REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje nowy uśmiech? I czy Polaków na to stać?

Ile kosztuje nowy uśmiech?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rodacy chcą mieć zdrowe i ładne zęby. Blisko 42% Polaków planuje w tym roku dokonać metamorfozy swojego uśmiechu. 

Polacy niezadowoleni ze stanu swoich zębów

REKLAMA

Jak wykazało ostanie ogólnopolskie badanie UCE RESEARCH i IMPLANT MEDICAL, w tym roku prawie 42% Polaków zamierza dokonać metamorfozy swojego uzębienia, czyli usunąć wszelkiego rodzaju niedoskonałości, wady i/lub ubytki we własnym uzębieniu. Ten wysoki odsetek pokazuje, jak wielu rodaków wciąż jest niezadowolonych z własnego uśmiechu. W ostatnich trudnych latach – najpierw w okresie pandemii, a następnie wysokiej inflacji – wiele osób odkładało takie decyzje. Aż w końcu część z nich mogła znaleźć odpowiednie środki finansowe albo dojść do wniosku, że należy wreszcie sięgnąć po oszczędności, żeby zadbać o zdrowie jamy ustnej i estetykę uśmiechu. Pieniądz ciągle traci na wartości, a jak wiadomo, nie ma lepszej inwestycji niż we własne zdrowie i samopoczucie. 

REKLAMA

Ceny zabiegów dentystycznych stale rosną, przekraczając już poziom inflacji. I w kolejnych latach nie będą tańsze, tylko raczej jeszcze droższe. Głównym tego powodem są rosnące koszty funkcjonowania gabinetów. Ponadto coraz bardziej zaawansowana technologia w dziedzinie stomatologii i ortodoncji wymaga większych inwestycji. Wiadomo, że jeśli ceny usług dentystycznych będą szły w górę w drastycznym tempie, to może zniechęcić wielu pacjentów do podjęcia lub kontynuacji leczenia. Natomiast największe podwyżki powinny już być za nami. Co prawda koszty leczenia nadal będą wzrastały, ale wolniej niż np. rok temu.

Do tego z badania wynika, że obecnie ponad 38% Polaków nie planuje metamorfozy uśmiechu, co oczywiście nie oznacza, że te osoby jej nie chcą. Jeżeli ktoś jest niezadowolony i nie planuje niczego zmieniać, to na drodze z reguły stoją ograniczenia finansowe. Inną kwestią jest strach przed procedurami stomatologicznymi czy brak świadomości dostępnych możliwości poprawy estetyki oraz stanu uzębienia. Ale niedostateczne środki pieniężne są najbardziej prawdopodobne w czasach wysokiej inflacji. Wielu Polaków woli ostrożnie wydawać pieniądze, stale bojąc się większych wydatków. Gdyby sytuacja ekonomiczna była w Polsce lepsza, to na pewno więcej osób pozwalałoby sobie na tego typu zabiegi i w efekcie odsetek chętnych do metamorfozy byłby wyższy. I to właśnie czynnik finansowy uważam za główną przyczynę tego stanu rzeczy. 

Ile kosztuje ładny uśmiech?

REKLAMA

Warto wiedzieć o tym, że poprawa estetyki uśmiechu może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od zakresu, specyfiki i zaawansowania technologii wykorzystywanych w danym zabiegu. Zatem w części przypadków mogą to być spore wydatki. Z reguły Polacy pokrywają je z własnych kieszeni, zwłaszcza że wiele procedur pozostaje niefinansowanych przez NFZ. Pewnym rozwiązaniem jest kredyt na leczenie, co od jakiegoś czasu staje się coraz bardziej modne wśród pacjentów. 

Odwołując się do ww. badania, należy wskazać również, że blisko 20% Polaków jeszcze nie wie, czy poprawi swój uśmiech w tym roku. Wzrost świadomości skłania wielu pacjentów do rozważenia kwestii korekty uzębienia, lecz czynniki finansowe mogą ostatecznie ich hamować. Jeżeli nic niepokojącego nie wydarzy się w gospodarce, to w dalszej części roku 5-8% niepewnych obecnie Polaków może jeszcze zdecydować się na tego typu zabiegi. Wówczas ok. 50% społeczeństwa ruszy do stomatologów, implantologów i ortodontów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto się decyduje na korektę uzębienia

Patrząc na obecne deklaracje, na poprawę uśmiechu częściej decydują się kobiety niż mężczyźni. To oczywiście może wynikać ze społecznych oczekiwań względem płci pięknej. Na metamorfozę uśmiechu obecnie najczęściej stawiają osoby w wieku 18-24 lat. Młodzi ludzie mogą być bardziej skłonni do dbałości o urodę w celu zapewnienia sobie większej pewności siebie. W przypadku tej grupy wiekowej bardziej zaawansowane zabiegi często są finansowane przy wsparciu rodziców, gdyż uczniowie, studenci czy osoby na początku swojej drogi zawodowej nie dysponują jeszcze odpowiednimi środkami na pokrycie kosztownego leczenia. 

Nie jest też żadnym zaskoczeniem, że poprawą uśmiechu są zainteresowane przede wszystkim osoby z miesięcznymi dochodami netto powyżej 9 tys. zł. To wynika z ich największych możliwości finansowych. Są one w stanie łatwiej ponosić koszty związane z zabiegami, co sprawia, że częściej korzystają z usług lekarzy dentystów. Zasobniejsze portfele, presja społeczna oraz dążenie do poprawy wyglądu mogą być głównymi czynnikami skłaniającymi przedstawicieli ww. grup do metamorfozy uzębienia.

Nie trudno się też domyślić, że mężczyźni częściej niż kobiety nie planują poprawiać swojego uśmiechu. Ponadto dotyczy to głównie osób w wieku 65-74 lat, z miesięcznym dochodem netto w wysokości 1000-2999 zł. Seniorzy mogą uważać tego typu zabiegi za zbyteczne i mniej istotne w porównaniu z innymi, które są bardziej priorytetowe w starszym wieku. Z kolei osoby z niższymi dochodami, w tym często emeryci, mogą nie być w stanie ponosić takich wydatków.

Autor: dr n. med. Piotr Przybylski, stomatolog, klinika IMPLANT MEDICAL

Zobacz także: Jak szybko ukoić ból? Naturalne sposoby na zapalenie dziąseł
Ból zęba. Jak sobie z nim radzić? Najlepsze domowe sposoby, które przynoszą ulgę

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność. Minimum 65 lat. Większość Europy to już zrozumiała

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec z paleniem w takich kominkach na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA