REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokie ceny prądu zmotywowały gospodarstwa domowe do oszczędzania energii. Jak robić to skutecznie

W oszczędzaniu energii kluczowe jest szczegółowe zrozumienie, gdzie dokładnie jest ona pobierana; dzięki inteligentnym urządzeniom użytkownik zyskuje dostęp do raportów dotyczących jej zużycia w swoim domu
Dragana Gordic
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowanie działaniami mającymi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w mieszkaniach i domach rośnie wraz z kolejnymi podwyżkami cen prądu. Zapowiadane przez rząd na lipiec 2024 roku odejście od mrożenia cen sprawiło, że w tym roku energię chce oszczędzać niemal dwóch na trzech konsumentów.

Zmniejszenie ilość energii elektrycznej potrzebnej w mieszkaniach i domach ułatwiają inteligentne urządzenia, z których coraz częściej korzystamy.

REKLAMA

Jak kontrolować zużycie energii w mieszkaniu lub domu

REKLAMA

W oszczędzaniu energii kluczowe jest szczegółowe zrozumienie, gdzie dokładnie jest ona pobierana. Dzięki inteligentnym urządzeniom użytkownik zyskuje dostęp do raportów dotyczących jej zużycia w swoim domu. W rezultacie może okazać się, że niektóre urządzenia, które stale pozostają włączone, lub wysoka temperatura utrzymywana w rzadko używanych pomieszczeniach, generują zbędne koszty.

Polacy spodziewają się sporych podwyżek cen za energię. Według Badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Netatmo, aż 61% ankietowanych planuje w tym roku oszczędzać bardziej niż w poprzednim. Spora część chce to zrobić, korzystając z urządzeń smart home.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii elektrycznej

 

Materiały prasowe

Ponad 40% ankietowanych w badaniu korzysta już z rozwiązań smart home.

Na czym polega zdalne sterowanie i planowanie funkcji urządzeń elektrycznych

Najpopularniejszymi urządzeniami są: inteligentne termostaty (17,5%), inteligentne kontrolery do klimatyzacji i pomp ciepła (15%) oraz inteligentne głowice termostatyczne (9%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

–  Każde z tych urządzeń pozwala nie tylko na automatyzację zarządzania domem, ale również na dostęp do raportów zużycia energii i dostosowanie harmonogramu ich pracy do własnych potrzeb. Tym samym domownicy zwiększając komfort obsługi domu, mogą również zmniejszyć wydatki na rachunki – komentuje Michał Sroka, Country Manager w firmie Netatmo.

Możliwość zdalnego sterowania pozwala na bardziej efektywne planowanie zużycia energii. Dzięki inteligentnemu systemowi domowemu można zarządzać ogrzewaniem nawet będąc poza domem lub dostosować harmonogram pracy automatycznie do indywidualnego trybu życia.
To umożliwia ograniczenie zużycia energii poprzez np. obniżanie temperatury w nocy lub wyłączanie ogrzewania podczas nieobecności, uruchamiając je z powrotem tuż przed planowanym powrotem do mieszkania.

Pompy ciepła i klimatyzatory pod kontrolą

Te funkcje również mogą przekonywać konsumentów do korzystania ze smart home. Według badania w ciągu najbliższych kilku miesięcy 45% Polaków zamierza zakupić inteligentne urządzenia pozwalające na zarządzanie energią. Wśród przyszłych nabywców smart home największym zainteresowaniem cieszy się inteligentny kontroler do klimatyzacji i pomp ciepła, bo wybiera go aż 1/5 ankietowanych. 

Wspomagają oszczędzanie energii w domu

Wspomagają oszczędzanie energii w domu

 

Materiały prasowe

– Jest to najprawdopodobniej związane ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz korzystania z klimatyzacji jako źródła ogrzewania domu czy mieszkania. 13% Polaków planuje zakup inteligentnych głowic termostatycznych, a co dziesiąty stawia na inteligentny termostat.

Wybór rozwiązania wiąże się też z rodzajem ogrzewania w domu, jednak widać rosnące zainteresowanie smart home oraz otwartość Polaków na wdrażanie tych rozwiązań, zwłaszcza w dobie wysokich cen za energię – dodaje ekspert.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto założyć fotowoltaikę off-grid - nie przyłączoną do sieci energetycznej? Zalety i wady takiej instalacji

Systemy fotowoltaiczne off-grid to rozwiązania zapewniające samowystarczalność energetyczną, szczególnie w miejscach pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej. Dzięki nim można zasilać domy położone w trudno dostępnych lokalizacjach, takich jak górskie schroniska, działki rekreacyjne czy tereny narażone na częste przerwy w dostawach prądu.

Szkoła z internatem szansą na edukację w renomowanej placówce

W dzisiejszych czasach dostęp do wysokiej jakości edukacji jest kluczowy dla przyszłego sukcesu. Nic dziwnego, że szkoły oferujące możliwość zamieszkania w internacie stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla uczniów z całej Polski. Dzięki takiemu rozwiązaniu, utalentowana młodzież, niezależnie od miejsca zamieszkania, może realizować swoje marzenia o nauce w renomowanych placówkach.

Rada ds. reformy edukacji: Trzy etapy edukacyjne w podstawie programowej dla szkoły podstawowej

Rada ds. monitorowania wdrażania reformy edukacji rekomenduje w nowej podstawie programowej dla szkoły podstawowej podział na trzy etapy edukacyjne: klasy I–III, klasy IV–VI i klasy VII–VIII. Rada przyjęła stanowisko w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

Dzieci z tymi zaburzeniami, niezgodnie z prawem, są pozbawiane 3 287 zł miesięcznie. Może to dotyczyć nawet 1 na 36 dzieci

Zgodnie z aktualnymi danymi – zaburzenia ze spektrum autyzmu stwierdzane się u ok. 1 na 36 dzieci. Co więcej – ASD (z ang. – autism spectrum disorder) to nie tylko autyzm dziecięcy, ale również zespół Aspergera (choć podział na nie – w związku z nową klasyfikacją ICD-11 – zostanie niebawem zniesiony), jak i szereg innych zaburzeń, które świadczą o tym, że układ nerwowy takiego dziecka, funkcjonuje w odmienny sposób, niż układ nerwowy dzieci neurotypowych. Dzieci te – choć często nie są samodzielne – niejednokrotnie są pozbawiane prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, co – jak się okazuje – nie zawsze jest zgodne z prawem.

REKLAMA

Czy opłaca się zakładać fotowoltaikę przyłączoną do sieci energetycznej (on-grid) w 2025 r.? Ile to kosztuje?

W dobie rosnących cen energii oraz globalnych zmian w polityce energetycznej coraz więcej konsumentów i przedsiębiorstw zastanawia się nad inwestycją w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika przyłączona do sieci (tzw. on-grid) to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Czy rzeczywiście jest to inwestycja, która się opłaca? Jak wygląda rozliczanie energii i jakie korzyści oraz wyzwania niesie za sobą taka instalacja? W niniejszym artykule przeanalizuję te kwestie z perspektywy zarówno konsumentów indywidualnych, jak i firm.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Terminy, czas trwania, ogłoszenie wyników

W 2025 r. egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 13 maja. W tym roku czas przeznaczony na poszczególne egzaminy zostanie wydłużony.

Możesz negocjować cenę mieszkania od dewelopera w 2025 r. Oto 5 porad, jak robić to skutecznie [PORADNIK]

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2025 roku sprzyja negocjacji ceny mieszkania. Jak skutecznie wynegocjować niższą cenę mieszkania lub inne benefity od dewelopera? Oto 5 porad od samego dewelopera.

W rok zadowolenie z pracy menadżerów i specjalistów spadło aż o siedem procent, co to oznacza dla rynku pracy

Najlepiej wynagradzani na rynku pracownicy – menadżerowie oraz specjaliści nie są zadowoleni z obecnych warunków kontraktowych. Na spadek zadowolenia złożyły się przede wszystkim mniej satysfakcjonujące płace. Mimo, że w dużej skali rosły one w rok o kilkanaście procent przy inflacji o połowę niższej, to odczuwają oni spadek płacy realnej.

REKLAMA

Dopłata do elektryka 2025 dla osób fizycznych i JDG [WARUNKI]

Dopłata do elektryka w 2025 roku odbywa się w ramach programu NaszEauto. Zastąpił on program "Mój elektryk". W tym roku o dopłaty do elektryka mogą starać się osoby fizyczne i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jakie warunki trzeba spełnić? Ile dofinansowania można otrzymać?

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA