Kredyt hipoteczny: konieczność spłaty to obciążenie nie tylko dla budżetów domowych, ale i zagrożenie dla trwałości związków

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Kredyt hipoteczny jest nie tylko zagrożeniem dla budżetu domowego, ale i przyczyną konfliktów między partnerami / shutterstock

Spłata kredytu hipotecznego dostarcza małżonkom lub partnerom dodatkowych okazji do konfliktów, choć nie wszystkim. Najłatwiej z problemem radzą sobie osoby, które nie unikają rozmów o pieniądzach, a ostateczne decyzje finansowe podejmują w porozumieniu.

Generalnie Polki i Polacy nie mają problemu z rozmawianiem o finansach z partnerem lub partnerką. Robi to aż 92 proc. badanych, a sześć na dziesięć osób omawia tę kwestię przynajmniej kilka razy w miesiącu.
Finanse są jednak często źródłem konfliktów. Aż 43 proc. par kłóci się z powodu kredytu hipotecznego, wynika z badania ANG Odpowiedzialne Finanse.

Tylko 8 proc. nigdy nie rozmawia z partnerem lub partnerką o finansach. Zwykle badani rozmawiają o tej kwestii raz-dwa razy na miesiąc (45 proc.). Minimum raz w tygodniu rozmawia o pieniądzach 17 proc. osób.
Częściej są to osoby, które miały problem ze spłatą kredytu. 30 proc. rozmawia na ten temat rzadko (raz-dwa na kilka miesięcy) - są to częściej osoby o ponad 10-letnim stażu związku.

Kredyt hipoteczny: kiedy staje się źródłem konfliktów w związku

Aż 43 proc. osób kłóci się z powodu kredytu hipotecznego. W 20 proc. przypadków jest to kilka kłótni w ciągu miesiąca. Co dwudziesta para konfliktuje się z tego powodu minimum raz w tygodniu.
Na konflikty bardziej narażone są młode związki. Regularne kłótnie – czyli co najmniej raz-dwa razy w miesiącu, pojawiają się w niemal połowie związków trwających do pięciu lat i tylko w 12 proc. par o stażu ponad 10-letnim.

Jak wyjaśnia Tomasz Kowalski, Dyrektor zarządzający ANG Odpowiedzialne Finanse, kłótnie dotyczące kredytu hipotecznego często wynikają z problemów z jego spłatą.
W przypadku sporów, które występują kilka razy w miesiącu zdecydowanie częściej dochodzi do nich w przypadku osób mających problem z regulowaniem tego zobowiązania.
Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie możliwości spłaty rat jeszcze przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Warto wziąć pod uwagę różne scenariusze i zastanowić się, czy będzie nas stać na spłatę kredyt w przyszłości – mówi Tomasz Kowalski.

Konflikty o kredyt hipoteczny: brak pieniędzy sprawy nie ułatwia, ale to nie jedyny powód nieporozumień

Najczęstszym powodem kłótni jest po prostu brak pieniędzy. Często pojawia się również brak porozumienia w kwestiach związanych z nadpłacaniem kredytu. W przypadku aż 18 proc. par, którym zdarza kłócić się o kredyt hipoteczny, źródłem konfliktu jest brak zgody w kwestii tego, co stanie się z kredytem po rozstaniu lub rozwodzie. Niemal równie często powodem jest wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy przez partnera lub partnerkę.

Konflikt o kredyt

Konflikt o kredyt

Materiały prasowe

– W ogólnym ujęciu tylko u co dziesiątej pary, u której zdarza się kłótnia o kredyt, pojawiają się zarzuty partnera lub partnerki wobec osoby biorącej udział w badaniu, że wydaje zbyt dużo i przez to pojawia się problem ze spłatą. Choć zdecydowanie częściej taki zarzut ma miejsce w przypadku, gdy badany deklarował, że to partner lub partnerka dba o ich wspólne finanse - mówi Tomasz Kowalski.

Kredyt hipoteczny w związku: problemów mniej gdy o pieniądzach się rozmawia

Pary prowadzące wspólne finanse deklarują, że najrzadziej kłócą się o kwestie związane z kredytem hipotecznym. Jeśli pojawiają się tematy sporne, to najczęściej dotyczą one kwestii nadpłacania kredytu. Aż 68 proc. twierdzi, że nigdy nie spiera się o kredyt.

– Pary, u których każda z osób jest w pełni niezależna finansowo, też raczej nie kłócą się o kredyt (twierdzi tak 56 proc. takich par). Problem pojawia się częściej wśród par, w których jedna z osób troszczy się i jest odpowiedzialna za budżet domowy i wspólne finanse - mówi Tomasz Kowalski.

Główny powód

Główny powód

Materiały prasowe

Mimo pojawiających się sprzeczek, aż 84 proc. badanych wskazuje, że jeśli ponownie miałoby podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu, zrobiłyby to.
43 proc. wzięłoby taki sam kredyt, a 41 proc. na innych warunkach, naprzykład na inną kwotę. Tylko 16 proc. wskazuje, że nie wzięłoby ponownie kredytu. Częściej są to osoby w związkach małżeńskich, w relacjach trwających ponad dekadę i te najgorzej oceniające swoją sytuację finansową.

Infor.pl
Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki
13 lis 2024

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku
13 lis 2024

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wielki QUIZ z polskich rzek. Już 15/20 to świetny wynik
13 lis 2024
Znasz się na polskich rzekach? Ich nazwy z pewnością nie są Ci obce, ale czy potrafisz po jednej wskazówce odgadnąć, o jaką rzekę chodzi? Sprawdź się w naszym niełatwym quizie historyczno-geograficznym.
Coraz mniejsze szanse na wolną Wigilię w 2024 r. Marszałek Sejmu nie pozostawia złudzeń. Zdaniem pracodawców – byłoby to wręcz „szkodliwe dla gospodarki”
13 lis 2024

Nad wolną Wigilią, jeszcze w tym roku, „zawisły czarne chmury”. Projekt ustawy, który miałby ją wprowadzić, wymaga jeszcze rozpatrzenia przez dwie komisje, zanim w ogóle dojdzie do jego drugiego czytania w Sejmie, a sam Marszałek Sejmu stwierdził, że „w tym roku może być to trudne do wykonania”. Ponadto pomysłowi wolnych Wigilii przeciwni są przedsiębiorcy i pracodawcy – chcą odebrać pracownikom inne dzień wolny i mają poparcie niektórych polityków. 

Czy regulamin serwisu internetowego jest niezbędny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar?
13 lis 2024

Czy regulamin serwisu internetowego jest konieczny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar? Co powinien zawierać taki regulamin? Podpowiadamy. 

Premier Tusk: nie będzie likwidacji ani ograniczenia 800 plus. Ale nie każde dziecko mieszkające w Polsce dostaje to świadczenie: o 20 tysięcy mniej od początku roku
12 lis 2024

Mimo pojawiających się tu i ówdzie pogłosek o likwidacji lub przynajmniej ograniczeniu świadczenia wychowawczego (zwanego potocznie 800 plus), nikt z obecnie rządzącej koalicji nie informuje o takich planach. Co więcej zaprzecza temu wyraźnie premier Donald Tusk. Mimo, że większość Polaków chce albo likwidacji albo zmniejszenia liczby beneficjentów 800 plus. Tym niemniej od początku roku liczba dzieci, na które jest pobierane to świadczenie zmniejszyła się o 20 tysięcy. Taką informację przekazała 7 listopada 2024 r. w Sejmie wiceminister edukacji Joanna Mucha. Jak wskazała (...), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku".

To już pewne: takie będą wszystkie nowe terminy dotyczące obowiązku e-fakturowania. Jest nowa ustawa o KSeF
13 lis 2024

5 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało rządowy projekt ustawy dotyczący obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).  W ten sposób realizuje część reformy z Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności - KPO. Znane są już wszystkie terminy wdrożenia fakturowania w systemie KSeF.

Praca zdalna: nowy wymiar prezentów firmowych. Dobrze sformatowany to dużo więcej niż skuteczny benefit
12 lis 2024

Dla pracujących zdalnie benefity pracownicze mają zupełnie inny wymiar. Dotyczy to także prezentów od pracodwcy dla pracownika. Będą one bardzo motywujące, ale pod pewnymi warunkami.

Mrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 r. Premier Donald Tusk zwrócił się do MF o pilne przedstawienie projektu w tej sprawie
12 lis 2024

Jest szansa na zamrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 roku. Sam premier Donald Tusk interweniuje w tej sprawie do swojego ministra finansów, by jak najszybciej przedstawił propozycję projektu. Czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się na to pieniądze?

pokaż więcej
Proszę czekać...