REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt hipoteczny: konieczność spłaty to obciążenie nie tylko dla budżetów domowych, ale i zagrożenie dla trwałości związków

Kredyt hipoteczny jest nie tylko zagrożeniem dla budżetu domowego, ale i przyczyną konfliktów między partnerami
Kredyt hipoteczny jest nie tylko zagrożeniem dla budżetu domowego, ale i przyczyną konfliktów między partnerami
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spłata kredytu hipotecznego dostarcza małżonkom lub partnerom dodatkowych okazji do konfliktów, choć nie wszystkim. Najłatwiej z problemem radzą sobie osoby, które nie unikają rozmów o pieniądzach, a ostateczne decyzje finansowe podejmują w porozumieniu.

REKLAMA

Generalnie Polki i Polacy nie mają problemu z rozmawianiem o finansach z partnerem lub partnerką. Robi to aż 92 proc. badanych, a sześć na dziesięć osób omawia tę kwestię przynajmniej kilka razy w miesiącu.
Finanse są jednak często źródłem konfliktów. Aż 43 proc. par kłóci się z powodu kredytu hipotecznego, wynika z badania ANG Odpowiedzialne Finanse.

REKLAMA

Tylko 8 proc. nigdy nie rozmawia z partnerem lub partnerką o finansach. Zwykle badani rozmawiają o tej kwestii raz-dwa razy na miesiąc (45 proc.). Minimum raz w tygodniu rozmawia o pieniądzach 17 proc. osób.
Częściej są to osoby, które miały problem ze spłatą kredytu. 30 proc. rozmawia na ten temat rzadko (raz-dwa na kilka miesięcy) - są to częściej osoby o ponad 10-letnim stażu związku.

Kredyt hipoteczny: kiedy staje się źródłem konfliktów w związku

REKLAMA

Aż 43 proc. osób kłóci się z powodu kredytu hipotecznego. W 20 proc. przypadków jest to kilka kłótni w ciągu miesiąca. Co dwudziesta para konfliktuje się z tego powodu minimum raz w tygodniu.
Na konflikty bardziej narażone są młode związki. Regularne kłótnie – czyli co najmniej raz-dwa razy w miesiącu, pojawiają się w niemal połowie związków trwających do pięciu lat i tylko w 12 proc. par o stażu ponad 10-letnim.

Jak wyjaśnia Tomasz Kowalski, Dyrektor zarządzający ANG Odpowiedzialne Finanse, kłótnie dotyczące kredytu hipotecznego często wynikają z problemów z jego spłatą.
W przypadku sporów, które występują kilka razy w miesiącu zdecydowanie częściej dochodzi do nich w przypadku osób mających problem z regulowaniem tego zobowiązania.
Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie możliwości spłaty rat jeszcze przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Warto wziąć pod uwagę różne scenariusze i zastanowić się, czy będzie nas stać na spłatę kredyt w przyszłości – mówi Tomasz Kowalski.

Konflikty o kredyt hipoteczny: brak pieniędzy sprawy nie ułatwia, ale to nie jedyny powód nieporozumień

Najczęstszym powodem kłótni jest po prostu brak pieniędzy. Często pojawia się również brak porozumienia w kwestiach związanych z nadpłacaniem kredytu. W przypadku aż 18 proc. par, którym zdarza kłócić się o kredyt hipoteczny, źródłem konfliktu jest brak zgody w kwestii tego, co stanie się z kredytem po rozstaniu lub rozwodzie. Niemal równie często powodem jest wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy przez partnera lub partnerkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Konflikt o kredyt

Konflikt o kredyt

Konflikt o kredyt

Materiały prasowe

– W ogólnym ujęciu tylko u co dziesiątej pary, u której zdarza się kłótnia o kredyt, pojawiają się zarzuty partnera lub partnerki wobec osoby biorącej udział w badaniu, że wydaje zbyt dużo i przez to pojawia się problem ze spłatą. Choć zdecydowanie częściej taki zarzut ma miejsce w przypadku, gdy badany deklarował, że to partner lub partnerka dba o ich wspólne finanse - mówi Tomasz Kowalski.

Kredyt hipoteczny w związku: problemów mniej gdy o pieniądzach się rozmawia

Pary prowadzące wspólne finanse deklarują, że najrzadziej kłócą się o kwestie związane z kredytem hipotecznym. Jeśli pojawiają się tematy sporne, to najczęściej dotyczą one kwestii nadpłacania kredytu. Aż 68 proc. twierdzi, że nigdy nie spiera się o kredyt.

– Pary, u których każda z osób jest w pełni niezależna finansowo, też raczej nie kłócą się o kredyt (twierdzi tak 56 proc. takich par). Problem pojawia się częściej wśród par, w których jedna z osób troszczy się i jest odpowiedzialna za budżet domowy i wspólne finanse - mówi Tomasz Kowalski.

Główny powód

Główny powód

Główny powód

Materiały prasowe

Mimo pojawiających się sprzeczek, aż 84 proc. badanych wskazuje, że jeśli ponownie miałoby podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu, zrobiłyby to.
43 proc. wzięłoby taki sam kredyt, a 41 proc. na innych warunkach, naprzykład na inną kwotę. Tylko 16 proc. wskazuje, że nie wzięłoby ponownie kredytu. Częściej są to osoby w związkach małżeńskich, w relacjach trwających ponad dekadę i te najgorzej oceniające swoją sytuację finansową.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA