Czy 01.12.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
REKLAMA
REKLAMA
- Handlowa czy z zakazem handlu: gdzie pewne są zakupy dziś, 01.12.2024 roku
- Jak więc jest z zakupami teraz, w niedzielę 1 grudnia 2024 roku?
- Zakaz handlu w niedzielę 01.12.2024 r.: gdzie zakupy zrobimy dziś na 100 procent, bo sklepy czynne
- Niedziele handlowe w 2024 roku: ile ich jest, które [wykaz]
- Niedziela handlowa czy z zakazem handlu 01.12.2024: czy będą handlowe wszystkie niedziele, od kiedy
Niestety, nie. Dziś 01.12.2024 jest niedziela z zakazem handlu. Podobnie będzie z następną niedzielą, 08.12,2024 r. Dopiero niedziele 15 i 22 grudnia będą niedzielami handlowymi.
A od 2025 r. dojdzie do nich trzecia, zgodnie bowiem z uchwaloną w tym tygodniu ustawą, w 2025 r. wigilia będzie kolejnym w roku dniem ustawowo wolnym od pracy, a trzy niedziele grudnia poprzedzające Boże Narodzenie będą niedzielami handlowymi. Na to jednak trzeba poczekać.
Podobnie jak na ostateczne decyzje, czy niedziel handlowych będzie więcej niż siedem w roku jak jest obecnie lub osiem, jak ma być za sprawą wspomnianej ustawy - bo choć formalnie dodał ona do siedmiu już handlowych niedziel w roku kolejne siedem, to w praktyce większość dodanych pokrywa się tymi, które już obecnie są ustanowionymi niedzielami handlowymi, co oznacza, że w praktyce lista siedmiu niedziel handlowych w roku zwiększyła się do ośmiu, a więc naprawdę przybyła jedna. Projekt ustawy w sprawie zwiększenia liczby niedziel handlowych wciąż jest w Sejmie i dopóki ostatecznie nie zostanie odrzucony w głosowaniach, pozostaje mieć nadzieję, że jednak niedziel handlowych przybędzie.
Niestety, niedziela 01.12.2024 r. nie znajduje się na liście niedziel aktualnie wyjętych spod zakazu handlu. Oznacza to, że Lidl, Biedronka, Stokrotka czy inna sieć z dużym wyborem towarów, regularnymi promocjami i dogodnymi godzinami handlu dziś muszą pozostać zamknięte. Zakupy można zrobić jedynie w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w tych spod znaku Żabki.
REKLAMA
Handlowa czy z zakazem handlu: gdzie pewne są zakupy dziś, 01.12.2024 roku
Niedzielne dylematy: dziś niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu, odżyły wiosną tego roku gdy Sejm zaczął pracować nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele i ożyły nadzieje, że sklepy będą znów otwarte we wszystkie niedziele, a nie tylko siedem w roku - jak w ostatnich latach, do czego już praktycznie przywykliśmy.
Ta niedziela01.12.2024 jest dla konsumentów o tyle ważna, że zaczęły się wyprzedaże formalnie zapoczątkowane Black Fridy i wiele osób chciłoby dziś je kontynuować. Tymczasem jest to możliwe, ale głównie w sklepach internetowych.
Jak więc jest z zakupami teraz, w niedzielę 1 grudnia 2024 roku?
Niedziela 01.12.2024: czy otwarte dziś wszystkie sklepy i galerie handlowe?
REKLAMA
Niestety, mimo obietnic Sejm nie dokończył przed wakacjami pracy nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, nie zajął się nią także teraz, po powrocie do pracy. Jedynie ustanawiając wigilię dniem ustawowo wolnym od pracy w tej samej ustawie dopisał do niedziel handlowych trzecią niedzielę w grudniu. Nowa ustawa ma jednak wejść w życie 1 lutego 2025 r. dlatego nadal w grudniu 2024 r. będą dwie niedziele handlowe, a żadna z nich nie ma daty 01.12.2024 r.
Zmiany w ustawie nowelizującej bezpośrednio samą ustawę o zakazie handlu wciąż są w toku prac komisji. Oznacza to, że wciąż obowiązują przepisy o zakazie handlu w niedziele, ustanawiające tryb pełnej pracy sklepów tylko w siedem niedziel w roku.
Gdyby już obowiązywały przepisy znowelizowanej ustawy o zakazie handlu w niedzielę, to byłaby to raczej także niedziela z zakazem handlu i zakupy w pewnością nie byłyby możliwe w Biedronce, Lidlu, Stokrotce, Kauflandzie i innych dyskontach czy dowolnych sklepach - od butików po Carrefoury - w galeriach i centrach handlowych. Nowe przepisy ograniczają bowiem niedziele z zakazem handlu do dwóch pierwszych niedziel w miesiącu. A dziś jest pierwsza niedziela grudnia, po zmianie przepisów ma więc to być jedna z tych niedziel w miesiącu, w które zakaz handlu będzie obowiązywał dalej. Przypomnijmy, że ostatnia niedziela handlowa w tym roku była już pond trzy miesiące temu, 25.08.2024 r. Najbliże zaś niedziele handlowe będą za dwa i trzy tygodnie: 15 i 22 grudni 2024.
Zakaz handlu w niedzielę 01.12.2024 r.: gdzie zakupy zrobimy dziś na 100 procent, bo sklepy czynne
REKLAMA
Dziś więc wcią obowiązuje ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2023 r. poz. 158 i 2626), zgodnie z którą w niedzielę 24.11.2024 roku handel jest zabroniony – nie jest to niedziela handlowa bo nie ma jej na liście niedziel, w które handel jest dozwolony.
Nie oznacza to oczywiście, że zakupów nie zrobimy w ogóle – przepisy pozwalają na handel w sklepach, w których nie są zatrudniani pracownicy. W związku z tym bez trudu znajdziemy mały sklep osiedlowy czy nawet sieciowy – Żabka, Carrefour Express itd., które są 01.12.2024 r. czynne.
Jak to możliwe, że nawet sklepy dyskontowe? Sieci dyskontowe często zawierają umowy franczyzowe z kupcami – udostępniają im markę oraz know-how, a kupcy prowadzą biznes sami lub ze wsparciem członków rodziny. W takim przypadku nie obowiązuje ich zakaz handlu w niedziele i mogą mieć otwarte sklepy kiedy tyko zechcą.
Mało tego, jeśli chcą handlować w każdą niedzielę w placówce o średnim formacie, mogą prowadzić biznes jako wspólnicy spółki cywilnej; jeśli jest ich np. trzech i do tego otrzymają wsparcie członków rodziny, to zgodnie z przepisami mogą dziś zapraszać klientów do sklepu o nawet sporym formacie.
Ponadto jak zwykle czynne są sklepy na stacjach benzynowych. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje też m.in. cukierni, kwiaciarni i oczywiście punktów gastronomicznych. Zamówienia mogą ponadto realizować sklepy internetowe, a są takie, które zakupy spożywcze dostarczą nawet tego samego dnia czyli można w praktyce zrobić w nich zakupy także w niedzielę 17.11.2024 r.
Niedziele handlowe w 2024 roku: ile ich jest, które [wykaz]
Jak już się rzekło niedziel bez zakazu handlu wciąż jest tylko siedem w roku. Choć politycy obiecali zliberalizowanie przepisów dopuszczających do handlu bądź we wszystkie niedziele, bądź czyniących więcej niedziel handlowych, to na razie takie zmiany jeszcze nie są powszechnie obowiązującym prawem.
Sięgając po przepisy prawne i oceniając obecny stan prawny musimy stwierdzić, że kolejny rok z rzędu bez zakazu handlu w kalendarzu jest siedem niedziel:
- 28 stycznia,
- 24 marca,
- 28 kwietnia,
- 30 czerwca,
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.
Na próżno więc na tej liście szukać jutrzejszej niedzieli 01.12.2024 r.
Jak już się rzekło, na kolejną trzeba będzie znów poczekać, tym razem jednak już niespecjalnie długo – do 15 grudnia i zaraz potem 22 grudnia 2024 roku.
Niedziela handlowa czy z zakazem handlu 01.12.2024: czy będą handlowe wszystkie niedziele, od kiedy
Odpowiedz jest prosta: gdy Sejm uchwali ustawę radykalnie zmieniającą aktualnie obowiązującą ustawę o zakazie handlu w niedziele i zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wtedy, zgodnie z projektem, który posłowie po pierwzym czytaniu skierowali do komisji sejmowych, od kolejnego miesiąca zakaz obejmował będzie tylko pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W pozostałe handel będzie dozwolony na dowolnych zasadach.
Ponadto więcej niedziel handlowych będzie tradycyjnie w miesiące świąteczne: marzec lub kwiecień (Wielkanoc) i grudzień (Boże Narodzenie).
Pracownicy Lidla, Biedronki, Stokrotki, Auchan, Kaufland, Aldi, Dino – czy innych sieci, którzy teraz korzystają z prawie wszystkich wolnych niedziel w związku z obowiązywaniem przepisów o zakazie handlu w niedziele w obecnym kształcie, zyskają ochronę – za pracę w niedziele dostaną podwójne wynagrodzenie oraz inny dzień wolny, a poza wszystkim gwarancję co najmniej dwóch niedziel w miesiącu bez pracy.
Takie są zapisy w krótkiej i treściowej ustawie nowelizacyjnej, która z komisji sejmowych trafić ma lada moment do pierwszego czytania na forum całego Sejmu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.