REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ukrywanie pieniędzy na koncie Revolut to przestępstwo? Komornik bez ogródek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
komornik długi zajęcie komornicze pieniądze
Czy można ukryć majątek przed komornikiem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile długów mają Polacy? W jaki sposób unikają spotkania z komornikiem? Czy Revolut jest bezpieczny od komorników? Co musi się zmienić, by komornicy mogli odzyskiwać długi? Czy pomaganie dłużnikowi jest przestępstwem? Odpowiedzi znajdziecie w nowym odcinku Gościa Infor.pl.
rozwiń >

Ilu Polaków na długi?

Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej zadłużone. Według raportu BIG InfoMonitor na koniec 2024 roku mieliśmy w Polsce 2,5 miliona osób nie spłacających swoich zobowiązań w terminie. Szokuje również średnia kwota zadłużenia - 31,4 tys. zł. Oznacza, że przeciętny polski dłużnik musiałby odłożyć 6,67 najniższych krajowych (4666 zł brutto), by spłacić swoje zobowiązania. Nie trzeba tłumaczyć jak bardzo jest to trudne zadanie dla większości Polaków.

REKLAMA

Revolut chroni przed komornkiem

W rozmowie z Gościem Infor.pl rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Przemysław Małecki przyznał, że obecne regulacje uniemożliwiają polskim komornikom skuteczną egzekucję z konta Revolut czy innych aplikacji oferujących rachunki wirtualne, takich jak Zen czy Wise.

Wynika to z faktu, że Revolut jest bankiem zarejestrowanym na Litwie i podlega jurysdykcji tamtejszego prawa. W Polsce Revolut wynajmuje numeru IBAN od Aion Banku, przez co użytkownicy mogą otrzymywać wypłatę na rachunek w aplikacji, jednak nie należy do systemu OGNIVO, przez co komornik może jedynie rozłożyć ręce.

W Polsce z Revolut korzysta już ponad 4 mln osób. Liczba ta rośnie rokrocznie o około milion.

Jak ukryć majątek przed komornikiem?

Dłużnicy skutecznie ukrywają majątek przed organami egzekucyjnymi na kilka sposobów. Najczęściej spotykanie to:

- Przepisanie na członka rodziny,
- Darowizny na rzecz osoby bliskiej czy znajomego,
- Sprzedaż za gotówkę,
- Obciążanie (biorą kredyt pod zastaw nieruchomości, by obniżyć jej wartość),
- Uszkadzanie (tak, by majątek nie mógł być licytowany),
- Inwestowanie w kryptowaluty,
- Wpłacanie środków na konto bliskiej osoby,
- Przenoszenie środków na rachunek poza zasięgiem polskiego komornika

Czy ukrywanie majątku przed komornikiem to przestępstwo?

- Jeżeli ktoś podejmuje działania, by celowo ukryć swój majątek, to w Kodeksie karnym są odpowiednie przepisy, które mówią, że to jest przestępstwo - powiedział w rozmowie z Gościem Infor.pl Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

W Kodeksie Karnym mówi o tym art. 300. "Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Czy komornicy dostaną nowe uprawnienia?

Jak powiedział Przemysław Małecki, konieczne są reformy dostosowujące polskie prawo i narzędzia jakimi dysponują organy egzekucyjne do zmieniających się warunków. Tak aby komornicy nie byli bezradni wobec lokowania majątku w kryptowalutach czy na Revolucie.

- Państwo powinno dostosowywać się do rozwijających się technologii. Musimy dążyć do tego, by uniemożliwiać uciekanie z majątkiem przed komornikiem - powiedział rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komornik: trzeba spłacać długi

Przemysław Małecki podkreślił, że ważna jest nie tylko skuteczność w grze w kota i myszkę między komornikami, a dłużnikami. Bo kluczowa koniec końców jest i tak uczciwość obywateli.

- Myślę, że powinniśmy spojrzeć na to trochę szerzej. To nie tylko kwestia Revoluta, nie możemy się skupiać tylko na wycinku tej i podobnych aplikacji. To kwestia świadomości społeczeństwa, unikania płacenia zobowiązań i tego, że całe rodziny i znajomi pomagają dłużnikom unikać płacenia. Potrzebna jest zmiana, pokazanie, że jednak fajnie jest spłacać swoje długi, dobrze jest wywiązywać się ze zobowiązać, tak by nie oszukiwać swoich kontrahentów - powiedział rzecznik KRK.

Małecki dodał, że bardzo duża cześć dłużników to dłużnicy alimentacyjni. - Przychodzi do mnie kobieta, która mówi, że wie, że jej były partner ma pieniądze, ale przechowuje je w aplikacji. To mogę tylko rozłożyć ręce, nie mogę nic zrobić, a wiem, że dla tej kobiety to jest sprawa być albo nie być.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 06.04.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Kwiecień niezmiennie kojarzy się z Wielkanocą, niedziele więc poprzedzające święta są wykorzystywane na zakupy. Czy przepisy o zakazie handlu w niedzielę umożliwiają start takich wielkanocnych przygotowań już w najbliższą niedzielę 06.04.2025 r. - tym bardziej, że od dawna mimo ograniczeń kwiecień jest miesiącem handlowo uprzywilejowanym, bo są zawsze dwie kwietniowe niedziele handlowe.

Nowe świadczenie z ZUS: emerytury stażowe, ile dla kogo i od kiedy

Emerytury stażowe już osiem lat temu obiecał w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda. Obiecali je też politycy obecnie rządzącej koalicji. Lata lecą, osoby które na emerytury stażowe czekają powoli umierają, a realizacji obietnic nie ma. Czy w końcu będą emerytury stażowe - ile i dla kogo. Czy Sejm dokończy prace nad dwoma projektami ustaw o emeryturze stażowej w najbliższym czasie.

Kontrolerzy nie mają litości. Każą zwracać dotacje z odsetkami za pięć lat wstecz. Wejdą wszędzie gdzie poszły pieniądze z programu Czyste Powietrze

Ruszyła kolejna edycja programu Czyste Powietrze. Teraz o pieniądze jest trudniej, a ich rozliczenie będzie bardziej skomplikowane. To efekt nadużyć, które były w programie. W czasie przerwy w przyznawaniu dotacji ruszyły kontrole szukające tych nadużyć. Nie omijają mieszkań i domów, w których przeprowadzano termomodernizację czy wymianę pieców z dofinansowaniem.

Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

REKLAMA

Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

REKLAMA