REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najbardziej o wzrost kosztów utrzymania martwią się dorośli Polacy z najmłodszych pokoleń

Obawa o koszt utrzymania najbardziej stresuje młode pokolenia Polaków
Obawa o koszt utrzymania najbardziej stresuje młode pokolenia Polaków
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Choć poziom optymizmu w związku z osobistą sytuacją finansową i perspektywami gospodarczymi jest wśród „zetek” i millenialsów” najwyższy od 2020 r., to koszty życia nadal pozostają ich największym zmartwieniem. 

Choć czynniki ekonomiczne wpływają na decyzje zawodowe dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków, nie są jednak jedynymi wyznacznikami. Co piąty młody Polak i Polka opuścili poprzednie miejsce pracy przez brak poczucia celu i sensu, a możliwość rozwoju to czynnik najczęściej decydujący o wyborze nowego pracodawcy.

REKLAMA

Koszt utrzymania: wysokość wynagrodzenia wciąż kluczowa przy wyborze pracodawcy

REKLAMA

Z badania firmy doradczej Deloitte „2024 Gen Z and Millennial Survey” przeprowadzonego wśród blisko 30 tys. respondentów z krajów Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Europy (w tym Polski), Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji wynika, że mimo obaw związanych z finansami dla najmłodszych pokoleń istotnymi czynnikami zawodowymi jest nie tylko wynagrodzenie.
Blisko co drugi przedstawiciel generacji Z i co trzeci millenials zdecydował się nie brać pod uwagę potencjalnego pracodawcy ze względu na swoje osobiste przekonania etyczne. 

Jak komentuje Aleksander Łaszek, starszy menedżer w zespole analiz ekonomicznych z Deloitte, co trzecia polska „zetka” i co czwarty millenials spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce w ciągu najbliższego roku.
– Poziom optymizmu młodych generacji w Polsce wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy i jest najwyższy od badania przeprowadzonego przed pandemią w 2020 roku. Jednak obecnie niemal jedna trzecia „zetek” i millenialsów deklaruje brak bezpieczeństwa finansowego, a prawie co szósty respondent wydaje całą swoją wypłatę i nie jest w stanie gromadzić oszczędności – wskazuje ekspert.
– Z drugiej strony, bardzo poprawiła się sytuacja młodych osób na rynku pracy w porównaniu do początków XXI wieku, gdy stopa bezrobocia dla osób w wieku 20-29 lat była dwukrotnie wyższa i przekraczała 20 proc. – dodaje Aleksander Łaszek.

Młodzi Polacy martwią się o przyszłość finansową: dlaczego

Młodzi Polacy są bardziej pesymistycznie nastawieni do swojej przyszłości finansowej niż ogół badanych. Poprawy w zakresie budżetu domowego spodziewa się 45 proc. „zetek” i jedynie co trzeci millenials (28 proc.), czyli o odpowiednio 3 i 12 p.p. mniej niż respondenci ze wszystkich krajów.
Polacy martwą się kosztami życia częściej niż ogół respondentów. Blisko połowa przedstawicieli pokolenia Z i millenialsów z naszego kraju (46 i 44 proc.) wskazuje ten obszar jako budzący najwięcej obaw. Polacy pod tym względem różnią się od swoich rówieśników z innych państw, których kondycja portfela także martwi, ale w mniejszym stopniu.
Wskazało tak 40 proc. millenialsów i 34 proc. „zetek” na świecie. Obawy te negatywnie wpływają na dobrostan młodych Polaków. Do odczuwania ciągłego lub częstego stresu przyznaje się w Polsce 31 proc. osób należących do generacji Y i 38 proc. „zetek”, a swoją kondycję psychiczną pozytywnie ocenia odpowiednio 45 i 50 proc. przedstawicieli tych grup.

Wysokie koszty utrzymania dla młodych Polaków: co najbardziej martwi w pracy, dlaczego zmieniają pracodawcę

REKLAMA

Negatywnie na samopoczucie badanych wpływa również praca. Połowa respondentów wskazała, że stresuje ich między innymi brak wsparcia i uznania, praca po godzinach i zbyt mała ilość czasu na wykonanie zadań. Choć pierwszym krokiem do rozwiązania problemów organizacyjnych jest rozmowa z przełożonym, to takie posunięcie uważa za komfortowe jedynie połowa młodych Polaków (53 proc. „zetek” i 50 proc. przedstawicieli generacji Y). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w innych krajach, ponad 7 na 10 polskich badanych wskazuje, że obecna praca daje im poczucie sensu (71 proc. „zetek” i 73 proc. pokolenia Y). Niższe niż globalne wyniki odnotowano natomiast jeżeli chodzi o satysfakcję ze zbieżności wartości pracodawcy z własnymi.
W Polsce swoje zadowolenie w tej kwestii deklaruje 64 proc. pokolenia Z i 60 proc. millenialsów, czyli o odpowiednio 7 i 12 p.p. mniej niż ogół badanych. 

Najmłodsze pokolenia dążą do podtrzymywania poczucia celowości swojej pracy poprzez dokonywane wybory zawodowe.
Szukając nowej pracy, respondenci z Polski stawiają przede wszystkim na perspektywę nauki i rozwoju, wysokość wynagrodzenia i benefity finansowe oraz elastyczne godziny pracy. Czynniki te są kluczowe dla odpowiednio 31, 23 i 21 proc. „zetek” oraz 22, 26 i 16 proc. millenialsów. Najmłodsi Polacy wyróżniają się spośród pozostałych badanych (w tym także millenialsów ze swojego kraju) większą determinacją w poszukiwaniu pracy dającej szansę na rozwój. 

Po dołączeniu do organizacji najmłodsze pokolenia stawiają na działanie zgodne ze swoimi przekonaniami, co przekłada się na ich zaangażowanie w wykonywane zadania. Blisko co drugiemu polskiemu przedstawicielowi generacji Z (49 proc.) i co trzeciemu millenialsowi (34 proc.) zdarzyło się odmówić wykonania polecenia służbowego ze względu na osobiste wartości.
Wyniki odnotowane dla polskich „zetek” są spójne z deklaracjami wszystkich przedstawicieli tego pokolenia, natomiast dla „igreków” są one o 9 p.p. niższe niż dla ich rówieśników z innych krajów. 

W ocenie Moniki Matysiak-Szymańskiej, partnerki w dziale doradztwa finansowego, Talent Partnerka w Deloitte, pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na niezwykłą chęć nauki młodych ludzi, a także na ich osobiste wartości.
– To właśnie one są dla badanych pokoleń źródłem motywacji i poczucia, że ich codzienne starania mają sens i są warte wysiłku. Wsparcie w zaspokajaniu ciekawości „zetek” i millenialsów jest natomiast cenne nie tylko dla tych grup, ale także dla liderów przekazujących im wiedzę – podkreśla ekspertka.
– Możliwość dzielenia się doświadczeniami może być niezwykle satysfakcjonujące i zachęcające do dalszego rozwoju. Warto więc, by pracodawcy spojrzeli na potrzeby i przekonania najmłodszych pokoleń ze zrozumieniem i szacunkiem – radzi Monika Matysiak-Szymańska.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent Warszawy R. Trzaskowski na pogrzebie Mariana Turskiego: żegnamy naszego przyjaciela, wybitny autorytet

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił 23 lutego 2025 r. podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Czy podatek katastralny wkrótce stanie się faktem? Rząd zaprzecza, ale eksperci naciskają

Ministerstwo Finansów uspokaja, że nie prowadzi prac nad podatkiem katastralnym, ale coraz więcej międzynarodowych instytucji sugeruje jego wprowadzenie. OECD i MFW rekomendują zmianę systemu opodatkowania nieruchomości, wskazując, że Polska powinna wzorować się na krajach zachodnich. Tymczasem minister rozwoju Krzysztof Paszyk nie wyklucza dyskusji na ten temat. Czy właściciele nieruchomości powinni się obawiać?

Student został skreślony z listy studentów, ale nie powiedział o tym w pracy. Co ze składkami do ZUS?

Student przedstawia pracodawcy zaświadczenie o statusie studenta. Podejmuje pracę na podstawie umowy zlecenia, ale w międzyczasie zostaje skreślony z listy studentów. Jak zapobiec takiej sytuacji, gdy kontrola statusu studenta opiera się głównie na dokumentach przedstawianych przez niego?

Z Sejmu: Zasiłek chorobowy. Na zwolnieniu lekarskim student nie uczestniczy w zajęciach na uczelni

REKLAMA

Kiedy i jak siać paprykę na rozsadę? Ile dni wschodzi papryka?

Papryka to ciepłolubne warzywo, które w polskim klimacie najlepiej uprawiać z rozsady. Samodzielne przygotowanie rozsady pozwala na wybór ulubionych odmian oraz kontrolę nad całym procesem uprawy. Aby cieszyć się obfitymi plonami, warto poznać kluczowe etapy: siew nasion, pikowanie oraz sadzenie młodych roślin w docelowe miejsce. Kiedy i jak siać paprykę na rozsadę? Ile wschodzi papryka? Sprawdź!

ZUS: Student zastępuje ubezpieczenie zdrowotne od rodziców ubezpieczeniem od pracodawcy albo z własnej firmy

Podstawowym sposobem korzystania przez studentów z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jest przypisanie żaka do ubezpieczenia rodziców. W przypadku aktywności zarobkowej studenta (np. praca albo własna firma), ta podstawa ubezpieczenia wygasa. Jeżeli student nie zadbał o odnowienie ubezpieczenia po wygaśnięciu tego "od rodziców", to odbije się od drzwi przychodni albo lekarza. Mówiąc obrazowo "wyświetli się na czerwono" w systemie informatycznym z wykazem osób ubezpieczonych. Nie ma znaczenia, że ustawowo do 26 roku życia jest w praktyce ubezpieczony w NFZ.

MF podpowiada jak student rozlicza podatki za 2024 r. [F.A.Q.]

Będą zmiany w wypłacie czternastej emerytury 2025. Przez ten limit jedni pieniędzy dostaną mniej, inni nie dostaną wcale

Najpierw była waloryzacja, teraz na konta emerytów trafią trzynastki, potem zacznie się oczekiwanie na czternastki. Ten kolejny zastrzyk gotówki seniorzy otrzymają w drugiej połowie roku, ale już teraz niektórzy powinni się szykować na wielkie rozczarowanie. W porównaniu z rokiem 2024, jedni dostaną mniej pieniędzy, więcej będzie tych, którzy ich wcale nie dostaną. Wszystko przez ustawowe regulacje, które zdaniem ekspertów są niesprawiedliwe. Czy rząd wprowadzi zmiany? 

REKLAMA

KAS: Rozliczenie PIT za 2024 r. studenta i absolwenta [Pytania i odpowiedzi]

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 r. studenci i absolwenci (jak wszyscy inni podatnicy) składają zeznania roczne za 2024 r. KAS przypomina zasady rozliczania podatków dla osób korzystających z ulgi dla młodych (z uwagi na limit wieku 26 lat korzysta z niech większa część studentów).

Skarbówka bez litości lustruje bankowe konta Polaków. Chodzi o ten dokument. Kary mogą być gigantyczne

Czy darowizna może się okazać miną, na której wylatuje się w powietrze w urzędzie skarbowym? Przecież istnieje powszechne przekonanie, że krewnym można swobodnie przekazywać własny majątek. Ale fiskus, który bierze pod lupę bankowe konta Polaków, nie ma litości dla błędów formalnych. Tym, którzy nawet nieświadomie, rozminą się z przepisami, wlepia kary i to ogromne. 

REKLAMA