REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie małżeństwa mają wspólne konto bankowe, nie rozmawiają o pieniądzach, a rozstają się... z powodu nieporozumień finansowych

Miłość, wierność… póki pieniądze nas nie rozłączą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Większość małżeństw w Polsce ma wspólność majątkową, ponad połowa par ma tylko jeden wspólny rachunek bankowy. A jednak nieporozumienia na tle finansowym stanowią jeden z czterech głównych powodów rozwodów. Jak i dlaczego warto rozmawiać o pieniądzach podpowiada ekspertka ERIF BIG.

Nieporozumienia na tle finansowym jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów

Najnowsze i oficjalne dane GUS wskazują, że w Polsce w 2022 r. udzielono 60 162 rozwodów, z czego ponad 4,4 tys. par rozstało się w wyniku nieporozumień na tle finansowym. Zatem finanse stanowią czwarty (zaraz po niezgodności charakterów, zdradzie i nadużywaniu alkoholu) najpopularniejszy powód rozpadu małżeństw w Polsce. Zgodnie z informacjami udostępnianymi przez sądy - również w 2023 r. liczba rozwodów jest zbliżona lub nieco wyższa niż w 2022 r. i także o podobnej strukturze.

REKLAMA

Dane te pokazują, jak ważnym elementem w związku są kwestie finansowe – zarówno stosunek do pieniędzy, umiejętność zarządzania nimi czy nieuczciwość finansowa oraz skłonność do zaciągania zobowiązań. 

Jedno wspólne konto 

REKLAMA

Czy Polacy mają wspólne pieniądze w związku? Jak wskazuje raport „Związek a finanse” wydany przez Santander Consumer Bank, 90% polskich małżeństw ma wspólność majątkową. Co więcej, blisko 60% badanych przyznaje, że dysponuje wyłącznie wspólnym kontem bankowym ze współmałżonkiem, z którego pokrywane są wszystkie wydatki. 

- Taka sytuacja w zdecydowanej większości przypadków zakłada pełną klarowność finansów obojga małżonków – obie strony znają swoje przychody, często mają wspólne zobowiązania i wszystkie wydatki pokrywają ze wspólnych pieniędzy. A mimo to, nieporozumienia na tle finansowym w Polsce są czwartą najczęstszą przyczyną rozwodów. Choć pojęcie to jest dość szerokie, to można domyślać się, że mieszczą się w nim kwestie związane m. in. z rozbieżnością dochodów, niewłaściwym gospodarowaniem, przemocą ekonomiczną, a także długami czy nierzetelnością finansową – mówi ekspertka ERIF BIG, Judyta Goczał. 

Częstsze i bardziej otwarte rozmowy o pieniądzach mogłyby pomóc zapobiec niektórym problemom na tle finansowym. Tymczasem z badań Santander Consumer Bank wynika, że niestety nawet 14% respondentów nie prowadzi takich rozmów ze swoim współmałżonkiem. Oczywiście – część par nie porusza tematów finansowych, gdyż mają tę kwestię omówioną i dobrze funkcjonuje im się w ramach poczynionych ustaleń, nie czują potrzeby rozmawiania o pieniądzach. Jednak istnieją też związki, w których temat finansów jest niekomfortowy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

W związku z pieniędzmi

REKLAMA

Bardzo często mówi się, że wspólny kredyt może mocniej łączyć ze sobą ludzi, niż ślub. Nie da się ukryć, że pieniądze stanowią istotną i integralną część każdego związku. Wobec tego, zanim podejmiemy decyzję o zawarciu małżeństwa – dobrze jest nie przez różowe okulary – sprawdzić, czy podejście do kwestii finansowych naszej wybranki/wybranka jest zbieżne z naszym. 

- Chcielibyśmy mieć pewność, że osoba, którą obdarzyliśmy zaufaniem, jest również uczciwa wobec nas. Sprawdzenie aktualnej sytuacji finansowej drugiej osoby w biurach informacji gospodarczej nie wchodzi w grę. To, co z mojego doświadczenia staje się powoli praktyką przyszłych małżonków, to wzajemna wymiana raportami pobranymi właśnie z BIGów. Coraz częściej, przed zawarciem związku małżeńskiego, czy już w trakcie jego trwania, partnerzy, dla potwierdzenia swojej tzw. czystej karty - pobierają raport na własny temat z BIG i pokazują go swojemu partnerowi/partnerce. Jest to świetny sposób na potwierdzenie swojej uczciwości. Z drugiej strony, brak zgody partnera do pokazania  takiego raportu też jest pewną informacją, co w tak wrażliwej kwestii, jaką są finanse, jest niezwykle ważne – podkreśla Judyta Goczał. – Inną z coraz popularniejszych form zabezpieczenia się jest intercyza i rozdzielność majątkowa, ale są to rozwiązania, na które nie wszystkie małżeństwa się decydują – dodaje ekspertka ERIF. 

Nietypowy prezent walentynkowy

Być może dobrym pomysłem, od którego warto rozpocząć temat finansów w związku, jest weryfikacja swojej własnej sytuacji w BIG. To rozwiązanie, które pozwoli sprawdzić, jakimi sami jesteśmy partnerami biznesowymi/klientami w oczach rynku, może pomóc nam wykryć potencjalne zadłużenia, które gdzieś nam umknęły, a nawet wychwycić podejrzane zapytania, które mogą pojawić się na przykład w wyniku kradzieży tożsamości. 

- W okresie walentynkowym dość oryginalnym prezentem może być wzajemne podarowanie sobie takich raportów, które są niejako poświadczeniem uczciwości finansowej. Jeśli kwestie ekonomiczne, podejście do finansów są dla nas ważne, to właśnie takie niestandardowe prezenty mogą być dla nas bardzo cenne – podpowiada Judyta Goczał. 

Czujność jest bardzo ważna. Będąc w związku warto zadbać też o bezpieczeństwo finansowe naszego partnera/partnerki. Dlaczego? Tylko w ciągu ostatniego roku, Polacy zastrzegli prawie 178 tys. dokumentów tożsamości, a mimo to wyłącznie w 2023 r. wykryto blisko 10 tys. prób wyłudzenia kredytu. Oznacza to, że każdego dnia 27 razy ktoś w naszym kraju próbował podszyć się pod inną osobę w celu zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Usługa monitorowania siebie pozwala w czasie rzeczywistym weryfikować wpływające do BIGu zapytania od kredytodawców, a  w razie pojawienia się podejrzanego wniosku, niezwłocznie zapobiec zaciągnięciu zobowiązania na nasze dane. 

- Dane pokazują, że liczba kradzieży tożsamości rośnie, metody złodziei są udoskonalane i często nawet wysoka świadomość w tym zakresie jest niewystarczająca, by uchronić się przed wyrafinowanym oszustem. Miłość to dobry powód, by właśnie takimi rozwiązaniami wykazywać dbałość i chęć zapewnienia bezpieczeństwa bliskiej osobie – podsumowuje ekspertka ERIF BIG. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

REKLAMA

Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Pensje nauczycieli za luty 28-ego a nie 1-ego. Nie płaci się za gotowość pracy [Propozycja]

Propozycja, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego).

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

REKLAMA

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA