Wziąłeś kredyt? Może nie musisz go spłacać. Banki mają problem

Piotr Nowak
rozwiń więcej
pieniądze, banknoty, złotówki, dłonie / Banki oszukują klientów na kredytach? / ShutterStock

Coraz więcej Polaków idzie do sądu z pozwem banku o niespłacony kredyt. Z jakim skutkiem? To często bank przegrywa. Dlaczego? Bo wiele umów kredytowych wciąż zawiera błędy formalne i nielegalne zapisy. A to może oznaczać, że kredyt, który mieliśmy w planie spłacać jeszcze wiele miesięcy czy nawet lat, okazuje się już spłacony.

Ekspertka ds. kredytów bankowych

Radczyni prawna Monika Wojciechowska-Szac doprowadziła do wielu zwycięstw sądowych frankowiczów. Teraz, w programie „Gość Infor.pl” wyjaśnia, na co zwrócić uwagę w umowie kredytowej i jakie działania podjąć, jeśli mamy wątpliwości co do jej legalności.

Umowy kredytowe pod lupą – na co zwrócić uwagę?

Według mec. Moniki Wojciechowskiej-Szac, wiele umów kredytowych zawiera zapisy, które mogą być uznane za niedozwolone. Dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i konsumenckich. Kluczowe kwestie to:​

  • Brak transparentności w określaniu oprocentowania,
  • Zawarte w umowie klauzule abuzywne, czyli naruszające interesy konsumenta,
  • Nieprawidłowe informowanie klienta o kosztach kredytu.

Jeśli umowa zawiera klauzule niedozwolone, sąd może ją unieważnić w całości lub częściowo” – podkreśla radczyni.​

Sankcja kredytu darmowego – kiedy można z niej skorzystać?

Sankcja kredytu darmowego (SKD) to narzędzie, które pozwala konsumentowi na uniknięcie kosztów kredytu, jeśli bank nie dopełnił obowiązków informacyjnych. Mec. Wojciechowska-Szac wskazuje, że:​

  • Bank musi dostarczyć klientowi wszystkie wymagane informacje przed podpisaniem umowy,
  • Brak spełnienia tego obowiązku może skutkować zastosowaniem SKD,
  • W praktyce oznacza to, że klient spłaca tylko kapitał, bez odsetek i prowizji.​

"To realne narzędzie ochrony konsumenta, z którego warto korzystać, jeśli są ku temu podstawy” – mówi ekspertka.

Nieprawidłowości w umowie kredytowej - co robić?

Masz wątpliwości co do swojej umowy kredytowej, podejrzewasz, że znajdują się w niej zapisy niezgodne z prawem? To może być dla Ciebie szansa, na uwolnienie się od kredytu. Co robić?

  • Dokładnie przeanalizować umowę pod kątem klauzul niedozwolonych,
  • Skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie bankowym,
  • Rozważyć złożenie pozwu przeciwko bankowi w celu unieważnienia umowy lub zastosowania SKD.​

„Nie warto zwlekać – im szybciej podejmiemy działania, tym większa szansa na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy” – radzi mec. Wojciechowska-Szac w programie Gość Infor.pl.

Infor.pl
Dla jednych to prosty QUIZ, a dla innych trudny test. Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
20 kwi 2025
Lata szkolne... tyle lektur trzeba było przeczytać! Jedni pochłaniali książki z pasją, a dla drugich była to prawdziwa mordęga. A kim Ty byłeś? Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Sprzedałeś nieruchomość nabytą w drodze spadku? Urząd Skarbowy może upomnieć się o ponad 92 tysięcy złotych, nawet jeśli zostałeś zwolniony z podatku od spadków i darowizn. Możesz temu zapobiec, ale pozostało już niewiele czasu
20 kwi 2025

Każdy kto w 2024 roku dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nabył nieruchomość (dotyczy to także przypadków nabycia nieruchomości w drodze spadku) – podlega z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do 30 kwietnia należy złożyć PIT-39. Istnieją jednak przesłanki pozwalające uniknąć zapłaty podatku.

MRPiPS: 5070 zł dla każdego od 1 stycznia 2026 r., ale jest „haczyk” – bo nie dla tych co otrzymują premie i nagrody oraz inne dodatki do wynagrodzenia
20 kwi 2025

Czeka nas rewolucja w zakresie płacy minimalnej – w rządzie trwają obecnie prace nad całkowitą zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wersja projektu zakłada, że pensja minimalna ma opiewać na 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co – zgodnie z aktualnymi prognozami – dałoby pensję minimalną na poziomie 5070 zł brutto. Jak się okazuje – nie wszyscy będą mogli jednak liczyć na podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., bo MRPiPS wycofało się z pomysłu zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym.

Pracę dają od ręki. Płacą nawet... 19 tysięcy miesięcznie! Nie trzeba mieć matury ani studiów
20 kwi 2025

Kalendarz ma wypełniony na kilka miesięcy do przodu, ludzie ustawiają się do niego w kolejce. Tak się dobrze kręci biznes właścicielowi stolarskiej firmy, który z wykształcenia jest… historykiem. Dziesięć lat temu schował do kieszeni uniwersytecki dyplom i został fachowcem na wagę złota. Ma zawód, który jest na rynkowym topie. Na tej liście są też cieśle, ślusarze, stolarze, elektrycy, murarze czy brukarze.

WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności
19 kwi 2025

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
19 kwi 2025
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Odprawy pracownicze w 2025 r.
20 kwi 2025

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach
20 kwi 2025

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach
20 kwi 2025

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”
19 kwi 2025

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

pokaż więcej
Proszę czekać...