REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Smart home to większa wygoda i niższe zużycie energii. Każdy może mieć wkład w powstrzymanie niekorzystnych zmian klimatycznych

W mniejszej skali coraz popularniejsze są inteligentne urządzenia regulujące oświetlenie czy sterujące ciepłem grzejników - ale takich inteligentnych urządzeń wpisujących się w model smart home jest coraz więcej

REKLAMA

REKLAMA

Cofnięcie emisji gazów cieplarnianych to nie tylko transformacja energetyczna, by energia była całkowicie zielona – to także zmniejszenie jej zużycia. Można to robić nie tylko nie tracąc nic z dotychczasowego komfortu życia, ale wręcz go poprawiając. To rola nowych technologii, a w domach i mieszkaniach – rozwiązań smart home,

W tej globalnej misji, inteligentne domy stają się narzędziem przyczyniającym się do ochrony środowiska poprzez efektywne zarządzanie energią. 

REKLAMA

Zielony Ład w Europie, ale i na świecie

Komisja Europejska opublikowała w lutym b.r. szereg zaleceń związanych z osiągnięciem przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to cel, który w swoich działaniach powinni uwzględnić nie tylko rządowi decydenci, ale również przedstawiciele biznesu.

Komisja Europejska ogłosiła na początku roku szczegółową ocenę wpływu możliwych ścieżek prowadzących do osiągnięcia uzgodnionego celu, czyli uczynienia Unii Europejskiej neutralną klimatycznie do 2050 roku.

Na podstawie tej oceny zalecana jest 90-cio procentowa redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2040 roku, w porównaniu do poziomów z 1990 roku.

Komunikat przedstawia szereg warunków politycznych umożliwiających osiągnięcie celu. Obejmują one zapewnienie konkurencyjności europejskiego przemysłu, większe skupienie się na sprawiedliwej transformacji oraz strategiczny dialog z sektorem przemysłowym i rolnym. Zalecenia są kontynuacją powstałej w 2020 roku inicjatywy Europejski Zielony Ład. Wyniki konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu, która odbyła się pod koniec 2023 roku w Dubaju pokazują, że reszta świata zmierza w tym samym kierunku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Smart home: zużywaj mniej energii, będzie mniej emisji

REKLAMA

Komisja Europejska jako jeden z aspektów, który ma umożliwić osiągnięcie wyznaczonego celu, wymienia zwiększanie efektywności energetycznej. Technologie smart home mogą odegrać znaczącą rolę w osiąganiu celów ekologicznych poprzez efektywne zarządzanie zużyciem energii.

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko naturalne oraz oszczędzanie energii są coraz ważniejsze, inteligentne rozwiązania domowe stają się ważnym elementem nowoczesnych budynków. Poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak rolety, systemy zarządzania energią i czujniki słoneczne, możliwe jest nie tylko zwiększenie komfortu życia, ale także istotne obniżenie zużycia energii oraz kosztów eksploatacji.
Warto jednak zacząć od podstaw, czyli okien. To one stanowią główne źródło energii słonecznej w budynku. Słońce przechodzące przez szybę do pomieszczenia, generuje średnio 500 W/m2. Ma to ogromny wpływ na bilans cieplny oraz ilość naturalnego światła wpadającego do wnętrza budynku. Należy mieć to na uwadze, szczególnie od kwietnia to września, bo na ten okres przypada najwięcej, bo aż 70%, słonecznych dni w roku.

Jak działają inteligentne rolety

Wszyscy doskonale wiedzą o zaletach paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. W mniejszej skali coraz popularniejsze są inteligentne urządzenia regulujące oświetlenie czy sterujące ciepłem grzejników. Ale takich inteligentnych urządzeń wpisujących się w model smart home jest coraz więcej.

REKLAMA

Dla przykładu, jednym z rozwiązań, które służą poprawie efektywności zużycia energii w mieszkaniu lub dom są napędy do rolet, wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak dwukierunkowa komunikacja radiowa czy opcja integracji z aplikacją mobilną. Daje to możliwość tworzenia harmonogramów działania urządzeń, oraz posiada własne scenariusze, jak na przykład „komfort termiczny”, który sprawia, że osłony automatycznie otworzą się w ciągu dnia, aby skorzystać z energii słonecznej.

Dodatkowo czujniki słoneczne, poprzez precyzyjne mierzenie poziomu naturalnego światła i przekazywanie tych danych do centrali, są elementem systemu umożliwiającego programowanie rolet w zależności od warunków atmosferycznych. W ten sposób, latem rolety mogą automatycznie się opuszczać po osiągnięciu określonego stopnia nasłonecznienia, zapewniając chłód wewnątrz pomieszczeń, podczas gdy zimą otwierają się, wykorzystując ciepło słoneczne do naturalnego ogrzewania wnętrza.

Takie działanie pozwolą zredukować od 10 do 30% koszty zużycia energii cieplnej w mroźne miesiące. Natomiast podczas gorących dni, za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, możemy efektywnie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń o 4-7°C. 

Inteligentne rozwiązania nie tylko zwiększają komfort mieszkańców, ale także przyczyniają się do oszczędzania energii i redukcji kosztów eksploatacji domu. Dzięki odpowiedniej konfiguracji, użytkownicy mogą cieszyć się doskonałym klimatem w swoich wnętrzach, jednocześnie dbając o środowisko naturalne i optymalizując zużycie energii.

– Dzięki inteligentnym systemom domowym użytkownicy mają możliwość optymalizacji zużycia energii oraz zmniejszenia kosztów związanych z jej użytkowaniem. Technologie takie jak automatyzacja oświetlenia, ogrzewania, czy zarządzanie roletami pozwalają na precyzyjną kontrolę zużycia energii w zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych. Każde takie rozwiązanie to krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej – podsumowuje Krzysztof Majewski, Country Manager Somfy.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA