REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boże Narodzenie 2023. Czy w tym roku w święta czujemy się bezpiecznie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Poczucie bezpieczeństwa Polaków w Boże Narodzenie 2023 wzrosło aż o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na pewno zdecydowanie bardziej niż przed rokiem, bo bezpieczniej niż w święta 2022 roku bezpieczniej dziś się czuje ponad 10 procent ankietowanych rodaków.

Nawet krótka nieobecność może stanowić powód do zmartwień dotyczących bezpieczeństwa mieszkania. Okres świąteczny to czas, w którym wiele osób decyduje się na podróże. Zazwyczaj są to niedługie wyjazdy w celu odwiedzenia rodziny czy znajomych. 

REKLAMA

Co powoduje niepokoje o bezpieczeństwo w święta

REKLAMA

Ponad połowa ankietowanych w badania pu przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie firmy Netatmo, deklaruje, że w przypadku dłuższej nieobecności w mieszkaniu obawiają się niebezpiecznych zdarzeń.
Najwięcej, bo aż 66% uważa, że ich domy najbardziej zagrożone są w wakacje. Z kolei tylko 6% respondentów wskazuje na okres świąt Bożego Narodzenia jako czas, w którym odczuwają największy niepokój, opuszczając swoje miejsce zamieszkania.  W zeszłym roku w podobnym badaniu było to 16% Polaków. 

Według badanych, głównym zagrożeniem jest możliwość włamania, co potwierdziło aż 76% uczestników ankiety. Warto zaznaczyć, że ta odpowiedź nie wynika jedynie z powiązania świąt z fabułą kultowego filmu „Kevin sam w domu”, lecz stanowi realne obawy. Według danych Komendy Głównej Policji (KGP), od stycznia do sierpnia 2023 roku odnotowano w całym kraju blisko 40 tys. kradzieży z włamaniem.

Włamanie lub pożar to powód zmartwień

Ogólna liczba przestępstw przeciwko mieniu rośnie od kilku lat. Z informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2018 roku było to 349 tys. przypadków, a w 2021 roku już 420 tys. Pomimo takich wyników, według danych Eurostatu, Polska jest w czołówce europejskich krajów z wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz niską częstością przestępstw. 

Na drugim miejscu pod kątem obaw znajduje się pożar (49%). Kolejno wskazywane przez respondentów są usterki instalacji (35%) oraz zalanie mieszkania (33%). Jak wynika z badania, podczas nieobecności aż 30% Polaków obawia się również wpływu burzy na pusty dom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poczucie bezpieczeństwa dają nowe technologie

REKLAMA

Mimo istniejących obaw dotyczących bezpieczeństwa mieszkań, jedynie 30% Polaków decyduje się na instalację systemu zabezpieczeń. To jednak o 5 punktów procentowych więcej niż w poprzednim roku. Ci, którzy podjęli tę decyzję, w większości przypadków (86%) uważają, że ich dom jest odpowiednio chroniony.

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na wykorzystanie urządzeń smart home przy zabezpieczaniu mieszkania. W niemal 60% systemów alarmowych i antywłamaniowych znajduje się co najmniej jedno inteligentne urządzenie, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z danymi z 2022 roku. Zastosowanie urządzeń smart home przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród 64% ankietowanych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

Test z geografii - strony świata. Tylko 8 pytań
Berlin leży na północny wschód od Paryża. Sprawdź, czy uda Ci się poprawnie wskazać kierunki bez otwierania mapy.
Ile zarabiają Polacy i gdzie najlepiej? Zaskakujące dane GUS

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

REKLAMA

Prosty test z literatury. Kto jest autorem?
Tyle książek przeczytanych... Czy pamiętasz, kto je napisał? Proponujemy prosty test na odświeżenie pamięci. Zaczynamy od najłatwiejszego pytania:
Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Nielegalne oszczędności? Zaniżanie podatków może Cię kosztować znacznie więcej, niż myślisz!

Próba zaniżenia zobowiązań podatkowych to ryzyko, które może zrujnować Twoją firmę. Od potężnych kar finansowych, przez odpowiedzialność karną, aż po utratę reputacji i płynności finansowej – sprawdź, dlaczego uczciwe rozliczenia są jedyną bezpieczną drogą!

REKLAMA

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA