REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na nowe technologie mające wspierać ich dzieci, rodzice traktują często jako inwestycję w lepszą przyszłość całej rodziny

Rodzice nie oszczędzają na wydatkach na technologie wspierające edukację ich dzieci, traktując je jako inwestycję w przyszłość
Rodzice nie oszczędzają na wydatkach na technologie wspierające edukację ich dzieci, traktując je jako inwestycję w przyszłość
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski system edukacji wciąż rozmija się z potrzebami gospodarki i rynku pracy. Rodzice w związku z tym biorą sprawy w swoje ręce i starają się przygotować swoje dzieci do przyszłej pracy własnymi działaniami edukacyjnymi. Poza nauką języka angielskiego coraz większą wagę przywiązują do umiejętności analizy danych.

Zarówno tę drugą kompetencję, podobnie jak naukę języków oraz zdobywanie innych kwalifikacji ułatwiają – co do tego jest niemal pełna zgoda – nowoczesne technologie.

REKLAMA

Rodzice: technologie wyrównują szanse w edukacji

REKLAMA

Nowoczesne technologie coraz bardziej wkraczają w życie codzienne, a ich rola w edukacji staje się nieodzowna. Ich wykorzystanie w codziennej edukacji dzieci i młodzieży niesie za sobą szereg korzyści.
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank, ponad połowa rodziców (52 proc.) uważa, że technologie zwiększają dostępność materiałów edukacyjnych, a ponad jedna czwarta deklaruje, że dzięki nim uczniowie poprawiają swoje wyniki edukacyjne.

Ponadto, 36 proc. respondentów widzi w innowacjach potencjał na lepszą komunikację z uczniami i nauczycielami. Z kolei 34 proc. z nich wiąże adaptację technologii w szkołach z rozwojem kompetencji cyfrowych uczniów.
Co istotne – dla co czwartego rodzica technologia wiąże się z oszczędnością czasu i kosztów. Podobny odsetek (26 proc.) zadeklarował, że pomaga ona także w zwiększaniu zaangażowania uczniów w naukę.

Technologie w edukacji: nauka języków i analizy danych

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, rodzice starają się przygotować swoje dzieci na wyzwania, jakie niesie ze sobą aktywność zawodowa i stawiają na rozwój, ich zdaniem, kluczowych umiejętności.
Przede wszystkim polscy rodzice dostrzegają istotną rolę znajomości już nie tylko samego języka angielskiego, ale języków obcych w ogóle.
Za najważniejszą kompetencję przyszłości postrzega ją niemal dwie trzecie uczestników badania Santander Consumer Banku.

REKLAMA

Coraz większe znaczenie ma, jak się okazuje, zdolność analitycznego myślenia i innowacyjność, co podkreśla 41 proc. respondentów, w tym 47 proc. mężczyzn oraz 36 proc. kobiet.
Niemal jedna trzecia rodziców wskazuje na istotną rolę, jaką w przyszłym życiu zawodowym ich dzieci odegrają dobra komunikacja oraz efektywna praca w zespole.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak komentuje Magdalena Mazurek, Marketing Menadżerka z Santander Consumer Banku, rozwój kompetencji cyfrowych jest nie tylko koniecznością, ale i szansą na lepszą przyszłość zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.
– Nie bez powodu ponad jedna trzecia ankietowanych wskazała jako najważniejsze kompetencje przyszłości programowanie i analizę danych – zwraca uwagę ekspertka.
– Warto jednak zauważyć, że poza umiejętnościami związanymi bezpośrednio z technologią, Polacy kładą duży nacisk na inne praktyczne oraz interpersonalne zdolności. 36 proc. z nich wskazało na elastyczność i adaptację do zmian, a 17 proc. zarządzanie czasem i projektami. Co równie istotne, niemal co siódmy badany wskazał także na kompetencje międzykulturowe – dodaje Magdalena Mazurek.

Rodzice muszą łożyć na technologię, bo szkoły nie mają ani pieniędzy, ani fachowców

Mimo że nowe technologie w edukacji są już wykorzystywane na wielu obszarach jak np. dzienniki elektroniczne, to jednak ich wdrożenia wiążą się z pewnymi wyzwaniami.
Według wyników raportu „Polaków Portfel Własny: Edukacja jutra”  45 proc. ankietowanych rodziców zwraca uwagę na brak odpowiednich funduszy na adaptację technologii w szkołach.
Kolejnymi wyzwaniami są niedobór wykwalifikowanej kadry (41 proc.) oraz ograniczenia infrastrukturalne taki jak brak odpowiedniego sprzętu (39 proc.).
Co ciekawe, aż 36 proc. rodziców identyfikuje opór nauczycieli do przystosowania do nowych technologii, jako kolejny kluczowy problem. Z kolei niemal jedna trzecia wskazuje na problem poprawnej integracji innowacji technologicznych z programem nauczania. 

– Wychowanie dzieci i ich edukacja wiążą się z wieloma kosztami. Czy to kupno sprzętu do nauki czy zajęcia pozalekcyjne, obciążają w mniejszym bądź większym stopniu domowy budżet – mówi Ewa Ce-gielska, Kierowniczka Zespołu Produktów Gotówkowych z Santander Consumer Banku.
Nowe technologie nie tylko rewolucjonizują edukację, ale także stanowią klucz do sukcesu na rynku pracy przyszłości. Dlatego często przyjmują więc formę inwestowania w rozwój umiejętności dzieci już teraz, z pomocą odpowiednich narzędzi finansowych, co stanowić może krok ku stabilnej przyszłości dla całych rodzin.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Przejście na emeryturę w styczniu, jest korzystne czy lepiej poczekać z wnioskiem do lutego 2025 roku

Kiedy najlepiej złożyć w ZUS wniosek o emeryturę. Czy styczeń jest gorszym na to miesiącem niż luty. Kończyć pracę i przechodzić na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, a może korzystniej jest łączyć emeryturę z dalszą pracą.

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

REKLAMA

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

REKLAMA