REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2024: będą nowe dopłaty na fotowoltaikę Mój Prąd. Nowość – dofinansowanie przydomowych elektrowni wiatrowych

Absolutna nowość w 2024 roku: przydomowe elektrownie wiatrowe dostaną dofinansowanie na wzór fotowoltaiki!
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze na fotowoltaikę w programie Mój prąd 5.0 skończyły się przed czasem. Kolejni amatorzy na prywatne elektrownie i ekologiczne źródła ogrzewania w domach nie przejęli się opowieściami o spadku opłacalności paneli słonecznych po zmianie systemu rozliczeń z net-metering na net-biling i złożyli wnioski o prawie miliard złotych.

Informując o tym Paweł Mirowski wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział kontynuację programu w 2024 roku. Nowością mają być dopłaty do budowy przydomowych elektrowni napędzanych siłą wiatru.

REKLAMA

Mój Prą 6.0 w 2024 roku: jeszcze więcej możliwości

Program Mój Prąd już w tym roku uległ poważnym zmianom na korzyść osób inwestujących w zieloną energię i tani prąd. Prze kilka lat była to prosta dotacja do kupna, instalacji i przyłączenia do sieci instalacji fotowoltaicznej, dostarczającej ekologiczną energię eklektyczną ze słońca. W końcu program dostosowano do zmian jakie przydomowym elektrowniom przypisuje się docelowo – mają one zapewnić samowystarczalność energetyczną domom i dostarczać nadwyżki do sieci w sposób optymalny dla wszystkich. Do tego zaś potrzebne są nie tylko panele słoneczne, ale i magazyny energii, pompy ciepła oraz inteligentne systemy do zarządzania.

I te wszystkie dodatkowe przedsięwzięcia w piątej edycji programu znalazły swoje dofinansowanie.

REKLAMA

O co tu chodzi, najlepiej wyjaśnić na przykładzie niezadowolenia prosumentów – czyli właścicieli prywatnych elektrowni, którzy nadwyżki prądu sprzedają do sieci – ze zmiany systemu rozliczeń. Dla uproszczenia, by było łatwiej zrozumieć net-metering i net-biling ujmijmy to tak: stary system rozliczeń, net-metering, przypomina wymianę towarową: oddaję nadwyżkę jak w depozyt, a potem ją odbieram i nie ma w tym rozliczeń pieniężnych. W nowym systemie prąd się sprzedaje i kupuje, na dodatek z uwzględnieniem różnic w cenach.

Ponieważ nadwyżki oraz niedobory w przypadku energii elektrycznej ze słońca wszyscy mają w tym samym czasie, oddając prąd do sieci dostaje się grosze, kupując płaci złotówki, bo powszechny deficyt energii np. w nocy powoduje duży popyt i winduje ceny w górę.
W interesie właściciela prywatnej elektrowni jest więc takie jej urządzenie, by nie trzeba było prądu kupować, a jeśli już, to nie wtedy gdy jest najdroższy. Rozwiązaniem są magazyny energii oraz taka przebudowa instalacji domowych, by własny prąd pokrywał wszystkie potrzeby energetyczne – łącznie z ogrzewaniem domu czy mieszkania i ciepłą wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mój Prąd 2024: na co można będzie wydać pieniądze z dotacji

Z takiej samowystarczalności energetycznej korzyść ma też państwo. Jeśli uda się do niej doprowadzić nie trzeba będzie wydawać dziesiątek miliardów złotych na sieci przesyłowe, które zupełnie inaczej działają w warunkach produkcji energii elektrycznej w większości z sieci rozproszonych, a inaczej gdy wytwarzają go gigantyczne bloki ogromnych elektrowni.

Dlatego dotacje w programie Mój Prąd będą i w 2024 roku, i w latach następnych. Na dodatek coraz wyższe i z coraz bogatszą listą przedsięwzięć, które będzie można współfinansować z bezzwrotnych dopłat z budżetu państwa i środków unijnych.

Właśnie odblokowanie pieniędzy z UE na KPO – Krajowy Plan Odbudowy to kolejna gwarancja, że dopłaty do prywatnej energetyki będą utrzymane.

Jak zapowiedział wiceprezes NFOSiGW Paweł Mirowski, najdalej w połowie 2024 r. powinny ruszyć dopłaty do budowy przydomowych instalacji produkujących prąd z wiatru – czyli małych wiatraków.
Nie jest tylko jeszcze zdecydowane czy będzie to dodatkowa część programu Mój Prąd czy też zostanie stworzony nowy program, dedykowany tylko produkujących zielony prąd z wiatraków.

Teraz wciąż można dostać pieniądze na zieloną energię z innych programów

Osoby zainteresowane prywatnymi elektrowniami słonecznymi w swoich nieruchomościach, mimo wyczerpania się środków w piątej edycji programu Mój Prąd nie muszą się wstrzymywać z inwestycją do połowy 2024 r. kiedy to najprawdopodobniej ruszy Mój Prąd 6.0.
Nadal na panele słoneczne, pompy ciepła i im podobne przedsięwzięcia można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Jak poinformował wiceprezes NFOSiGW, z tej ścieżki dofinansowania powstało aż 130 tys. Instalacji słonecznych.
Innym rozwiązaniem jest założenie małej spółdzielni energetycznej i wspólna budowa instalacji fotowoltaicznej, na co są inne środki a wsparcie na pewno nie wyczerpie się ani teraz przed końcem roku, ani w roku przyszłym.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Przejście na emeryturę w styczniu, jest korzystne czy lepiej poczekać z wnioskiem do lutego 2025 roku

Kiedy najlepiej złożyć w ZUS wniosek o emeryturę. Czy styczeń jest gorszym na to miesiącem niż luty. Kończyć pracę i przechodzić na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, a może korzystniej jest łączyć emeryturę z dalszą pracą.

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

REKLAMA

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

REKLAMA

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w resorcie pracy? Pracownicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oczekiwali podpisania dokumentu: Polityka rozwiązywania konfliktów oraz przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czy 19.01.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Nawet jeśli świąteczne zapasy zgromadzone w lodówkach i domowych spiżarniach dawały do tej pory oddech od większych zakupów, to już teraz, w połowie stycznia, zapasy trzeba odnowić. Szykują się więc duże zakupy. Czy jednak trzeba poświęcić na nie czas w sobotę 18 stycznia, czy można temat odłożyć o dzień. Słowem - czy 19.01.2025 r. to niedziela handlowa lub niestety niedziela z zakazem handlu.

REKLAMA