REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komornik bezradny. Z tego konta egzekucja jest niemożliwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Revolut karta płatnicza
Czy komornik może wejść na Revolut?
Piotr Nowak
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Czy komornik może wejść na konto w Revolut? Na to pytanie można uzyskać różne, jak również sprzeczne odpowiedzi. My zapytaliśmy ekspertów i wyjaśniamy jak jest naprawdę.

Czym jest Revolut?

Revolut to litewski bank oferujący na polskim rynku wielofunkcyjną aplikację finansową. Korzysta z niej obecnie w naszym kraju 4,5 miliona osób. Liczba ta rośnie w tempie miliona rocznie. To najszybciej rozwijający się projekt z sektora bankowego nad Wisłą. Revolut zapewnia możliwość wykonywania przelewów w ramach rachunku z polskim IBAN, przewalutowania po korzystnych kursach, handlu aktywami giełdowymi czy krytpowalutami.

REKLAMA

Długi a Revolut

Boom na usługi Revolut nad Wisłą koresponduje ze wzrostem niespłacanego zadłużenia naszego społeczeństwa. Jak podał BIG InfoMonitor, na koniec stycznia 2025 roku zadłużenie Polaków wyniosło 85,6 mld złotych. Oznacza to wzrost ogólnej kwoty zaległości o prawie 1,3 mld zł.

Oznacza to, że wartość niespłaconych długów jest w naszym kraju wyższa niż budżet programu Rodzina 800 plus.

Dłużnicy w poszukiwaniu bezpiecznego azylu dla swoich dochodów coraz częściej decydują się na założenie konta w Revolut, wychodząc z założenia, że jest komornik nie może zająć zgromadzonych tam środków. Jak jest naprawdę?

Czy Revolut należy do systemu OGNIVO?

System OGNIVO pełni funkcję platformy umożliwiającej wymianę informacji pomiędzy instytucjami finansowymi, takimi jak banki czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, a uprawnionymi podmiotami, które mogą uzyskiwać dane o klientach tych instytucji. Z rozwiązania tego najczęściej korzystają komornicy sądowi, poszukujący informacji o aktywach osób zadłużonych. Dzięki OGNIVO mogą ustalić, czy dłużnik posiada środki pieniężne na koncie, które mogłyby zostać zajęte w toku postępowania egzekucyjnego.

W jednym z najnowszych odcinków programu Gość Infor.pl gościł mecenas Michał Grabowski, warszawski prawnik znany m.in. z doradzania przy wejściu Revoluta na rynek w Polsce. W rozmowie rozwiał wiele wątpliwości związanych z funkcjonowaniem tej popularnej aplikacji finansowej.

Jak tłumaczył ekspert, Revolut posługuje się wirtualnymi numerami rachunków bankowych, które są przypisywane klientom za pośrednictwem Aion Banku. W praktyce oznacza to, że Revolut posiada konto w tym banku, a dla użytkowników generowane są indywidualne numery IBAN powiązane z tym rachunkiem.

Według prawnika, taka struktura — znana jako tzw. wirtualny IBAN — skutkuje tym, że rachunki klientów Revoluta nie są obecnie widoczne w systemie OGNIVO. Wynika to z faktu, że Revolut operuje w Polsce na podstawie litewskiej licencji bankowej i nie jest bezpośrednio powiązany z polskim systemem bankowym w tradycyjnym ujęciu.

Czy komornik może wejść na konto Revolut?

Revolut nie jest zintegrowany z polskim systemem OGNIVO, który obejmuje krajowe banki komercyjne oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. W praktyce oznacza to, że zgromadzone tam środki są niewidoczne dla komorników prowadzących postępowania egzekucyjne.

Dostępne dla użytkowników Revoluta polskie numery IBAN są jedynie dzierżawione od belgijskiego Aion Banku. Konto, z którego korzysta użytkownik aplikacji, formalnie należy do Revoluta — a nie do samego użytkownika. W związku z tym pieniądze zdeponowane w aplikacji nie są traktowane jako należące do obywatela Polski, co uniemożliwia ich zajęcie przez krajowe organy egzekucyjne.

To właśnie z tego powodu część osób zadłużonych w Polsce decyduje się na założenie konta w Revolucie, traktując je jako sposób na ominięcie egzekucji komorniczej. Takie działania istotnie utrudniają pracę organom ścigania, szczególnie w przypadkach, gdy dłużnik nie osiąga oficjalnych dochodów w Polsce ani nie korzysta z państwowych świadczeń podlegających zajęciu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komornik o Revolut

O to, czy komornik może znaleźć sposób na egzekucję środków z konta Revolut zapytaliśmy Przemysława Małeckiego, rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej.

Przemysław Małecki, potwierdził, że Revolut rzeczywiście bywa wykorzystywany przez niektórych dłużników jako sposób na ukrycie środków przed egzekucją komorniczą. Jak wyjaśnił, choć zjawisko to nie przybiera masowej skali, to niewątpliwie istnieje grupa osób, która przechowuje środki finansowe poza zasięgiem polskich organów egzekucyjnych. Problem wynika z faktu, że komornicy mogą działać wyłącznie na terenie Polski – a jeśli rachunek prowadzony jest formalnie przez instytucję zagraniczną, nie mają oni możliwości przeprowadzenia skutecznego zajęcia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przeliczanie emerytur. Pierwsze zwycięstwo emerytów w II instancji [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Jedno z pierwszych orzeczeń sądów powszechnych, które odnosiło się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest już prawomocne. Chodzi o wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. VI U 528/24.

Komornik bezradny. Z tego konta egzekucja jest niemożliwa

Czy komornik może wejść na konto w Revolut? Na to pytanie można uzyskać różne, jak również sprzeczne odpowiedzi. My zapytaliśmy ekspertów i wyjaśniamy jak jest naprawdę.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. MEN prowadza nowe wymagania. Jest projekt rozporządzenia

Gotowy jest projekt rozporządzenia dotyczącego szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Dokument precyzuje m.in. wymagania kwalifikacyjne dla nauczycieli muzyki i plastyki, a także edukacji zdrowotnej. Wyjaśnia także niektóre kwestie dotyczące nauczyciela przedszkolnego, pedagoga specjalnego i psychologa. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

REKLAMA

Milion kobiet oszukanych na emeryturach. Straciły nawet 70% podwyżki – teraz czas na sądy, RPO i Trybunał Konstytucyjny

Chodzi o kobiety z dwudziestu roczników, które w 1999 r. nie wybrały OFE i z tego powodu – nie mogły lub nie będą mogły skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia wysokości ich emerytury, po osiągnięciu 65 roku życia, na podstawie art. 26c ustawy FUS (który wszedł w życie wiele lat po tym, jak podejmowały one decyzję co do OFE). Kobiety, które wybrały OFE (i w związku z tym – ZUS prowadzi im subkonto) na podstawie ww. przepisu – mogą natomiast uzyskać podwyżkę emerytury o nawet 71,2%. Poszkodowane emerytki, nie powinny pozostawać bezczynne – jest kilka sposobów na dochodzenie przez nie swoich praw.

Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Emerytura może być wyższa nawet o kilkadziesiąt procent. Wystarczy wykonać ten sprytny manewr

Czy można dwa razy przejść na emeryturę i zyskać na tym krocie? Brzmi niedorzecznie, ale naprawdę jest to możliwe. Pozwala na to luka w prawie, która dotyczy tysięcy kobiet z konkretnych roczników. Odsłonili ją eksperci z Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Warszawskiej.

REKLAMA

Wykończą miliony Polaków, nowym gigantycznym podatkiem? Grozi nam finansowa katastrofa! Ministerstwo finansów ujawnia plany rządu

Będziemy go płacić czy nie będziemy. Nad Polską zawisło widmo podatku katastralnego. Wprowadzenie do naszego kraju nowej daniny rekomendują Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD. Jak wskazują organizacje, obecne opłaty, jakie ponoszą właściciele domów i mieszkań są… za niskie. Jak miałoby być po nowemu? Za dom wart pół miliona złotych trzeba płacić rocznie 5 tysięcy złotych podatku? Jeśli jest wart milion, wychodzi 10 tysięcy. Czy fiskus każe nam się rozliczać nie z metrażu a wartości nieruchomości? To byłaby katastrofa! Głos w tej sprawie zabiera resort finansów.

Matura 2025. Co będzie na maturze z polskiego? Polonistka wskazuje "pewniaki"

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Egzaminatorka Anna Ryłek odpowiada, że "można się spodziewać wszystkiego". Dobrą wiadomością jest jednak to, że "wszystko" oznacza o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że znacznie została skrócona lista lektur.

REKLAMA