REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w kwietniu: GUS policzył, ile wynosi. Czy ceny żywności wzrosły i znów napędzają inflację?

Jak przywróćenie VAT na podstawowe produkty spożywcze wpłynęło na poziom inflacji
Jak przywróćenie VAT na podstawowe produkty spożywcze wpłynęło na poziom inflacji
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4% (wskaźnik cen 102,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0) – poinformował dziś, w czwartek 30 kwietnia 2024 r. Główny Urząd Statystyczny.

Straszący powrotem wysokiej inflacji powinni posypać głowy popiołem. Choć inflacja w kwietniu jest wyższa niż w marcu, to wzrost jest daleki od tych ekonomistów, którzy zapowiadali wręcz jej podwojenie wskutek przywrócenia VAT na podstawowe artykuły spożywcze.

REKLAMA

Inflacja w kwietniu 2024

Inflacja w kwietniu 2024

 

GUS

Inflacja w kwietniu 2,4%, wzrosła, ale i tak niższa niż średnia dla pierwszego kwartału

REKLAMA

By zracjonalizować ten wynik, porównajmy ten wynik ze średnią inflacją w pierwszym kwartale. Jeśli zsumujemy wskaźniki za styczeń, luty i marzec a następnie podzielimy przez trzy, okaże się, że średnia inflacja w pierwszym kwartale 2024 r. wynosiła 2,9 proc. – kwietniowa (2,4 proc.) jest więc od niżej niższa.

Mało tego, jeśli przeanalizujemy trzy główne składowe brane przez GUS przy ustalaniu wskaźnika inflacji konsumenckiej: żywność i napoje bezalkoholowe, nośniki energii oraz paliwa do prywatnych środków transportu, to przekonamy się, że w stosunku do cen marcowych wzrost cen paliw równie mocno zaciążył na wzrostach cen co wzrost cen żywności, podczas gdy ceny nośników energii nawet spadły względem cen marcowych.

Inflacja 2023-2024

Inflacja 2023-2024

 

GUS

GUS: Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)

Jaka inflacja w pierwszej połowie 2024: co z drugą waloryzacją emerytur

Jest wysoce prawdopodobne, że podobna sytuacja utrzyma się w kolejnych miesiącach drugiego kwartału – maju i kwietniu, z tą różnicą, że o ostatecznym wyniku inflacji decydować będą ceny paliw. Ceny energii elektrycznej utrzymane zostaną na poziomie kwietniowym przynajmniej do lipca – odmrożenia ich dla gospodarstw domowych, ceny żywności pozostaną na podobnych poziomach wzrostowych – ze względu na to, że jednak wiele cen marketingowo utrzymanych w kwietniu handel także „odmrozi”, tyle że w maju, natomiast ceny paliw są niewiadomą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


To ten ostatni czynnik w istocie zdecyduje o tym, jaki będzie poziom inflacji w maju i czerwcu, a w konsekwencji także w drugim kwartale.

REKLAMA

Większość przesłanek wskazuje jednak na to, że średnia kwartalna inflacja spadnie także w drugim kwartale. O ile w pierwszym wyniosła 2,9 proc., a więc nieco ponad cel inflacyjny NBP, o tyle można oczekiwać średniej kolejnym kwartale na poziomie 2,3-24 proc., a więc poniżej celu inflacyjnego.

W całej zaś pierwszej połowie 2024 r. średnia inflacja najpewniej będzie poniżej 3 proc. – to prognoza dla spodziewających się drugiej, dodatkowej waloryzacji emerytur w 2024 r., która miałaby nastąpić tylko w warunkach inflacji w pierwszej połowie roku wyższej niż 5 proc.

Stopa referencyjna NBP wciąż 5,75 proc., co zrobi RPP w maju

W tej sytuacji utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie – główna stopa referencyjna 5,75 proc. od października 2023 r., to nie tylko niezasłużone obciążenie dla spłacających kredyty, zwłaszcza hipoteczne, o czym już pisaliśmy, ale zagrożenie dla gospodarki.

Trudno o przyspieszenie inwestycji a tym samym wzrostu gospodarczego przy kredytach droższych o 3,5-4 proc. ponad rzeczywistą utratę ich wartości spowodowaną inflacją.

To oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej powinna ocenić czy jej niezależność nie przybrała rozmiarów neoniezależności, bo powinna ważyć zadania: stania na straży pieniądza, ale i stymulowania gospodarki.

Czekanie na to co stanie się w lipcu – z założeniem katastrofalnego skoku inflacji – oznacza kolejne straty dla wszystkich, którzy spłacają zobowiązania według zmiennej stopy procentowej, w sumie przez pół roku. W tym czasie stopy można było obniżyć, a jeśli zaszłaby taka konieczność, w lipcu lub sierpniu znów podwyższyć.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
JPK CIT od 2025 r. – jak przygotować księgowość. Nowa era w raportowaniu podatkowym dla firm już zaraz

Od 1 stycznia 2025r. wchodzi w życie nowy obowiązek składania JPK_CIT i będzie on skutkował koniecznością corocznego przesyłania dwóch elektronicznych raportów w formie plików XML. Mimo, że przekazanie JPK_CIT organom podatkowym nastąpi dopiero w 2026 r., systemy finansowo-księgowe powinny być dostosowane do wymogów JPK_CIT już od początku 2025 r. Podatnicy CIT, a w późniejszych latach również PIT i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będą musieli przygotować się do cyklicznego przekazywania ksiąg i ewidencji podatkowych do organów skarbowych.

Ferie zimowe 2025 r. [TERMINY]

Ferie zimowe 2025 r. Już w drugiej połowie stycznia rozpoczynają się ferie zimowe! Jaki jest terminarz ferii zimowych w roku szkolnym 2024/2025 r.? Do kiedy trwają ferie zimowe? Czy można je połączyć z zimową przerwą świąteczną?

Umorzenie składek ZUS [Powódź] - wnioski od 6 stycznia 2025 r.

Poszkodowani w wyniku powodzi mogą starać się o umorzenie składek ZUS. Wnioski można składać już od 6 stycznia 2025 roku. Kto jest uprawniony do skorzystania z umorzenia składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać?

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA

Kiedy wypłata "Aktywny rodzic" w grudniu? [Terminy]

Wypłata świadczenia "Aktywny rodzic" następuje w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Za listopad świadczenie zostanie przesłane w grudniu. Kiedy ZUS wypłaci "Aktywnie w żłobku", a kiedy "Aktywnie w domu" oraz "Aktywni rodzice w pracy"?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

Od kiedy wniosek o Aktywnie w domu i Aktywni rodzice w pracy? [Przykłady]

Wniosek o świadczenie "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" można składać już od 1 dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12 miesiąc życia. Dlaczego w tym przypadku ważne, aby nie zwlekać z wnioskiem? Oto przykłady terminów złożenia wniosku do ZUS.

REKLAMA

Ważne! Tylko do 2 stycznia 2025 r. wniosek o świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem

Ważna informacja dla rodziców składających wnioski o świadczenie "Aktywnie w żłobku": ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od 1 października 2024 r. tylko jeśli wniosek zostanie złożony do 2 stycznia 2025 r. Zostało niewiele czasu.

ZUS wypłaci świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Kiedy należy sprawdzić konto?

W grudniu ZUS wypłaci kolejne transze świadczenia "Aktywnie w żłobku", "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Realizowane w ramach programu Aktywny Rodzic świadczenia są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni. W jakim terminie zostaną zrealizowane wypłaty za świadczenia z programu Aktywny Rodzic?

REKLAMA