REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w marcu ostatecznie nieco wyższa niż wskazywał GUS w szybkim szacunku dwa tygodnie temu, ile wyniosła

Jeśli inflacja będzie niska a stopy procentowe wciąż wysokie, kurs euro pozostanie korzystny do lata i można sobie fundować tanie wakacje zagranicą
Jeśli inflacja będzie niska a stopy procentowe wciąż wysokie, kurs euro pozostanie korzystny do lata i można sobie fundować tanie wakacje zagranicą
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja w marcu według już ostatecznych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 2,0%. Wcześniej w ramach tak zwanego szybkiego szacunku w ostatni dzień roboczy marca GUS podał, że marcowa inflacja spadłą do poziomu 1,9%. Nie zmienia to faktu, że stanowi to powrót do normalności, aczkolwiek eksperci uważają, że to był tylko dołek a od kwietnia ceny znów zaczną piąć się w górę.

Ostatecznie inflacja jest więc niższa o 0,5% od tak zwanego celu inflacyjnego NBP, założonego na 2,5%.

REKLAMA

Niska inflacja, wysokie stopy procentowe: jakie to ma skutki dla kredytów, lokat, kursu złotego

Oznacza to, że jeśli prognozy ekonomistów znów się nie spełnią i w kwietniu ceny wcale mocno w górę nie pójdą, ale właśnie maksymalnie na poziom 2,5%, to Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała poważnie zastanowić się nad rewizją swojej polityki względem stóp procentowych.

Przypomnijmy, że RPP nie planuje na razie obniżki stóp, mimo że od października najważniejsza dla konsumentów stopa referencyjna wynosi 5,75%. Ta niechęć do obniżki stóp sięga aż do końca 2024 roku.

Brak obniżki stóp przy tak niskiej inflacji to przede wszystkim uderzenie w kredytobiorców, zmuszonych do płacenia odsetek w wysokości znacznie odbiegającej od ich aktualnej rynkowej wartości i niczym nie uzasadnione zyski dla banków.

Przypomnijmy, że w styczniu wskaźnik cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych określany mianem inflacji konsumenckiej wyniósł 3,8 proc., mocno spadając względem końca 2023 r., a w lutym też był niższy – 2,8 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak także w marcu skala spadku inflacji zaskoczyła ekonomistów, którzy oczekiwali, iż inflacja będzie za każdym razem znacznie wyższa. Osobiście nie zdziwiłbym się gdyby srodze mylili się co do kwietnia.

Moim zdaniem budowanie prognozy na odmrożonym VAT na żywność – inne przesłanki w tym ceny paliw do samochodów prywatnych i nośników energii nie dają dostatecznego impulsu inflacyjnego – jest mocno na wyrost, zwłaszcza że przynajmniej na kwiecień skutki przywróconego VAT wielkie sieci handlowe wzięły na siebie, trzymając tym w cenowych ryzach resztę konkurencji.

Eksperci uparcie oczekują powrotu cen do mocnego trendu wzrostowego

Eksperci jednak w większości są przekonani co do mocnego powrotu inflacji.

Mariusz Zielonka,  eksperta ekonomicznego Lewiatana uważa na przykład, że inflacja 1,9-2,0% to dołek sinusoidy.

– W marcu wzrost cen był jednak wyższy niż wskazywały początkowe szacunki (1,9%). Inflacja wyniosła 2%. Jednocześnie to ostatni miesiąc, gdzie mamy do czynienia z tak niewielkim wzrostem cen. Lada moment ponownie doświadczymy przyspieszenia wzrostu cen przekraczającego cel inflacyjny NBP – komentuje ekspert.

– Z jednej strony obserwujemy stopniowe wycofywanie się rządu z tarcz antyinflacyjnych. Z drugiej zaś mamy nadal efekt wysokiego punktu odniesienia sprzed roku – podkreśla i dodaje:

– Elementem, który niestety dodatkowo będzie wspierał  wzrost inflacji w najbliższym czasie jest fakt, że ceny towarów praktycznie nie rosną w stosunku do minionego roku (+0,2%), a wzrost cen usług przekracza 6,5%.

Podobnego zdania jest Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI.

REKLAMA

– Finalny odczyt inflacji CPI za marzec okazał się minimalnie wyższy od wstępnego odczytu. Ceny w ujęciu rocznym urosły o 2%, podczas gdy wstępny odczyt zakładał wzrost o 1,9%. Finalny odczyt dynamiki miesięcznej był jednak identyczny jak podczas wstępnego odczytu (0,2%), dlatego nie spodziewamy się istotnej reakcji rynku – komentuje Piotr Ludwiczak.

Oczekiwanie na powrót inflacji Mariusz Zielonka opiera na następujących założeniach. Niskiemu odczytowi inflacji w marcu sprzyjała sytuacja na rynku produktów spożywczych i paliw. W ciągu miesiąca żywność staniała o 0,1%, z kolei w ciągu roku odnotowała wzrost jedynie o 0,3%.W przypadku paliw obserwowaliśmy obniżki cen zarówno w ciągu miesiąca, jak i roku. To może być ostatni taki spadek w najbliższym czasie, patrząc na powrót cen ropy do poziomów z końca minionego roku oraz wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie – uważa ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wysokie stopy procentowe: zyskują oszczędzający i kupujący za euro oraz inne waluty

Jak już o tym była mowa, na wysokich stopach procentowych mocno przewyższających aktualny poziom inflacji tracą kredytobiorcy. Zarówno spłacający kredyty hipoteczne, jak i średnio- i krótkoterminowe. Pierwsze są oprocentowane z zastosowaniem wskaźników rynkowych WIBOR i WIRON. Choć rynkowe, reagują one z wyprzedzeniem i gdy RPP twardo stoi na stanowisko braku obniżki stóp, WIBOR i WIRON pozostają wysokie przez co raty odsetkowe kredytów są zawyżone względem poziomu inflacji.

Z kolei większość zobowiązań konsumenckich typu karty kredytowe, kredyty ratalne, odroczone płatności itp. oprocentowana jest na poziomie maksymalnego dopuszczalnego prawem poziomu wynoszącego przy stopie referencyjnej 18,50%.

REKLAMA

Zyskują z kolei oszczędzający – banki nie obniżają już oprocentowania lokat, a nawet niektóre znów je kosmetycznie podwyższają. Uzyskanie 5 a nawet 6% z lokaty nie jest więc niemożliwe, po wielu latach więc lokaty nie przynoszą strat a nawet spore zyski.

Wysokie stopy przy niskiej inflacji czynią też atrakcyjnym dla inwestorów finansowych polskiego złotego jako walutę. Dlatego zakupy w euro czy USD a także zbliżające się weekendowe i wakacyjne wojaże mogą być relatywnie nieporównywalnie tańsze niż w latach poprzednich.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w ordynacji podatkowej od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR. Ponad 50 różnych zmian w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: Czy Polska go zapłaci? 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

REKLAMA

Kiedy uczeń jest nieklasyfikowany?

Uczeń nieklasyfikowany - co to właściwie oznacza? Kiedy uczeń może być nieklasyfikowany? Jaka jest podstawa prawna nieklasyfikowania?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA