REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych NBP. Co teraz: warto już kupować waluty na wakacje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych w czerwcu, czy warto już kupować waluty na zagraniczne wakacje
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych w czerwcu, czy warto już kupować waluty na zagraniczne wakacje
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie obniżać stóp procentowych w czerwcu. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosi dalej tyle, ile RPP ustanowiła ją w październiku 2023 r. czyli 5,75%. Przypomnijmy, że inflacja w maju wyniosłą 2,5%, a poniżej 3% utrzymuje się już od lutego br.

Komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej - RPP z środy 6 czerwca 2024 r. jest krótki: W dniach 4-5 czerwca 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

REKLAMA

Stopa referencyjna wciąż 5,75% czyli tyle co w październiku 2023 roku

Stopy procentowe NBP w czerwcu wciąż więc wynoszą:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

Przypomnijmy, że inflacja w październiku 2023 roku wynosiła 6,6%.

REKLAMA

Jak komentują analitycy XTB, Rada Polityki pieniężnej nie zaskoczyła i utrzymała stopy procentowe bez zmian. Stopy procentowe w Polsce utrzymywane są na niezmienionym poziomie od października. Główna stopa pozostaje wobec tego na poziomie 5,75%.
Czy jest jakakolwiek szansa na zmianę tej decyzji w najbliższych miesiącach?

Stopy procentowe pozostały bez zmian i najprawdopodobniej takie pozostaną do końca tego roku. Oczywiście pojawiły się pewne przesłanki, które mogą otworzyć dyskusję na temat obniżek w późniejszym okresie w tym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stopy procentowe NBP: brak przesłanek do obniżek?

REKLAMA

XTB zwraca uwagę, że dane dotyczące PKB za Q1 wypadły mieszanie i choć ostatecznie zostały zrewidowane w górę, to jednak po ostatnim fatalnym odczycie PMI można oczekiwać, że ożywienie gospodarcze w Polsce nie będzie tak silne jak wcześniej oczekiwano.
Słabsza gospodarka to również potencjalnie mniejsza presja na wzrost cen. Ostatnio oczekiwano, że inflacja wzrośnie zdecydowanie mocniej, a ta ostatecznie pozostała w celu na poziomie 2,5%.
Patrząc z perspektywy ograniczonego ożywienia i relatywnie niskiej inflacji, RPP mogłaby zacząć rozważać obniżki stóp procentowych, prawdopodobnie pod koniec tego roku.

Z drugiej strony mamy ogromną niepewność dotyczącą tego, jak inflacja będzie kształtować się po podwyżkach cen energii.
Drugim ważnym czynnikiem są płace, które rosną w tempie dwucyfrowym już ponad dwa lata. Wobec tego członkowie Rady Polityki Pieniężnej mają mocne podstawy do tego, aby dalej głosować za utrzymywaniem stóp procentowych bez zmian, nawet jeśli gospodarka wysyła sygnały słabości.
Patrząc na ostatnie wypowiedzi członków RPP, mamy wyraźne potwierdzenie chęci utrzymania stóp procentowych bez zmian w tym roku. Wnorowski wskazał, że inflacja na poziomie 2,5% jest dobrym sygnałem, ale nie zmienia to poglądu na to, że jest jeszcze daleko, aby być pewnym stabilności inflacji.
Masłowska wskazała z kolei, że widzi szanse na niewielką obniżkę, ale dopiero w przyszłym roku. Podobne zdanie wyraził Dąbrowski, podkreślając, że mamy obecnie dosyć nerwową sytuację pod względem cen i gospodarki.
Z kolei prof. Glapiński na poprzednim posiedzeniu powiedział jasno, że obecne warunki gospodarcze nie uzasadniają obniżek. Szef RPP ponownie będzie wypowiadał się na temat perspektyw polityki monetarnej podczas konferencji po posiedzeniu w czwartek o godzinie 15:00. 

Stopy procentowe NBP w czerwcu: co dalej z kursem złotego?

Czy warto teraz kupować waluty na okres wakacyjny oraz na takie wydarzenia jak EURO2024 w Niemczech, czy Igrzyska Olimpijskie we Francji, które rozpoczynają się już niebawem?
Analitycy XTB odpowiadają tak: Para EURPLN wydaje się być wciąż na bardzo atrakcyjnych poziomach i widać, że para ma problem ze stałym przebiciem się poniżej poziomu 4,25.
Oczywiście jeśli Europejski Bank Centralny czy Fed stałyby się zdecydowanie bardziej gołębie, wskazując na mocniejsze obniżki stóp procentowych, wtedy złoty mógłby jeszcze zyskać na wartości.
Z drugiej strony inflacja w Polsce pozostaje nisko, perspektywy gospodarcze są nieco słabsze, a dodatkowo sezonowość wskazuje na to, że złoty zwykle traci w okresie wakacyjnym. Wobec tego przy obecnie atrakcyjnych poziomach warto rozważyć kupno walut, a w szczególności euro czy dolara na potencjalne wydatki za granicą.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najemca nie płaci za czynsz, niszczy mieszkanie. Jakie prawa ma wynajmujący Jak eksmitować nierzetelnego lokatora? MRiT rozważy zmianę przepisów

W odpowiedzi na interpelację poselską, minister rozwoju i technologii poinformował, że w przypadku podjęcia prac legislacyjnych nad zmianami w ustawie o ochronie praw lokatorów, rozważy zmianę procedury wypowiadania umowy najmu z powodu zalegania z opłatami z tytułu czynszu i opłat niezależnych od właściciela oraz niszczenia lokalu przez lokatora.

Co Ty wiesz o PRL-u... QUIZ dla osób pamiętających tamte czasy
Minęło już kilka dziesięcioleci od upadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mimo to dla wielu osób ze starszego pokolenia pozostaje ona piękną krainą młodości. Dla ich dzieci PRL to ojczyzna absurdów rodem z kultowego "Misia" Stanisława Barei. A co Ty wiesz o Polsce Ludowej? Zaczynamy!
Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Szokująca statystyka. Tylko czterech na stu Polaków jest dumnych z poziomu rozwoju Polski

Umiejętność dostrzegania potencjału Polski i Polaków rośnie wraz z wiekiem – 84 proc. osób z generacji tzw. baby boomers jest przekonanych, że nasz kraj ma duży potencjał rozwojowy. Zupełnie inaczej uważają najmłodsi Polacy, którzy nie widzą powodów do dumy.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

4 razy droższe OC dla młodego kierowcy niż dla seniora. Jest na to sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

REKLAMA

Ceny OC i AC w 2025 roku. W których miastach i województwach najdrożej, a gdzie najtaniej? Co wpływa na wysokość składek kierowców?

Multiagencja ubezpieczeniowa CUK Ubezpieczenia opublikowała 8 kwietnia 2025 r. raport dotyczący cen ubezpieczeń AC i OC dla kierowców. Raport dotyczy I kwartału 2025 r. ale zawiera też prognozy na dalszą część roku.

Granty w wysokości od 5 000 do 20 000 zł dla szkół. Nabór wniosków do 14 kwietnia

Do programu „Pomoc ma znaczenie”, w ramach którego przewidziano 26 grantów o łącznej wartości 300 000 zł mogą zgłaszać się publiczne placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe z wybranych miast na terenie całej Polski, w których na co dzień funkcjonują oddziały Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA