Wydatki na nowe technologie mające wspierać ich dzieci, rodzice traktują często jako inwestycję w lepszą przyszłość całej rodziny

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Rodzice nie oszczędzają na wydatkach na technologie wspierające edukację ich dzieci, traktując je jako inwestycję w przyszłość / Shutterstock

Polski system edukacji wciąż rozmija się z potrzebami gospodarki i rynku pracy. Rodzice w związku z tym biorą sprawy w swoje ręce i starają się przygotować swoje dzieci do przyszłej pracy własnymi działaniami edukacyjnymi. Poza nauką języka angielskiego coraz większą wagę przywiązują do umiejętności analizy danych.

Zarówno tę drugą kompetencję, podobnie jak naukę języków oraz zdobywanie innych kwalifikacji ułatwiają – co do tego jest niemal pełna zgoda – nowoczesne technologie.

Rodzice: technologie wyrównują szanse w edukacji

Nowoczesne technologie coraz bardziej wkraczają w życie codzienne, a ich rola w edukacji staje się nieodzowna. Ich wykorzystanie w codziennej edukacji dzieci i młodzieży niesie za sobą szereg korzyści.
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank, ponad połowa rodziców (52 proc.) uważa, że technologie zwiększają dostępność materiałów edukacyjnych, a ponad jedna czwarta deklaruje, że dzięki nim uczniowie poprawiają swoje wyniki edukacyjne.

Ponadto, 36 proc. respondentów widzi w innowacjach potencjał na lepszą komunikację z uczniami i nauczycielami. Z kolei 34 proc. z nich wiąże adaptację technologii w szkołach z rozwojem kompetencji cyfrowych uczniów.
Co istotne – dla co czwartego rodzica technologia wiąże się z oszczędnością czasu i kosztów. Podobny odsetek (26 proc.) zadeklarował, że pomaga ona także w zwiększaniu zaangażowania uczniów w naukę.

Technologie w edukacji: nauka języków i analizy danych

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, rodzice starają się przygotować swoje dzieci na wyzwania, jakie niesie ze sobą aktywność zawodowa i stawiają na rozwój, ich zdaniem, kluczowych umiejętności.
Przede wszystkim polscy rodzice dostrzegają istotną rolę znajomości już nie tylko samego języka angielskiego, ale języków obcych w ogóle.
Za najważniejszą kompetencję przyszłości postrzega ją niemal dwie trzecie uczestników badania Santander Consumer Banku.

Coraz większe znaczenie ma, jak się okazuje, zdolność analitycznego myślenia i innowacyjność, co podkreśla 41 proc. respondentów, w tym 47 proc. mężczyzn oraz 36 proc. kobiet.
Niemal jedna trzecia rodziców wskazuje na istotną rolę, jaką w przyszłym życiu zawodowym ich dzieci odegrają dobra komunikacja oraz efektywna praca w zespole.

Jak komentuje Magdalena Mazurek, Marketing Menadżerka z Santander Consumer Banku, rozwój kompetencji cyfrowych jest nie tylko koniecznością, ale i szansą na lepszą przyszłość zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.
– Nie bez powodu ponad jedna trzecia ankietowanych wskazała jako najważniejsze kompetencje przyszłości programowanie i analizę danych – zwraca uwagę ekspertka.
– Warto jednak zauważyć, że poza umiejętnościami związanymi bezpośrednio z technologią, Polacy kładą duży nacisk na inne praktyczne oraz interpersonalne zdolności. 36 proc. z nich wskazało na elastyczność i adaptację do zmian, a 17 proc. zarządzanie czasem i projektami. Co równie istotne, niemal co siódmy badany wskazał także na kompetencje międzykulturowe – dodaje Magdalena Mazurek.

Rodzice muszą łożyć na technologię, bo szkoły nie mają ani pieniędzy, ani fachowców

Mimo że nowe technologie w edukacji są już wykorzystywane na wielu obszarach jak np. dzienniki elektroniczne, to jednak ich wdrożenia wiążą się z pewnymi wyzwaniami.
Według wyników raportu „Polaków Portfel Własny: Edukacja jutra”  45 proc. ankietowanych rodziców zwraca uwagę na brak odpowiednich funduszy na adaptację technologii w szkołach.
Kolejnymi wyzwaniami są niedobór wykwalifikowanej kadry (41 proc.) oraz ograniczenia infrastrukturalne taki jak brak odpowiedniego sprzętu (39 proc.).
Co ciekawe, aż 36 proc. rodziców identyfikuje opór nauczycieli do przystosowania do nowych technologii, jako kolejny kluczowy problem. Z kolei niemal jedna trzecia wskazuje na problem poprawnej integracji innowacji technologicznych z programem nauczania. 

– Wychowanie dzieci i ich edukacja wiążą się z wieloma kosztami. Czy to kupno sprzętu do nauki czy zajęcia pozalekcyjne, obciążają w mniejszym bądź większym stopniu domowy budżet – mówi Ewa Ce-gielska, Kierowniczka Zespołu Produktów Gotówkowych z Santander Consumer Banku.
Nowe technologie nie tylko rewolucjonizują edukację, ale także stanowią klucz do sukcesu na rynku pracy przyszłości. Dlatego często przyjmują więc formę inwestowania w rozwój umiejętności dzieci już teraz, z pomocą odpowiednich narzędzi finansowych, co stanowić może krok ku stabilnej przyszłości dla całych rodzin.

Infor.pl
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

1780,96 zł comiesięcznego świadczenia uzupełniającego. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać świadczenie?
14 paź 2024

1780,96 zł – o taką kwotę mogą ubiegać się osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w razie braku dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Nie każdy okres poprzedniego zatrudnienia przyśpieszy „zapisanie” pracownika do PPK
14 paź 2024

Przy zatrudnieniu pracownika pracodawca sprawdza 12 miesięcy wstecz czy dana osoba była już u niego zatrudniona. Jeśli tak, okres poprzedniego zatrudnienia wlicza się do okresu wymaganego do zapisu do PPK. Co w sytuacji, kiedy pracodawca zawarł już w imieniu tego pracownika umowę o prowadzenie PPK? Co oznacza zmiana instytucji finansowej? Jakie okresy zatrudnienia bierze się pod uwagę?

Płaca minimalna 2025. Kwota brutto i netto
14 paź 2024

Płaca minimalna 2025. Kwota brutto i netto. Ile będzie wynosić wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę netto (na rękę) w 2025 r.? W Dzienniku Ustaw opublikowano stosowne rozporządzenie. Które umowy muszą mieć minimum minimalną stawkę godzinową? 

Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom
14 paź 2024

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich na więcej?
14 paź 2024

Najczęściej nabywane mieszkania u deweloperów to te o powierzchni 40-60 mkw. Niektórzy jednak szukają czegoś większego. Apartamenty powyżej 100 mkw. to niewielka część oferty deweloperów. Gdzie jest ich najwięcej? 

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?
14 paź 2024

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

Urlop na żądanie w wymiarze 4 dni czy 8 dni? Jak nowe przepisy zmieniły zasady udzielania urlopu na żądanie
14 paź 2024

Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Czy to wystarczy do skorzystania z urlopu na żądanie przez pracownika?

Renta wdowia 2024 i 2025 [ile, dla kogo, kiedy, wniosek, czy z KRUS?]
14 paź 2024

Kto może otrzymać rentę wdowia? Kto nie otrzyma renty wdowiej? Czy trzeba składać wniosek o rentę wdowią? Czy renta wdowia wyklucza rentę rodzinną?

Księgowy w firmie 2024: to nie buchalter, ale kreatywny analityk i doradca, także w budowaniu relacji biznesowych. Sztuczna inteligencja w tym go nie zastąpi
14 paź 2024

Za co księgowi lubią swój zawód? Za możliwość rozwoju, pensje, różnorodność. Lubią to więc sami intensywnie się dokształcają – a prawie 60 proc. robi to przynajmniej raz na kwartał, a jednak 20 proc. z nich nie jest w stanie określić zalet płynących ze swojej pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...