REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w kwietniu: GUS policzył, ile wynosi. Czy ceny żywności wzrosły i znów napędzają inflację?

Jak przywróćenie VAT na podstawowe produkty spożywcze wpłynęło na poziom inflacji
Jak przywróćenie VAT na podstawowe produkty spożywcze wpłynęło na poziom inflacji
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4% (wskaźnik cen 102,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0) – poinformował dziś, w czwartek 30 kwietnia 2024 r. Główny Urząd Statystyczny.

Straszący powrotem wysokiej inflacji powinni posypać głowy popiołem. Choć inflacja w kwietniu jest wyższa niż w marcu, to wzrost jest daleki od tych ekonomistów, którzy zapowiadali wręcz jej podwojenie wskutek przywrócenia VAT na podstawowe artykuły spożywcze.

REKLAMA

Inflacja w kwietniu 2024

Inflacja w kwietniu 2024

 

GUS

Inflacja w kwietniu 2,4%, wzrosła, ale i tak niższa niż średnia dla pierwszego kwartału

REKLAMA

By zracjonalizować ten wynik, porównajmy ten wynik ze średnią inflacją w pierwszym kwartale. Jeśli zsumujemy wskaźniki za styczeń, luty i marzec a następnie podzielimy przez trzy, okaże się, że średnia inflacja w pierwszym kwartale 2024 r. wynosiła 2,9 proc. – kwietniowa (2,4 proc.) jest więc od niżej niższa.

Mało tego, jeśli przeanalizujemy trzy główne składowe brane przez GUS przy ustalaniu wskaźnika inflacji konsumenckiej: żywność i napoje bezalkoholowe, nośniki energii oraz paliwa do prywatnych środków transportu, to przekonamy się, że w stosunku do cen marcowych wzrost cen paliw równie mocno zaciążył na wzrostach cen co wzrost cen żywności, podczas gdy ceny nośników energii nawet spadły względem cen marcowych.

Inflacja 2023-2024

Inflacja 2023-2024

 

GUS

GUS: Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)

Jaka inflacja w pierwszej połowie 2024: co z drugą waloryzacją emerytur

Jest wysoce prawdopodobne, że podobna sytuacja utrzyma się w kolejnych miesiącach drugiego kwartału – maju i kwietniu, z tą różnicą, że o ostatecznym wyniku inflacji decydować będą ceny paliw. Ceny energii elektrycznej utrzymane zostaną na poziomie kwietniowym przynajmniej do lipca – odmrożenia ich dla gospodarstw domowych, ceny żywności pozostaną na podobnych poziomach wzrostowych – ze względu na to, że jednak wiele cen marketingowo utrzymanych w kwietniu handel także „odmrozi”, tyle że w maju, natomiast ceny paliw są niewiadomą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


To ten ostatni czynnik w istocie zdecyduje o tym, jaki będzie poziom inflacji w maju i czerwcu, a w konsekwencji także w drugim kwartale.

REKLAMA

Większość przesłanek wskazuje jednak na to, że średnia kwartalna inflacja spadnie także w drugim kwartale. O ile w pierwszym wyniosła 2,9 proc., a więc nieco ponad cel inflacyjny NBP, o tyle można oczekiwać średniej kolejnym kwartale na poziomie 2,3-24 proc., a więc poniżej celu inflacyjnego.

W całej zaś pierwszej połowie 2024 r. średnia inflacja najpewniej będzie poniżej 3 proc. – to prognoza dla spodziewających się drugiej, dodatkowej waloryzacji emerytur w 2024 r., która miałaby nastąpić tylko w warunkach inflacji w pierwszej połowie roku wyższej niż 5 proc.

Stopa referencyjna NBP wciąż 5,75 proc., co zrobi RPP w maju

W tej sytuacji utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie – główna stopa referencyjna 5,75 proc. od października 2023 r., to nie tylko niezasłużone obciążenie dla spłacających kredyty, zwłaszcza hipoteczne, o czym już pisaliśmy, ale zagrożenie dla gospodarki.

Trudno o przyspieszenie inwestycji a tym samym wzrostu gospodarczego przy kredytach droższych o 3,5-4 proc. ponad rzeczywistą utratę ich wartości spowodowaną inflacją.

To oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej powinna ocenić czy jej niezależność nie przybrała rozmiarów neoniezależności, bo powinna ważyć zadania: stania na straży pieniądza, ale i stymulowania gospodarki.

Czekanie na to co stanie się w lipcu – z założeniem katastrofalnego skoku inflacji – oznacza kolejne straty dla wszystkich, którzy spłacają zobowiązania według zmiennej stopy procentowej, w sumie przez pół roku. W tym czasie stopy można było obniżyć, a jeśli zaszłaby taka konieczność, w lipcu lub sierpniu znów podwyższyć.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

REKLAMA

To świadczenie nie jest zasiłkiem dla bezrobotnych, ale przysługuje po utracie pracy. Jakie warunki należy spełniać?

Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.

REKLAMA