Złoto już powyżej 3 000 dolarów za uncję – czy 2025 rok też będzie rekordowy?
- Artykuł sponsorowany

REKLAMA
REKLAMA
Co stymuluje ceny złota?
Ceny królewskiego kruszcu często rosną w okresach globalnego niepokoju, a w ostatnich latach inwestorom towarzyszy poczucie niepewności. Zaczynając od 2020 roku, gdy wybuchła pandemia, przez jej późniejsze gospodarcze konsekwencje (m.in. zerwane łańcuchy dostaw, skokowy wzrost inflacji), aż po konflikty geopolityczne o globalnym zasięgu (m.in. napad Rosji na Ukrainę), nieprzewidywalną politykę handlową USA czy niepokoje społeczne związane z potencjalnym kryzysem w przyszłości.
REKLAMA
REKLAMA
W ostatnim pięcioleciu wiele krajów na świecie mierzyło się z inflacją. Jak pokazuje historia, gdy tradycyjna waluta szybko traci swoją siłę nabywczą, realna cena złota pozostaje względnie stała lub też rośnie (m.in. ze względu na zwiększone zainteresowanie wśród inwestorów).
Czynnikiem podnoszącym obecnie wycenę złota jest bardzo duży popyt – królewski kruszec chętnie kupują inwestorzy prywatni, ale też banki centralne wielu krajów, które chcą zabezpieczyć walutę narodową na wypadek kryzysu i zwiększyć poziom zaufania wśród zagranicznych inwestorów. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach swoją rezerwę złota znacząco zwiększył też Narodowy Bank Polski.
Wreszcie względnie dobra koniunktura sprawia, że inwestorzy dysponują kapitałem – jego wyraźną część inwestują jednak w bezpieczne przystanie (inwestycje o niskim ryzyku straty), której sztandarowym przykładem jest właśnie złoto fizyczne.
Przewidywania na 2025 rok
Większość inwestorów i ośrodków analitycznych przewiduje dalszy wzrost cen złota, choć może on być nieco mniej dynamiczny niż w 2024 roku. Jednocześnie warto zauważyć, że przez ostatnie 2 lata rzeczywisty wzrost był znacznie wyższy niż formułowane wcześniej prognozy. Istnieje szansa, że historia się powtórzy. W grudniu 2024 roku dominował konsensus, że pod koniec 2025 roku uncja kruszcu będzie kosztować około 3 000 dolarów. Tak typowali m.in. Światowa Rada Złota, Goldman Sachs czy J.P. Morgan. Jednocześnie już w marcu cena uncji przekroczyła nienotowane wcześniej 3 000 dolarów (w grudniu 2024 było to około 2 600 dolarów, jest to więc wzrost o około 15%). Uzasadnione jest więc oczekiwanie, że wycena kruszcu znów przebije prognozy analityków, choć naturalnie prognozy są jedynie prognozami i mogą się zmienić, na przykład pod wpływem niespodziewanych wydarzeń.
Jak i gdzie bezpiecznie kupić złoto inwestycyjne?
Złoto inwestycyjne (sztabki i monety bulionowe wysokiej próby) można dziś bezpiecznie kupić przez internet. Ważne jest jednak, aby wybierać sprzedawców prowadzących profesjonalną działalność gospodarczą związaną z obrotem kruszcami. Przykładem takiego sprzedawcy jest ASCOIN (pozwolenie NBP nr 17401 na handel złotem i platyną dewizową) – który prowadzi salony sprzedaży w Warszawie i Rzeszowie, a także sklep internetowy pod adresem https://ascoin.pl/.
Dobrym wyborem będą sztabki producentów zrzeszonych w LBMA (Londyńska Giełda Rynku Kruszców) oraz monety bulionowe pochodzące z uznanych światowych mennic. Producenci LBMA to na przykład Valcambi, PAMP, Argor-Heraeus czy Metalor. Z kolei najpopularniejsze globalnie monety bulionowe, to:
- Krugerrand,
- Kanadyjski Liść Klonu,
- Australijski Kangur,
- Wiedeński Filharmonik,
- Amerykański Bizon,
- Britannia,
- Chińska Panda.
Przed zakupem złota warto więc sprawdzić sprzedawcę (najlepiej, jeśli jest to profesjonalny podmiot) oraz wybrać zaufanego producenta.

ascoin logo
fot. materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA