REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska w dwudziestce najlepszych krajów do życia. To dlaczego Polacy chcą wyjeżdżać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Polska wśród 20 najlepszych krajów do życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakich krajach żyje się najlepiej biorąc pod uwagę ceny, ogólny poziom życia, rynek pracy, poziom bezpieczeństwa czy jakość opieki zdrowotnej? Specjaliści z platformy do nauki języków Preply stworzyli zestawienie. Na którym miejscu znalazła się Polska? 

Polacy chętni do pracy za granicą?

Prawie 17% Polaków deklaruje, że w ciągu najbliższego roku rozważa pracę za granicą - tak wynika z niedawno opublikowanego raportu „Migracje zarobkowe Polaków 2023” przygotowanego przez Gi Group. Do najczęściej wybieranych krajów należą Niemcy, Holandia i Wielka Brytania.  

Ale z badania wynika również, że w ostatnich latach spada liczba Polaków, którzy zdecydowanie nie chcą wyjeżdżać - we wrześniu 2021 roku taką deklarację składało 81 proc. ankietowanych, rok później 67,6 proc., a najnowsze badania wskazują że obecnie tylko 60 proc. naszych rodaków zdecydowanie nie planuje opuszczać kraju. Zmiana ta ma duży związek z wojną w Ukrainie i związaną z nią niestabilnością gospodarczą. 

– Tworząc nasze zestawienie uwzględniliśmy szereg różnych kryteriów. Korzystaliśmy z wielu renomowanych źródeł takich jak US News & World Report czy Numbeo (największa na świecie baza danych na temat kosztów utrzymania), ponieważ wiemy, że mnóstwo państw cieszących się ogólnym dobrym poziomem życia – np. Szwecja, Singapur czy Belgia – cechuje się niewiarygodnie wysokimi kosztami utrzymania. A to może utrudnić obcokrajowcom przyjazd i start w nowym miejscu, zwłaszcza jeśli np. planują przeprowadzkę z całą rodziną. Staraliśmy się więc uwzględnić różne potrzeby – wyjaśnia Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Gdzie najlepiej się zarabia, a gdzie się najtaniej mieszka 

W zestawieniu najlepszych krajów do życia przoduje Szwecja, której oferowany poziom życia oceniono na maksymalne 100 punktów! Eksperci Preply docenili ten kraj ze względu na szeroki wybór ofert pracy, a także system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej. Zdecydowanym minusem, jeśli zarabiamy w złotówkach mogą być jednak wysokie ceny.

Na drugim miejscu znalazła się Kanada, oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa, świetny poziom edukacji oraz przyjazny system opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania w tym kraju różnią się w zależności od poszczególnych miast, ale ze znajomością języka angielskiego lub francuskiego mamy szansę na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy. 

Trzecie miejsce to Dania. Choć przeprowadzka do tego kraju nie należy do najtańszych przygód, wysokie zarobki i ogólny poziom życia szybko wynagrodzą poniesione koszty. Preply uznało też Danię za jedno z państw najbardziej przyjaznych dla rodzin z dziećmi, przyznając jej w tej kategorii 97 na 100 możliwych punktów.

– W naszym rankingu wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi, Naukę najlepiej rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką – radzi Sylvia Johnson z Preply.

Jeśli zależy nam na atrakcyjnych kosztach życia, to warto rozważyć Malezję. Średni miesięczny koszt utrzymania oszacowano tam na około 6,5 tys. złotych (dla czteroosobowej rodziny), a ogólną przystępność cenową oceniono na 92 punkty. Dla porównania – Szwecji przyznano w tej kategorii zaledwie jeden punkt. 

Stosunkowo tanie jest również życie w Turcji, Tajlandii oraz Portugalii. Najmniej korzystnie pod tym względem wypadają natomiast Dania, Singapur i Korea Południowa. Jak jednak zauważają specjaliści z Preply, wszystkie te kraje mogą się pochwalić wysokim rozwojem technologicznym i dostępnością ofert pracy od największych międzynarodowych gigantów korporacyjnych.

Gdzie jest Polska w rankingu

Gdzie w zestawieniu znalazła się Polska? Uplasowała się dopiero na 15. miejscu, ale wciąż wypadła lepiej niż większość naszych sąsiadów – na listę Top 20 nie trafiły np. Czechy, Słowacja i Litwa. Polska zdobyła wysokie noty za niskie ceny, atrakcje turystyczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Najmniej punktów otrzymały nasz publiczny system opieki zdrowotnej (22) i system edukacji publicznej (36). Ogólny poziom życia oceniono na 49 punktów. 

Dużo lepszym wynikiem mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy w rankingu zajęły 6 miejsce, a tamtejszy poziom życia oceniono na 86 punktów. Wśród największych plusów mieszkania w Niemczech Preply wymieniło silną gospodarkę, wysoki poziom edukacji i przyjazny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały maksymalną liczbę punktów. 

20 najlepszych krajów do życia według Preply:

  1. Szwecja
  2. Kanada
  3. Dania
  4. Holandia
  5. Australia
  6. Niemcy
  7. Nowa Zelandia
  8. Belgia
  9. Wielka Brytania
  10. Japonia
  11. Hiszpania
  12. Portugalia
  13. Włochy
  14. Singapur
  15. Polska
  16. Korea Południowa
  17. Malezja
  18. Turcja
  19. Chorwacja
  20. Tajlandia

* Zestawienie zostało przygotowane przez amerykańskich ekspertów, stąd brak obecności Stanów Zjednoczonych na liście.

Zobacz także: Ten benefit będzie hitem w 2024 roku? Zadba o dobrostan pracowników
Którzy politycy cieszą się największym zaufaniem społecznym? [BADANIE]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szybka powtórka przed maturą z polskiego. Sprawdź, czy zdasz [QUIZ]
Już niedługo maturzyści będą zdawać egzamin z języka polskiego. W tym quizie można sprawdzić swoją wiedzę z tego przedmiotu. To co? Zaczynamy?
Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o - podał GUS.

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki?

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki? Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172). Projekt jest po uzgodnieniach, opiniowaniu i konsultacjach publicznych. Projekt uwzględnia m.in. uwagi samorządowców w zakresie wyodrębnienia nowej podgrupy w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.

REKLAMA

Firmy ignorują KSeF? Tylko 5 tys. podmiotów gotowych na rewolucję e-fakturowania

Choć obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur wejdzie w życie za 9 miesięcy, zaledwie 5230 firm zdecydowało się na dobrowolne wdrożenie systemu. Eksperci biją na alarm – to ostatni moment na przygotowania. Firmy nie tylko ryzykują chaos, ale też muszą zmierzyć się z brakiem środowiska testowego, napiętym harmonogramem i rosnącą liczbą innych zmian w przepisach.

Zasiłek okresowy i zasiłek celowy z MOPS 2025 [Przykład]

Zasiłek okresowy i celowy są ważnymi świadczeniami wypłacanymi przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wynoszą i jakie kryteria trzeba spełnić? Co zmieniło się w 2025 roku? Czym różnią się te dwie formy pomocy? Oto aktualne zasady i kryteria!

Spółka komandytowa bez VAT od dywidendy – ważna interpretacja skarbówki

Dywidenda wypłacana komplementariuszowi nie podlega VAT – potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Oznacza to, że spółki komandytowe, w których wspólnicy prowadzą sprawy spółki bez wynagrodzenia, nie muszą obawiać się dodatkowego obciążenia podatkowego. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców poszukujących efektywnych i bezpiecznych rozwiązań podatkowych.

Od 2026 roku MRPiPS wprowadzi zmiany w opiece nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia

MRPiPS zamierza wprowadzić zmiany w zakresie opieki wczesnodziecięcej. Reforma będzie dotyczyć m.in. dostępu finansowego do opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, głównie poprzez wsparcie finansowe realizowane ustawą Aktywny Rodzic. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie po stronie pijanych kierowców i prowadzących pod wpływem narkotyków. Koniec z obligatoryjnym, dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

W dniu 23 kwietnia 2025 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt P 3/17), w którym uznał art. 42 par. 4 kodeksu karnego – w zakresie, w jakim zobowiązuje on sąd do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – za niezgodny z Konstytucją. Ustawodawca nie może bowiem zastępować sądu w jego działalności orzeczniczej i wymierzaniu kary, biorąc pod uwagę wyłącznie fakt popełnienia danego czynu zabronionego, a już nie – cechy konkretnego sprawcy, okoliczności czynu oraz stopień zawinienia.

Dziura Tuska coraz większa. Czy składka zdrowotna powiększy deficyt budżetowy?

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku staje się faktem – Senat przyjął ustawę bez poprawek, a rząd Donalda Tuska zapowiada pokrycie 4,6 miliarda złotych ubytku z budżetu państwa. Tymczasem deficyt budżetowy rośnie w zastraszającym tempie, już po pierwszym kwartale 2025 roku sięgając 76,3 mld zł. Czy nowelizacja przepisów jeszcze bardziej pogłębi „dziurę Tuska” i zagrozi stabilności finansów publicznych?

REKLAMA