Wyższa inflacja już w lipcu 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
Wyższa inflacja w lipcu
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły rdr o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, są one zgodne z wcześniejszymi szacunkami.
REKLAMA
Ekonomiści PIE przeanalizowali te dane, zwracając uwagę, że majowa inflacja w Polsce była niższa niż w strefie euro. Jednak nie mamy zbyt dużych powodów do radości, bo już w lipcu odmrożenie cen energii podniesie inflację ponad cel NBP. Analitycy twierdzą, że powrót wyników widocznych na zachodzie Europy będzie długotrwały.
Niższe niż we Francji czy Niemczech tempo wzrostu cen w Polsce jest głównie zasługą zamrożenia cen energii oraz drobnego wzrostu cen żywności. "Inflacja bazowa wciąż pozostaje podwyższona. Główną rolę odgrywa wysoki wzrost cen usług, który w maju wyniósł 6,2 proc." - ocenili eksperci.
Koniec zamrożonych cen energii
REKLAMA
Warto pamiętać, że czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy ceny energii pozostaną zamrożone. Analitycy prognozują, że w lipcu inflacja prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4,0-4,5 proc., przez co wzrost cen ponownie będzie szybszy niż w strefie euro. Nie będzie łatwo zbliżyć się do wielkości widocznych w państwach zachodniej Europy.
PIE spodziewa się, że w 2025 r. inflacja dalej oscylować będzie średnio blisko 4,5 proc. Co będzie miało największy udział? Dalej ceny usług, ceny towarów przemysłowych, ceny energii - przynajmniej przez pierwsze półrocze.
Cel inflacyjny NBP
Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. (+/- 1 p.p.).
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. Zajmuje się makroekonomią, energetyką i klimatem, handlem zagranicznym, prognozami gospodarczymi, gospodarką cyfrową i ekonomią behawioralną. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Zobacz także: Kolejne podwyżki opłat. Tym razem o 33%-40%. Jest się czego bać? W Sopocie trzyosobowa rodzina zapłaci więcej 132 zł za wodę
W sklepach jest coraz drożej. Te produkty najbardziej podrożały
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA