Egzekucja komornicza z Revolut. Ekspert nie ma wątpliwości

REKLAMA
REKLAMA
- Co to jest Revolut?
- Funkcje Revoluta
- Czy Revolut jest włączony do systemu OGNIVO?
- Komornik a Revolut - czy może wejść?
- Revolut bezpieczeństwo
Co to jest Revolut?
Revolut to litewski fintech (aplikacja z sektora finansowych technologii), który podbija świat, w tym również Polskę. Globalnie ma już 50 mln użytkowników, z czego nad Wisłą 4 miliony. Uwagę zwraca też przyrost liczby klientów w naszym kraju - milion rocznie.
REKLAMA
Funkcje Revoluta
W ramach aplikacji użytkownik może wykonywać przelewy i płatności w wielu walutach (po korzystnych kursach) prowadzić rachunek inwestycyjny, czy handlować kryptowalutami. Od niedawna możliwe jest dokonywanie płatności przez system BLIK.
Czy Revolut jest włączony do systemu OGNIVO?
Revolut Bank, czyli właściciel popularnej aplikacji jest poza zasięgiem systemu Ognivo, umożliwiającego komunikacje między bankami, kasami oszczędnościowo - pożyczkowymi, a organami egzekucyjnymi, gdyż nie jest zarejestrowany w Polsce. Dla użytkowników w naszym kraju Revolut wynajmuje polskie numery IBAN (dzięki czemu na rachunek możemy skierować np. nasze wynagrodzenie za pracę w Polsce) od Aion Banku. Ten zaś ma swój oddział w Polsce i jest częścią systemu Ognivo. Pieniądze użytkowników Aion Banku są zatem w zasięgu polskich organów egzekucyjnych. Z Revolutem sprawa wygląda jednak bardziej skomplikowane.
Komornik a Revolut - czy może wejść?
Odpowiedź brzmi: nie. A przynajmniej - jest to niezwykle trudne i zwykle polskie organy egzekucyjne nie decydują się na starania o taką możliwość. Dlaczego? Właścicielem rachunku w litewskim fintechu nie jest bowiem użytkownik aplikacji, a Revolut. Środki zgromadzone na koncie, w ujęciu formalno-prawnym, nie należą do użytkownika i nie mogą podlegać egzekucji.
Komornik musiałby zwrócić się do Revolut Banku, który deklaruje co prawda współpracę z polskimi organami egzekucyjnymi, jednak jeśli do takowej dochodzi, to są to przypadku gdy polska skarbówka zwraca się do swojego litewskiego odpowiednika z prośbą o współpracę. Są to też pojedyncze przypadki.
Revolut bezpieczeństwo
O tym, że dobre czasy dla dłużników dobiegły końca i komornicy dokonują już egzekucji z kont Revolut można przeczytać ostatnio coraz częściej. Intensyfikacja podobnych komunikatów przypadła na rok 2024 i trwa do dziś. Między latami 2022-23, gdy można było przeczytać, że komornicy są bezradni wobec Revoluta, a czasem obecnym, nie zaszły jednak żadne zmiany prawne na poziomie europejskim, które pozwoliłyby na skuteczną egzekucję z fintechowej aplikacji, ani też Revolut nie został zarejestrowany w Polsce jako bank. Być może stanie się to w przyszłości, o czym wspominaliśmy niedawno.
Skąd więc informacje, że Revolut nie jest już bezpieczny dla dłużników? Kancelarie komornicze mają też swoje działy PR. Wysyp takich publikacji w 2024 roku jest prawdopodobnie efektem zorganizowanej akcji, mającej na celu zniechęcenie dłużników do ukrywania swoich środków na kontach w Revolut.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA