REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoto już powyżej 3 000 dolarów za uncję – czy 2025 rok też będzie rekordowy?

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
złoto, ceny złota, złoto inwestycyjne
Złoto już powyżej 3 000 dolarów za uncję – czy 2025 rok też będzie rekordowy?
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie lata to czas rekordowych wzrostów cen złota. Tylko w 2024 roku kruszec zwiększyć swoją wartość o ponad 30%, przez 5 ostatnich lat – o około 85%. W drugiej połowie marca 2025 zaobserwowaliśmy nienotowane wcześniej 3 000 dolarów za uncję trojańską kruszcu. Co sprawia, że złoto cały czas drożeje i czy można spodziewać się utrzymania tego trendu w 2025 roku?

Co stymuluje ceny złota?

Ceny królewskiego kruszcu często rosną w okresach globalnego niepokoju, a w ostatnich latach inwestorom towarzyszy poczucie niepewności. Zaczynając od 2020 roku, gdy wybuchła pandemia, przez jej późniejsze gospodarcze konsekwencje (m.in. zerwane łańcuchy dostaw, skokowy wzrost inflacji), aż po konflikty geopolityczne o globalnym zasięgu (m.in. napad Rosji na Ukrainę), nieprzewidywalną politykę handlową USA czy niepokoje społeczne związane z potencjalnym kryzysem w przyszłości.

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim pięcioleciu wiele krajów na świecie mierzyło się z inflacją. Jak pokazuje historia, gdy tradycyjna waluta szybko traci swoją siłę nabywczą, realna cena złota pozostaje względnie stała lub też rośnie (m.in. ze względu na zwiększone zainteresowanie wśród inwestorów).

Czynnikiem podnoszącym obecnie wycenę złota jest bardzo duży popyt – królewski kruszec chętnie kupują inwestorzy prywatni, ale też banki centralne wielu krajów, które chcą zabezpieczyć walutę narodową na wypadek kryzysu i zwiększyć poziom zaufania wśród zagranicznych inwestorów. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach swoją rezerwę złota znacząco zwiększył też Narodowy Bank Polski.

Wreszcie względnie dobra koniunktura sprawia, że inwestorzy dysponują kapitałem – jego wyraźną część inwestują jednak w bezpieczne przystanie (inwestycje o niskim ryzyku straty), której sztandarowym przykładem jest właśnie złoto fizyczne.

Przewidywania na 2025 rok

Większość inwestorów i ośrodków analitycznych przewiduje dalszy wzrost cen złota, choć może on być nieco mniej dynamiczny niż w 2024 roku. Jednocześnie warto zauważyć, że przez ostatnie 2 lata rzeczywisty wzrost był znacznie wyższy niż formułowane wcześniej prognozy. Istnieje szansa, że historia się powtórzy. W grudniu 2024 roku dominował konsensus, że pod koniec 2025 roku uncja kruszcu będzie kosztować około 3 000 dolarów. Tak typowali m.in. Światowa Rada Złota, Goldman Sachs czy J.P. Morgan. Jednocześnie już w marcu cena uncji przekroczyła nienotowane wcześniej 3 000 dolarów (w grudniu 2024 było to około 2 600 dolarów, jest to więc wzrost o około 15%). Uzasadnione jest więc oczekiwanie, że wycena kruszcu znów przebije prognozy analityków, choć naturalnie prognozy są jedynie prognozami i mogą się zmienić, na przykład pod wpływem niespodziewanych wydarzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak i gdzie bezpiecznie kupić złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne (sztabki i monety bulionowe wysokiej próby) można dziś bezpiecznie kupić przez internet. Ważne jest jednak, aby wybierać sprzedawców prowadzących profesjonalną działalność gospodarczą związaną z obrotem kruszcami. Przykładem takiego sprzedawcy jest ASCOIN (pozwolenie NBP nr 17401 na handel złotem i platyną dewizową) – który prowadzi salony sprzedaży w Warszawie i Rzeszowie, a także sklep internetowy pod adresem https://ascoin.pl/.

Dobrym wyborem będą sztabki producentów zrzeszonych w LBMA (Londyńska Giełda Rynku Kruszców) oraz monety bulionowe pochodzące z uznanych światowych mennic. Producenci LBMA to na przykład Valcambi, PAMP, Argor-Heraeus czy Metalor. Z kolei najpopularniejsze globalnie monety bulionowe, to:

  • Krugerrand,
  • Kanadyjski Liść Klonu,
  • Australijski Kangur,
  • Wiedeński Filharmonik,
  • Amerykański Bizon,
  • Britannia,
  • Chińska Panda.

Przed zakupem złota warto więc sprawdzić sprzedawcę (najlepiej, jeśli jest to profesjonalny podmiot) oraz wybrać zaufanego producenta.

ascoin logo

ascoin logo

fot. materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ci, którzy tego nie zrobią, stracą pieniądze z 800 plus. ZUS jest bezwzględny

To koło ratunkowe dla niejednego domowego budżetu, zwłaszcza, kiedy ma się kilkoro dzieci. Co miesiąc rodzice czekają na 800 plus. Trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu ważnych terminów. Ci, którzy obowiązek przegapią, musza się liczyć ze stratą pieniędzy.

Składka zdrowotna w dół! Senat zatwierdził zmiany. Co to oznacza?

Co dalej ze składką zdrowotną? Dzisiaj Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Będą kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? Fiskus analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych w 2023 r. i 2024 r.

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Czy będzie katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r. CKE: harmonogram, czas trwania, wyniki

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: Kiedy będą odbywały się egzaminy ósmoklasistów? Jaki jest harmonogram? Kiedy zostaną opublikowane wyniki egzaminów ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

W krakowskich przedszkolach jest prawie 2 tys. wolnych miejsc

Zakończyła się rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 w przedszkolach samorządowych i niesamorządowych w Krakowie. Z 20 tys. przygotowanych miejsc prawie 2 tys. pozostaje wolnych.

REKLAMA

Darmowe przelewy natychmiastowe? Jest rewolucja w systemie płatności

Czy wkrótce w Polsce przelewy natychmiastowe będą całkowicie darmowe? Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki przesyłamy pieniądze online. Nowe przepisy, wynikające z wdrażania rozporządzenia przepisów unijnych, mają na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności przelewów natychmiastowych w euro.

Jak nie zbankrutować na IT: inteligentne monitorowanie i optymalizacja kosztowa środowiska informatycznego. Praktyczny przewodnik po narzędziach i strategiach monitorowania

W dzisiejszej erze cyfrowej, środowisko IT stało się krwiobiegiem każdej nowoczesnej organizacji. Od prostych sieci biurowych po rozbudowane infrastruktury chmurowe, złożoność systemów informatycznych stale rośnie. Zarządzanie tak rozległym i dynamicznym ekosystemem to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dogłębnej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim strategicznego podejścia i dostępu do odpowiednich narzędzi. Wyobraźcie sobie ciągłą potrzebę monitorowania wydajności kluczowych aplikacji, dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych, sprawnego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników, a jednocześnie planowania przyszłych inwestycji i optymalizacji kosztów. To tylko wierzchołek góry lodowej codziennych obowiązków zespołów IT i kadry managerskiej. W obliczu tej złożoności, poleganie wyłącznie na intuicji czy reaktywnym podejściu do problemów staje się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest proaktywne zarządzanie, oparte na solidnych danych i inteligentnych systemach, które nie tylko informują o bieżącym stanie, ale również pomagają przewidywać przyszłe wyzwania i podejmować mądre decyzje.

REKLAMA