REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska w dwudziestce najlepszych krajów do życia. To dlaczego Polacy chcą wyjeżdżać?

Polska wśród 20 najlepszych krajów do życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakich krajach żyje się najlepiej biorąc pod uwagę ceny, ogólny poziom życia, rynek pracy, poziom bezpieczeństwa czy jakość opieki zdrowotnej? Specjaliści z platformy do nauki języków Preply stworzyli zestawienie. Na którym miejscu znalazła się Polska? 

Polacy chętni do pracy za granicą?

Prawie 17% Polaków deklaruje, że w ciągu najbliższego roku rozważa pracę za granicą - tak wynika z niedawno opublikowanego raportu „Migracje zarobkowe Polaków 2023” przygotowanego przez Gi Group. Do najczęściej wybieranych krajów należą Niemcy, Holandia i Wielka Brytania.  

Ale z badania wynika również, że w ostatnich latach spada liczba Polaków, którzy zdecydowanie nie chcą wyjeżdżać - we wrześniu 2021 roku taką deklarację składało 81 proc. ankietowanych, rok później 67,6 proc., a najnowsze badania wskazują że obecnie tylko 60 proc. naszych rodaków zdecydowanie nie planuje opuszczać kraju. Zmiana ta ma duży związek z wojną w Ukrainie i związaną z nią niestabilnością gospodarczą. 

– Tworząc nasze zestawienie uwzględniliśmy szereg różnych kryteriów. Korzystaliśmy z wielu renomowanych źródeł takich jak US News & World Report czy Numbeo (największa na świecie baza danych na temat kosztów utrzymania), ponieważ wiemy, że mnóstwo państw cieszących się ogólnym dobrym poziomem życia – np. Szwecja, Singapur czy Belgia – cechuje się niewiarygodnie wysokimi kosztami utrzymania. A to może utrudnić obcokrajowcom przyjazd i start w nowym miejscu, zwłaszcza jeśli np. planują przeprowadzkę z całą rodziną. Staraliśmy się więc uwzględnić różne potrzeby – wyjaśnia Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Gdzie najlepiej się zarabia, a gdzie się najtaniej mieszka 

W zestawieniu najlepszych krajów do życia przoduje Szwecja, której oferowany poziom życia oceniono na maksymalne 100 punktów! Eksperci Preply docenili ten kraj ze względu na szeroki wybór ofert pracy, a także system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej. Zdecydowanym minusem, jeśli zarabiamy w złotówkach mogą być jednak wysokie ceny.

Na drugim miejscu znalazła się Kanada, oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa, świetny poziom edukacji oraz przyjazny system opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania w tym kraju różnią się w zależności od poszczególnych miast, ale ze znajomością języka angielskiego lub francuskiego mamy szansę na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy. 

Trzecie miejsce to Dania. Choć przeprowadzka do tego kraju nie należy do najtańszych przygód, wysokie zarobki i ogólny poziom życia szybko wynagrodzą poniesione koszty. Preply uznało też Danię za jedno z państw najbardziej przyjaznych dla rodzin z dziećmi, przyznając jej w tej kategorii 97 na 100 możliwych punktów.

– W naszym rankingu wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi, Naukę najlepiej rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką – radzi Sylvia Johnson z Preply.

Jeśli zależy nam na atrakcyjnych kosztach życia, to warto rozważyć Malezję. Średni miesięczny koszt utrzymania oszacowano tam na około 6,5 tys. złotych (dla czteroosobowej rodziny), a ogólną przystępność cenową oceniono na 92 punkty. Dla porównania – Szwecji przyznano w tej kategorii zaledwie jeden punkt. 

Stosunkowo tanie jest również życie w Turcji, Tajlandii oraz Portugalii. Najmniej korzystnie pod tym względem wypadają natomiast Dania, Singapur i Korea Południowa. Jak jednak zauważają specjaliści z Preply, wszystkie te kraje mogą się pochwalić wysokim rozwojem technologicznym i dostępnością ofert pracy od największych międzynarodowych gigantów korporacyjnych.

Gdzie jest Polska w rankingu

Gdzie w zestawieniu znalazła się Polska? Uplasowała się dopiero na 15. miejscu, ale wciąż wypadła lepiej niż większość naszych sąsiadów – na listę Top 20 nie trafiły np. Czechy, Słowacja i Litwa. Polska zdobyła wysokie noty za niskie ceny, atrakcje turystyczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Najmniej punktów otrzymały nasz publiczny system opieki zdrowotnej (22) i system edukacji publicznej (36). Ogólny poziom życia oceniono na 49 punktów. 

Dużo lepszym wynikiem mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy w rankingu zajęły 6 miejsce, a tamtejszy poziom życia oceniono na 86 punktów. Wśród największych plusów mieszkania w Niemczech Preply wymieniło silną gospodarkę, wysoki poziom edukacji i przyjazny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały maksymalną liczbę punktów. 

20 najlepszych krajów do życia według Preply:

  1. Szwecja
  2. Kanada
  3. Dania
  4. Holandia
  5. Australia
  6. Niemcy
  7. Nowa Zelandia
  8. Belgia
  9. Wielka Brytania
  10. Japonia
  11. Hiszpania
  12. Portugalia
  13. Włochy
  14. Singapur
  15. Polska
  16. Korea Południowa
  17. Malezja
  18. Turcja
  19. Chorwacja
  20. Tajlandia

* Zestawienie zostało przygotowane przez amerykańskich ekspertów, stąd brak obecności Stanów Zjednoczonych na liście.

Zobacz także: Ten benefit będzie hitem w 2024 roku? Zadba o dobrostan pracowników
Którzy politycy cieszą się największym zaufaniem społecznym? [BADANIE]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. Dofinansowanie wyniesie 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Rewolucja w składce zdrowotnej od środków trwałych w 2025 roku – sprawdź, co się zmienia!

Rok 2025 przynosi istotne zmiany dla przedsiębiorców w rozliczaniu składki zdrowotnej. Nowe przepisy wpływają na sprzedaż środków trwałych i uwzględnianie amortyzacji. Sprawdź, jak nowe zasady zmieniają Twoje rozliczenia i uniknij błędów!

System RedLight w w Starogardzie Gdańskim. Nowy odcinkowy pomiar prędkości na DK70 działa

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego systemu RedLight w Starogardzie Gdańskim oraz o włączeniu odcinkowego pomiaru prędkości na drodze krajowej nr 70 (DK70). Gdzie kierowcy nieprzestrzegający przepisów ruchu drogowego mogą liczyć się z mandatami i punktami karnymi?

REKLAMA

JPK CIT od 2025 r. – jak przygotować księgowość. Nowa era w raportowaniu podatkowym dla firm już zaraz

Od 1 stycznia 2025r. wchodzi w życie nowy obowiązek składania JPK_CIT i będzie on skutkował koniecznością corocznego przesyłania dwóch elektronicznych raportów w formie plików XML. Mimo, że przekazanie JPK_CIT organom podatkowym nastąpi dopiero w 2026 r., systemy finansowo-księgowe powinny być dostosowane do wymogów JPK_CIT już od początku 2025 r. Podatnicy CIT, a w późniejszych latach również PIT i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będą musieli przygotować się do cyklicznego przekazywania ksiąg i ewidencji podatkowych do organów skarbowych.

Ferie zimowe 2025 r. [TERMINY]

Ferie zimowe 2025 r. Już w drugiej połowie stycznia rozpoczynają się ferie zimowe! Jaki jest terminarz ferii zimowych w roku szkolnym 2024/2025 r.? Do kiedy trwają ferie zimowe? Czy można je połączyć z zimową przerwą świąteczną?

Umorzenie składek ZUS [Powódź] - wnioski od 6 stycznia 2025 r.

Poszkodowani w wyniku powodzi mogą starać się o umorzenie składek ZUS. Wnioski można składać już od 6 stycznia 2025 roku. Kto jest uprawniony do skorzystania z umorzenia składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać?

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? [Gość Infor.pl]

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? Jak wygląda dialog społeczny i czy Polacy lubią związki zawodowe? W programie Gość Infor.pl z przewodniczącym OPZZ Konfederacja Pracy Michałem Lewandowskim rozmawiała Dorota Mandes.

REKLAMA

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Kiedy wypłata "Aktywny rodzic" w grudniu? [Terminy]

Wypłata świadczenia "Aktywny rodzic" następuje w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Za listopad świadczenie zostanie przesłane w grudniu. Kiedy ZUS wypłaci "Aktywnie w żłobku", a kiedy "Aktywnie w domu" oraz "Aktywni rodzice w pracy"?

REKLAMA