REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokie ceny prądu zmotywowały gospodarstwa domowe do oszczędzania energii. Jak robić to skutecznie

W oszczędzaniu energii kluczowe jest szczegółowe zrozumienie, gdzie dokładnie jest ona pobierana; dzięki inteligentnym urządzeniom użytkownik zyskuje dostęp do raportów dotyczących jej zużycia w swoim domu
Dragana Gordic
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowanie działaniami mającymi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w mieszkaniach i domach rośnie wraz z kolejnymi podwyżkami cen prądu. Zapowiadane przez rząd na lipiec 2024 roku odejście od mrożenia cen sprawiło, że w tym roku energię chce oszczędzać niemal dwóch na trzech konsumentów.

Zmniejszenie ilość energii elektrycznej potrzebnej w mieszkaniach i domach ułatwiają inteligentne urządzenia, z których coraz częściej korzystamy.

REKLAMA

Jak kontrolować zużycie energii w mieszkaniu lub domu

REKLAMA

W oszczędzaniu energii kluczowe jest szczegółowe zrozumienie, gdzie dokładnie jest ona pobierana. Dzięki inteligentnym urządzeniom użytkownik zyskuje dostęp do raportów dotyczących jej zużycia w swoim domu. W rezultacie może okazać się, że niektóre urządzenia, które stale pozostają włączone, lub wysoka temperatura utrzymywana w rzadko używanych pomieszczeniach, generują zbędne koszty.

Polacy spodziewają się sporych podwyżek cen za energię. Według Badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Netatmo, aż 61% ankietowanych planuje w tym roku oszczędzać bardziej niż w poprzednim. Spora część chce to zrobić, korzystając z urządzeń smart home.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii elektrycznej

 

Materiały prasowe

Ponad 40% ankietowanych w badaniu korzysta już z rozwiązań smart home.

Na czym polega zdalne sterowanie i planowanie funkcji urządzeń elektrycznych

Najpopularniejszymi urządzeniami są: inteligentne termostaty (17,5%), inteligentne kontrolery do klimatyzacji i pomp ciepła (15%) oraz inteligentne głowice termostatyczne (9%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

–  Każde z tych urządzeń pozwala nie tylko na automatyzację zarządzania domem, ale również na dostęp do raportów zużycia energii i dostosowanie harmonogramu ich pracy do własnych potrzeb. Tym samym domownicy zwiększając komfort obsługi domu, mogą również zmniejszyć wydatki na rachunki – komentuje Michał Sroka, Country Manager w firmie Netatmo.

Możliwość zdalnego sterowania pozwala na bardziej efektywne planowanie zużycia energii. Dzięki inteligentnemu systemowi domowemu można zarządzać ogrzewaniem nawet będąc poza domem lub dostosować harmonogram pracy automatycznie do indywidualnego trybu życia.
To umożliwia ograniczenie zużycia energii poprzez np. obniżanie temperatury w nocy lub wyłączanie ogrzewania podczas nieobecności, uruchamiając je z powrotem tuż przed planowanym powrotem do mieszkania.

Pompy ciepła i klimatyzatory pod kontrolą

Te funkcje również mogą przekonywać konsumentów do korzystania ze smart home. Według badania w ciągu najbliższych kilku miesięcy 45% Polaków zamierza zakupić inteligentne urządzenia pozwalające na zarządzanie energią. Wśród przyszłych nabywców smart home największym zainteresowaniem cieszy się inteligentny kontroler do klimatyzacji i pomp ciepła, bo wybiera go aż 1/5 ankietowanych. 

Wspomagają oszczędzanie energii w domu

Wspomagają oszczędzanie energii w domu

 

Materiały prasowe

– Jest to najprawdopodobniej związane ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz korzystania z klimatyzacji jako źródła ogrzewania domu czy mieszkania. 13% Polaków planuje zakup inteligentnych głowic termostatycznych, a co dziesiąty stawia na inteligentny termostat.

Wybór rozwiązania wiąże się też z rodzajem ogrzewania w domu, jednak widać rosnące zainteresowanie smart home oraz otwartość Polaków na wdrażanie tych rozwiązań, zwłaszcza w dobie wysokich cen za energię – dodaje ekspert.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

REKLAMA