REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopiero w 2026 roku powrót niskiej inflacji. Jak będą rosły ceny w 2024, co z oprocentowaniem kredytów i odsetkami od lokat

Na prawdziwy spadek inflacji przyjdzie nam poczekać - długo, bo ekonomiści mówią o 2026 roku; a co z oprocentowaniem kredytów i lokat, kursami walut w 2024 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ekonomiści w kwestii naszych pieniędzy są zgodni: w pierwszej połowie 2024 r. nie będzie sensacji, a inflacja ustabilizuje się na poziomie 5-6 procent. Finansowe tsunami może jednak nastąpić w drugiej połowie roku gdy wróci VAT na żywność, a zwłaszcza jeśli rząd przestanie mrozić ceny energii elektrycznej i ciepła.

Prognozy poszczególnych analityków w całej rozciągłości potwierdza ankieta, którą Business Insider przeprowadził w czternastu ośrodkach analitycznych – od banków po organizacje biznesmenów. Przepowiadają oni średnią inflację w całym 2024 roku na poziomie 5 proc. – przy średniej rocznej w 2023 w wysokości 11,6 proc. – i największe wątpliwości mają w zakresie tego co może się wydarzyć w drugiej połowie 2023 roku.

REKLAMA

2024: kredyty wciąż drogie, co z oprocentowaniem lokat

REKLAMA

Takie założenia makroekonomiczne plus otoczenie polityczne (NBP) sprawiają, że ekonomiści nie spodziewają się dużych zmian w polityce pieniężnej, zwłaszcza stóp procentowych. Ani w styczniu, ani w lutym nie należy się spodziewać obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
W całym 2024 r. analitycy spodziewają się, że RPP obniży stopy dla PLN maksymalnie o 0,5 proc. – z obecnego poziomu 5,75 proc. Do 5,25 proc. na koniec br.

To oznacza, że nie ma co liczyć na znaczący spadek oprocentowania kredytów – zarówno hipotecznych jak i konsumenckich.
W przypadku pierwszych obecne wyceny wskaźników referencyjnych WIBOR 5,8-5,9 proc. I WIRON 4,9-5,5 proc. będą się utrzymywały w długim okresie, co oznacza, że raty odsetkowe kredytów hipotecznych, korygowane przez banki zazwyczaj co trzy albo co sześć miesięcy, nie będą zmieniały się w znaczący sposób.

REKLAMA

Z kolei na rynku kredytów krótkoterminowych – kredytów i pożyczek konsumenckich, w tym kart kredytowych czy przeterminowanych płatności w ramach coraz popularniejszej usługi BNPL – kup teraz, płać później czyli płatności odroczonych oznacza maksymalne oprocentowanie, które i teraz dopuszcza prawo w wysokości 18,50 proc. (od października 2023 r.).

Z kolei oznacza to także ustabilizowanie się oprocentowania lokat terminowych w bankach. Spadło ono do poziomu średnio nieco mniej niż 5 proc., a wyjątkowe okazje na specjalnych warunkach, które jeszcze w listopadzie były na poziomie 7 proc, obecnie nie przekraczają 6,50 proc.
Na specjalnych rachunkach oszczędnościowych w promocyjnych okresach, jak np. aktualnie w PKO BP wynosi 5,25 proc. – oprocentowanie lokat będzie więc na poziomie równym lub nieco niższym od inflacji, co jest i tak poziomem zdecydowanie lepszym od tego sprzed roku kiedy to nawet kapitał dużo tracił na wartości, a o zyskach nie mogło być mowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będą tanie urlopy zagranicą: jakie kursy euro i USD

Nikt z analityków, w tym w przywołanej już ankiecie Business Insidera, nie ma wątpliwości, że zbudowana w ostatnim kwartale 2023 roku mocna pozycja złotego utrzyma się dłużej.
Oczywiście, jak to na rynkach, które rządzą się nie tylko trendami, ale i poddają rozmaitym spekulacjom, mogą się zdarzać okresowo mniejsze lub większe wahnięcia kursów, tym niemniej siłę polskiej waluty wyznaczają dwie prognozy notowań na koniec 2024 roku: 4,33 zł za euro i 3,93 za amerykańskiego dolara.

Przy takich kursach z pewnością można już teraz planować letnie urlopy za granicą, bo różnice w cenach między kurortami nad polskim Bałtykiem a kwaterami nad Morzem Śródziemnym w krajach południowej Europy – o Turcji i Egipcie już nie wspominając – jeszcze bardziej się zwiększą, na niekorzyść wczasów w kraju oczywiście.

Ponieważ kalendarz 2024 r. wyjątkowo sprzyja wydłużaniu weekendów – nawet do dziewięciu dni za cenę trzech-czterech dni urlopu wypoczynkowego, i to wielokrotnie, można też dobry kurs PLN wykorzystać do zaplanowania wypadów weekendowych w celu poznania najbardziej markowych miast i okolic w różnych krajach europejskich – i nie tylko.

2024: co z bieżącymi kosztami utrzymania

Oczywiście dobry kurs złotego daje dużo lepsze warunki do robienia zakupów w sklepach internetowych działających zagranicą i rozliczających transakcje w euro czy USD.
Oznacza też stabilne ceny produktów powszechnego użytku, tradycyjnie importowanych: banany i inne owoce, kawa i herbata, oliwa i oliwki – oczywiście biorąc poprawkę na to, że na rynkach surowcowych notowania niektórych, czego symbolem mogą być ceny oliwy, idą w górę niezależnie od kursów walut.

Niestety, to tylko mały fragment produktów kupowanych na co dzień, zwłaszcza żywności. W tej materii bowiem prognozy ekonomistów są najmniej optymistyczne.
Oznacza to, że utrzymujący się już od dłuższego czasu trend, iż ceny żywności rosną szybciej od innych cen a tym samym i wskaźnika inflacji konsumenckiej, w 2024 roku będzie wciąż działał.

Nawet w projekcie budżetu państwa na 2024 r. przyjęto, że wzrosną one o 6,6 proc., a jedną z wielu tego przyczyn może być spodziewany powrót do standardowo stosowanych stawek VAT gdy zerowy podatek na podstawowe produkty żywnościowe przestanie już działać.

Oznacza to, że mimo spodziewanych powszechnych podwyżek płac i już zadekretowanych wzrostów wynagrodzeń, budżety domowe w 2024 roku lepiej dalej mieć pod ścisłą kontrolą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA