stóp dopiero przy ustabilizowanej inflacji 

Katarzyna Biazik przypomina też, że prezes Adam Glapiński podczas październikowej konferencji oświadczył, że jeśli inflacja będzie ustabilizowana to w II kwartale 2025 roku, Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie dyskusję na temat obniżenia stóp procentowych.
Niestety, w wypowiedzi nie padło, co to – ustabilizowana inflacja – dokładnie oznacza. Warto jednak pamiętać, że inflacja jest wynikiem skomplikowanej interakcji wielu czynników, a jej poziom zależy od tego, jak te czynniki się ze sobą łączą – podkreśla ekspertka.
– Polityka monetarna, reakcje rynków oraz sytuacja międzynarodowa również mają kluczowe znaczenie w określaniu tempa wzrostu cen – mówi Katarzyna Biazik.

Prezes Adam Glapiński nie podaje konkretnych dat, co do obniżki stóp procentowych. Raczej podtrzymuje nadzieję, że w przyszłości kredyty będą tańsze. Konsekwentnie trzyma się słów wypowiedzianych w połowie 2024 roku, że ewentualny spadek oprocentowania kredytów nastąpi w 2025 roku, po spełnieniu kluczowych warunków.
Czy mimo to, można spodziewać się zmiany decyzji już teraz?
– Czy RPP zaskoczy rynek – nie po raz pierwszy zresztą –  i obniży stopy? Wielu z zaciekawieniem wyczekuje dwudniowego posiedzenia, które zaczęło się w środę 3 grudnia i da odpowiedź na najbardziej nurtujące uczestników rynków finansowych w Polsce pytania, - podsumowuje Katarzyna Biazik, Ekspert Finansowy Lendi.

Infor.pl
Wigilia dniem wolnym od pracy: Czy to nam się opłaca?
04 gru 2024

Jakie będą koszty wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię? Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizę i oszacowało koszty wprowadzenia nowego dnia wolnego – wyniosą one miliardy złotych, zwiększy się też bezrobocie.

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza?
04 gru 2024

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza? Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął
04 gru 2024

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

ZUS umorzy składki płatnikom. Wkrótce będzie można złożyć wniosek
04 gru 2024

ZUS przypomina o możliwości umorzenia składek niektórym płatnikom. Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub na FEP.

Będą wymagania jakościowe dla peletu i brykietu z biomasy z drzew i krzewów. Rozporządzenie MKiŚ wejdzie w życie na początku 2025 roku
04 gru 2024

W dniu 2 grudnia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu. Chodzi tu o brykiety i pelet przeznaczone do użycia w gospodarstwach domowych lub w instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. To będzie zupełnie nowy akt prawny, bo dotąd paliwa stałe z biomasy, w tym także biomasa pozyskana z drzew i krzewów w postaci brykietu lub peletu, wprowadzane do obrotu nie są objęte systemem monitorowania i kontroli i nie określono dla nich wymagań jakościowych prawnie wiążących. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w lutym 2025 r.

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać
04 gru 2024

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać jeszcze przed 1 stycznia 2025 r. Czterodniowy tydzień pracy już uregulowany w Kodeksie pracy. Co na to przepisy? Co z przerwami od pracy i dniami wolnymi?

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.
04 gru 2024

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca
04 gru 2024

Mercosur to kraje Ameryki Południowej zrzeszone w jeden blok gospodarczy. Od ponad 20 lat Mercosur próbuje podpisać umowę z UE o strefie wolnego handlu. Spowoduje to obniżenie ceł i możliwość wejścia na rynek UE ze swoimi towarami. Umowa ta pomoże gospodarkom starej UE, z wyjątkiem Francji, kosztem tych gospodarek, które na tej umowie ucierpią w tym Polski. Na tą chwilę mamy 1,12 miliona osób zatrudnionych w Polskim rolnictwie. Są to kraje które polegają na własnym rolnictwie czy hodowli. Dlatego też Polski rząd nie zgadza się z negocjowaną umową z Mercosur w obszarze rolnictwa.

Emeryci będą żyli dłużej ale biedniej. Niewesołe perspektywy emerytalne w Polsce. Gdzie odkładać pieniądze, by nie mieć głodowej emerytury?
04 gru 2024

Polski system emerytalny stoi przed poważnymi wyzwaniami, które w najbliższych dekadach mogą doprowadzić do dramatycznej sytuacji materialnej przyszłych pokoleń seniorów. Starzenie się społeczeństwa, ograniczenia obecnych rozwiązań systemowych oraz niewystarczająca edukacja finansowa stawiają Polskę w obliczu konieczności głębokich reform. Jakie są realia dzisiejszych seniorów, jakie perspektywy rysują się przed przyszłymi pokoleniami i co można zrobić, by uniknąć kryzysu?

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców
04 gru 2024

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...