Czy komornik może zająć pieniądze na koncie Revolut? Obalamy mity

Piotr Nowak
rozwiń więcej
Revolut karta płatnicza / Czy komornik może wejść na Revolut? / Piotr Nowak / INFOR

Czy komornik może wejść na konto Revolut? Odpowiedzi na to pytanie szukają codziennie tysiące Polaków. Jaka jest prawda? Czy dłużnicy z kontem w tej aplikacji mogą spać spokojnie? Czy organy egzekucyjne widzą środki na Revolut? Zapytaliśmy o to eksperta.

Ekspert od Revoluta

W programie Gość Infor.pl wystąpił Michał Grabowski - prawnik, który prowadzi w Warszawie kancelarię. Specjalizuje się w finansowych technologiach. Kilka lat temu uczestniczył w wejściu litewskiej aplikacji Revolut na polski rynek. Jego wiedza wykracza poza spekulacje i plotki z którymi można się spotkać w polskim internecie.

Czy komornik może wejść na konto Revolut?

Jak wyjaśnił Michał Grabowski, aby polskie organy egzekucyjne mogły dokonać zajęcia środków na koncie dłużnika, muszą wiedzieć, że taki rachunek istnieje. Tymczasem Revolut jest bankiem zarejestrowanym na Litwie. Podlega więc jurysdykcji prawa bankowego naszego sąsiada, nie polskiemu nadzorowi, jak to ma miejsce w przypadku banków działających w Polsce. Komornik zatem nie może wiedzieć, że dłużnik posiada rachunek w Revolut, a zatem egzekucja jest niemożliwa.

Revolut a system OGNIVO

Sporo emocji wywołuje temat przynależności Revoluta do systemu OGNIVO. W przestrzeni informacyjnej w Polsce pojawiły się niedawno informacje jakoby litewski bank miał się ubiegać o licencje na działalność w naszym kraju, co wiązałoby się z wejściem w system, którym objętym są banki i kasy pożyczkowe - OGNIVO. Za pomocą tego narzędzia organy egzekucyjne mogą ustalać gdzie i ile pieniędzy dłużnik posiada.

Michał Grabowski w rozmowie z Infor.pl powiedział, że nie ma pewności, że wniosek jaki złożył Revolut dotyczy zezwolenia na działalność bankową. Obecnie zatem Revolut nie należy do systemu OGNIVO i nie ma żadnych potwierdzonych informacji jakoby miało się to zmienić w niedalekiej przyszłości.

Egzekucja komornicza z Revolut - pogłoski

W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wysyp artykułów z sensacyjnymi nagłówkami, które miały sugerować, że w Polsce udało się skutecznie przeprowadzić egzekucje komorniczą z konta Revolut.

Zapytaliśmy o to rzecznika Krajowej Rady Komorniczej Przemysława Małeckiego. - Nie słyszałem o żadnym takim przypadku - powiedział Małecki w programie Gość Infor.pl.

Infor.pl
Matura międzynarodowa kluczem do zagranicznych uczelni
10 kwi 2025

Systemy edukacji za granicą znacząco różnią się od polskiego. Matura międzynarodowa staje się więc realną szansą dla polskich uczniów marzących o studiach na prestiżowych zagranicznych uczelniach. Znacząco ułatwia proces rekrutacji i adaptację w międzynarodowym środowisku akademickim.

Ulga na cele kultu religijnego: Kto i jak może z niej skorzystać?
10 kwi 2025

Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy, że przekazując darowiznę na cele kultu religijnego, mogą obniżyć swój podatek dochodowy. Sprawdź, kto może skorzystać z ulgi, jakie są limity, jak ją prawidłowo rozliczyć i jak udokumentować darowiznę, by nie mieć problemów z fiskusem.

Zapewnienia syntetyczne mogą ułatwić negocjacje: Jak działają?
10 kwi 2025

Zapewnienia sprzedających będące swoistym parasolem ochronnym dla kupującego są jednym z kluczowych elementów dokumentacji transakcyjnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że zapewnienia są obecnie standardem na rynku M&A i rzadko miewa się w dzisiejszych czasach do czynienia z transakcją, w toku której sprzedający nie składają kupującemu zapewnień.

Zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek stały z MOPS w 2025 r. [PRZYKŁAD]
10 kwi 2025

Zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny to ważne formy wsparcia m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Komu przysługują te świadczenia? Czy można je łączyć? Co zmieniło się w 2025 r.? Oto ważne informacje i prosty przykład!

Wybory prezydenckie 2025. System e-Wybory już działa. Jak dopisać się online do spisu wyborców będąc za granicą
10 kwi 2025

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało 10 kwietnia 2025 r., że system e-Wybory w wyborach prezydenckich jest już otwarty. To usługa elektroniczna na stronie https://ewybory.msz.gov.pl, dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców sporządzanych przez konsulów bez wychodzenia z domu.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.
10 kwi 2025

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Uprawnienia pracownika a staż pracy
10 kwi 2025

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?
10 kwi 2025

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Pilot rządowych samolotów: teraz przed każdym lotem HEAD samolot podlega drobiazgowej weryfikacji. Komisja bada sprawność każdego detalu "nawet gniazdka, zasilacza przy fotelu"
10 kwi 2025

Procedury lotów prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu zostały zweryfikowane i napisane na nowo - powiedział w rozmowie z PAP pilot lotów HEAD z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego mjr Wojciech Filipowiak. Lekcję z katastrofy 10 kwietnia 2010 roku przepracowaliśmy; bezpieczeństwo przede wszystkim - podkreślił.

Wiek emerytalny 55 lat dla tej jednej grupy? Ważny dokument już w Senacie
10 kwi 2025

Represjonowani w PRL chcą emerytury od 55. roku życia. Do Senatu trafił ważny dokument, który może otworzyć nowy rozdział w historii polskiego systemu emerytalnego. Nie chodzi tu jednak o ogólną reformę, lecz o sprawiedliwość społeczną wobec ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski – a dziś zmagają się z konsekwencjami swoich wyborów.

pokaż więcej
Proszę czekać...