REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na nowe technologie mające wspierać ich dzieci, rodzice traktują często jako inwestycję w lepszą przyszłość całej rodziny

Rodzice nie oszczędzają na wydatkach na technologie wspierające edukację ich dzieci, traktując je jako inwestycję w przyszłość
Rodzice nie oszczędzają na wydatkach na technologie wspierające edukację ich dzieci, traktując je jako inwestycję w przyszłość
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski system edukacji wciąż rozmija się z potrzebami gospodarki i rynku pracy. Rodzice w związku z tym biorą sprawy w swoje ręce i starają się przygotować swoje dzieci do przyszłej pracy własnymi działaniami edukacyjnymi. Poza nauką języka angielskiego coraz większą wagę przywiązują do umiejętności analizy danych.

Zarówno tę drugą kompetencję, podobnie jak naukę języków oraz zdobywanie innych kwalifikacji ułatwiają – co do tego jest niemal pełna zgoda – nowoczesne technologie.

REKLAMA

Rodzice: technologie wyrównują szanse w edukacji

REKLAMA

Nowoczesne technologie coraz bardziej wkraczają w życie codzienne, a ich rola w edukacji staje się nieodzowna. Ich wykorzystanie w codziennej edukacji dzieci i młodzieży niesie za sobą szereg korzyści.
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank, ponad połowa rodziców (52 proc.) uważa, że technologie zwiększają dostępność materiałów edukacyjnych, a ponad jedna czwarta deklaruje, że dzięki nim uczniowie poprawiają swoje wyniki edukacyjne.

Ponadto, 36 proc. respondentów widzi w innowacjach potencjał na lepszą komunikację z uczniami i nauczycielami. Z kolei 34 proc. z nich wiąże adaptację technologii w szkołach z rozwojem kompetencji cyfrowych uczniów.
Co istotne – dla co czwartego rodzica technologia wiąże się z oszczędnością czasu i kosztów. Podobny odsetek (26 proc.) zadeklarował, że pomaga ona także w zwiększaniu zaangażowania uczniów w naukę.

Technologie w edukacji: nauka języków i analizy danych

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, rodzice starają się przygotować swoje dzieci na wyzwania, jakie niesie ze sobą aktywność zawodowa i stawiają na rozwój, ich zdaniem, kluczowych umiejętności.
Przede wszystkim polscy rodzice dostrzegają istotną rolę znajomości już nie tylko samego języka angielskiego, ale języków obcych w ogóle.
Za najważniejszą kompetencję przyszłości postrzega ją niemal dwie trzecie uczestników badania Santander Consumer Banku.

REKLAMA

Coraz większe znaczenie ma, jak się okazuje, zdolność analitycznego myślenia i innowacyjność, co podkreśla 41 proc. respondentów, w tym 47 proc. mężczyzn oraz 36 proc. kobiet.
Niemal jedna trzecia rodziców wskazuje na istotną rolę, jaką w przyszłym życiu zawodowym ich dzieci odegrają dobra komunikacja oraz efektywna praca w zespole.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak komentuje Magdalena Mazurek, Marketing Menadżerka z Santander Consumer Banku, rozwój kompetencji cyfrowych jest nie tylko koniecznością, ale i szansą na lepszą przyszłość zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.
– Nie bez powodu ponad jedna trzecia ankietowanych wskazała jako najważniejsze kompetencje przyszłości programowanie i analizę danych – zwraca uwagę ekspertka.
– Warto jednak zauważyć, że poza umiejętnościami związanymi bezpośrednio z technologią, Polacy kładą duży nacisk na inne praktyczne oraz interpersonalne zdolności. 36 proc. z nich wskazało na elastyczność i adaptację do zmian, a 17 proc. zarządzanie czasem i projektami. Co równie istotne, niemal co siódmy badany wskazał także na kompetencje międzykulturowe – dodaje Magdalena Mazurek.

Rodzice muszą łożyć na technologię, bo szkoły nie mają ani pieniędzy, ani fachowców

Mimo że nowe technologie w edukacji są już wykorzystywane na wielu obszarach jak np. dzienniki elektroniczne, to jednak ich wdrożenia wiążą się z pewnymi wyzwaniami.
Według wyników raportu „Polaków Portfel Własny: Edukacja jutra”  45 proc. ankietowanych rodziców zwraca uwagę na brak odpowiednich funduszy na adaptację technologii w szkołach.
Kolejnymi wyzwaniami są niedobór wykwalifikowanej kadry (41 proc.) oraz ograniczenia infrastrukturalne taki jak brak odpowiedniego sprzętu (39 proc.).
Co ciekawe, aż 36 proc. rodziców identyfikuje opór nauczycieli do przystosowania do nowych technologii, jako kolejny kluczowy problem. Z kolei niemal jedna trzecia wskazuje na problem poprawnej integracji innowacji technologicznych z programem nauczania. 

– Wychowanie dzieci i ich edukacja wiążą się z wieloma kosztami. Czy to kupno sprzętu do nauki czy zajęcia pozalekcyjne, obciążają w mniejszym bądź większym stopniu domowy budżet – mówi Ewa Ce-gielska, Kierowniczka Zespołu Produktów Gotówkowych z Santander Consumer Banku.
Nowe technologie nie tylko rewolucjonizują edukację, ale także stanowią klucz do sukcesu na rynku pracy przyszłości. Dlatego często przyjmują więc formę inwestowania w rozwój umiejętności dzieci już teraz, z pomocą odpowiednich narzędzi finansowych, co stanowić może krok ku stabilnej przyszłości dla całych rodzin.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz smartfonów w szkołach? Ekspert proponuję inne rozwiązanie [WYWIAD]

Czy wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach ma sens? W jaki sposób social media wykorzystują nasze słabości i kradną naszą uwagę? Co mają wspólnego z hazardem? Jak możemy oswoić nowe technologie?

Nawet 5 470 zł dla osób z cukrzycą – w zależności od wieku chorego, typu choroby oraz jej zaawansowania

Osobom chorym na cukrzycę – zarówno dzieciom, jak i dorosłym – przysługuje z NFZ refundacja określonych wyrobów medycznych wspomagających kontrolę glikemii. Wysokość wsparcia, jakie mogą otrzymać diabetycy, zależy od wybranego systemu monitorowania glikemii, jak również m.in. od wieku chorego, typu choroby, jej zaawansowania oraz wymaganych sposób leczenia. Na najwyższą kwotę – sięgającą nawet 5 470 zł – mogą liczyć osoby w wieku od 18 do 26 roku życia, które zdecydują się na nowoczesny system monitorowania glikemii CGM-RT.

Ruszyła lawina kontroli w polskich domach. Wlepiają 10 tysięcy kary za ten błąd. Niektórzy nie mają o tym pojęcia

Wtłaczają dym do studzienki kanalizacyjnej, a potem sprawdzają czy znajduje ujście w przydomowych rynnach. W ten sposób wodociągowe firmy kontrolują nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej.  Tym, którzy zostaną na tym przyłapani grozi dotkliwa kara. To nawet 10 tysięcy złotych. 

Przycinanie jabłoni. Kiedy przycinać jabłonie? Czy w marcu można przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na zdrowie drzewa. Odpowiednie cięcie pozwala na regulację wzrostu, poprawę nasłonecznienia korony oraz zapobieganie chorobom. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać jabłonie, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

REKLAMA

Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Wszystko przez ten jeden przepis. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

REKLAMA

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

REKLAMA